Balenie patrí k tým menej príjemným činnostiam, ktoré sú neodmysliteľne späté s cestovaním. Keď však viete, ako na to, nič by vás počas bezpečnostnej kontorly na letisku nemalo prekvapiť.
Pred samotným balením sa uistite, či skutočne potrebuje tak veľa oblečenia a topánok. Nemusíte predsa každý deň na dovolenke chodiť v iných topánkach či nohaviciach. Veľmi dobre predsa viete, že budete chodiť viac-menej v tých istých obľúbených kúskoch stále dokola. Keď si toto uvedomíte, znížte svoje oblečenie na minimum.
Zrolujte si oblečenie a umiestnite ho v radoch po celej dĺžke svojho kufra. Na letisku sa oveľa ľahšie dá takýmto spôsobom skontrolovať obsah batožiny. Táto technika balenia ponúka tiež efektívny spôsob ako maximalizovať priestor.
S tekutinami je to už o niečo zložitejšie. Ak budete chcieť na palubu lietadla prepraviť fľašu minerálky s objemom 1,5 litra, budete ju musieť vypiť ešte pred kontrolou alebo zahodiť. Je to dôsledok prísnych bezpečnostných opatrení, ktoré boli zavedené na letiskách a palubách po teroristických útokoch.
Cez bezpečnostnú kontrolu prejde iba malé množstvo tekutín – medzi tie sa zahŕňa voňavka, lak na nechty, gél či vosk na vlasy, zubná pasta, pena na holenie, ale aj dezodorant. Tieto predmety s tekutým obsahom musíte vložiť do priehľadného vrecúška, ktoré buď dostanete na letisku alebo si ho zaobstaráte sami, aby ste sa pred príchodom do letiskovej haly nemuseli zbytočne stresovať, že nemáte všetko zabalené tak, ako má byť. Tekutiny v plastovom vrecku nesmú presiahnuť veľkosť 20 x 18 cm – 1 liter. Každá nádoba s tekutinou, pastou, či gélom nesmie prekročiť 100 ml.
Nezabúdajte si pred odletom skontrolovať, akú veľkosť batožiny určuje váš prepravca. Môže sa vám totiž ľahko stať, že na letisku budete nútení si celý obsah kufra prebaliť do inej batožiny. Kým jeden prepravca dovoľuje zobrať na palubu 10-kilogramovú príručnú batožinu, iný prepravca môže mať odlišné limity. Rozmer sa však nemení – 56x 45x 25 centimetrov, z dôvodu, aby sa batožina zmestila do úložných priestorov.
Ak si chcete svoj kufor spoznať, je dobré si ho akýmkoľvek spôsobom označiť. Veľmi ľahko sa vám totiž môže stať, že si svoju batožinu s niekým nechtiac zameníte. Je preto vhodné si na kufor dať buď menovku alebo postačí aj červená stužka, vďaka ktorej budete vedieť, že je kufor váš.
Čo si zabaliť do príručnej batožiny? Mali by to byť všetky veci, ktoré potrebujete mať počas letu pri sebe. Elektronika, hlavne laptopy či drahé prístroje sa neodporúčajú prepravovať v kufri. Pri neodbornej manipulácií s kuframi sa môžu poškodiť alebo sa vaša batožina môže stratiť – radšej počítajte s akoukoľvek možnosťou. Z tohto dôvodu si so sebou na palubu lietadla zoberte počítač, tablet, kameru či fotoaparát. Budete ich mať po ruke a v bezpečí.
Taktiež si nezabudnite osobné doklady, cestovný pas či vstupné víza, ak sú nutné. V príručnej batožine by vám nemal chýbať doklad o poistení, letenka a doklady, ktoré potrebujete k ubytovaniu. Je vhodné mať pri sebe taktiež lieky, ak vám býva počas dlhé letu nevoľno. Na vyrovnanie tlaku pri štarte alebo pristávaní sú najideálnejšie mentolové cukríky či žuvačky.