BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Cestovná nevoľnosť sa vyskytuje predovšetkým u malých detí, no niekedy sa táto nepríjemnosť s ľuďmi ťahá až do dospelosti. Pôvod tejto choroby spočíva vo zvýšenej citlivosti orgánu rovnováhy na pohybové podnety.
Dôsledkom je zvýšené vylučovanie stresových hormónov adrenalínu a noradrenalínu, čo vedie k typickým nepríjemným príznakom. Táto situácia najčastejšie nastane pri ceste v aute, loďou alebo v lietadle.
Charakteristickými príznakmi sú únava, bledosť, závrat, zívanie a slabosť v brušnej dutine, nevoľnosť a často aj zvracanie. Ak nechcete svoje telo prepchávať tabletkami, vyskúšajte naše prírodné domáce recepty.
Čaj zo škoricovej kôry
Predtým, ako vycestujete, zásobte sa škoricovou kôrou, ktorá zaberá pri nevoľnosti. Zalejte jednu lyžičku kôry 150 mililitrami vriacej vody, nechajte desať minút lúhovať a sceďte. Jednu šálku vypite pred jedlom.
Ďumbier (zázvor)
Ďumbier je univerzálny liek pri rôznych druhoch nevoľnosti a tráviacich ťažkostiach. Buď si pripravte na cestu silný čaj z ďumbiera alebo dlhšie žujte jeho koreň.
Aromatické oleje
Fľaštička s mätovým a bazalkovým olejom alebo s olejom z citrónovej trávy, ku ktorej budete privoniavať, vás môže zachrániť pred najhorším.
Tipy pred cestou
* necestujte nalačno
* dajte si niečo ľahké a jedzte po malých dávkach
* nekonzumujte dráždivé jedlá, ktoré aktivizujú žalúdočnú kyselinu ako sú káva alebo alkohol
* v aute, lietadle alebo na lodi si hľadajte také miesto, kde sú pohyby málo citeľné. V aute je to vpredu, v lietadle v oblasti krídel, a na lodi v strede.
* vopred myslite na to, že za jazdy musíte upriamiť pozornosť na jeden konkrétny bod
* zabudnite na čítanie alebo lúštenie krížoviek
* v prípade detí je možné problém ovplyvniť aj psychicky. Určite svoju ratolesť nezačnite strašiť vetou, „Znova ti bude na ceste zle“.
Poraďte sa s lekárom
Ak je vaša nevoľnosť alebo nevoľnosť vášho dieťaťa pri cestovaní neznesiteľná a nepomáhajú žiadne prírodné recepty, pred zbrklou návštevou lekárne a vykúpením všetkých dostupných prostriedkov na nevoľnosť sa radšej poraďte so svojím lekárom.
Prečítajte si viac o boji s nevoľnosťou a jedlách, ktorým sa treba pri tráviacich ťažkostiach vyhýbať.
Myslite na svoje zdravie na Facebooku.
Zdroj: Liečba domácimi prostriedkami (Heike Kovácsová), wanda.atlas.sk