Mnoho novomanželov sníva o tom, ako medové týždne oslávi v luxusných rezortoch na romantických ostrovoch. Manželia Kat a Steve Turnerovci z Londýna však zvolili iný prístup. Krátko na to, ako si v apríli v roku 2012 na Novom Zélande vymenili obrúčky, nasadli na tandemový bicykel a vydali sa na dobrodružnú dvojročnú cestu okolo sveta.
Uplynulý víkend sa pár po 674 dňoch šliapania do pedálov úspešne vrátil do Veľkej Británie. „Keď odchádzali, dal som im len jedinú radu – aby sa vrátili domov spolu, aj keby ten výlet mal trvať len dva týždne,“ uviedol Steveov otec Ian, ktorý spolu s rodinou a priateľmi manželov privítal v Devone. „Ako to už býva, držali sa tejto výzvy dva roky. Bicyklovali cez púšte, dažďové pralesy, mestá a prázdne cesty. Poradili si s náročným počasím, túlavými psami, záplavami a dokonca aj so zemetrasením. Budú rozprávať úžasné príbehy, všetci sa tešíme, že ich opäť uvidíme,“ dodal Ian.
Novomanželia spolu na bicykli prešli takmer 31-tisíc kilometrov. Ich cesta viedla z Nového Zélandu do Austrálie, odtiaľ pokračovali do Malajzie, Indonézie, Thajska, Laosu, Kambodže, Vietnamu a Číny. Do pedálov ďalej šliapali cez Kirgizsko, Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Turecko, Grécko, Taliansko a Francúzsko, odkiaľ sa trajektom vrátili do Veľkej Británie.
Kuriozitou celého výletu bola skutočnosť, že 32-ročná Kat sedela na bicykli prvýkrát v živote až na tejto ceste. Počas náročného výletu sa páru podarilo vyzbierať peniaze na pre charitatívnu organizáciu Practical Action. Za vrchol výletu označili práve cestu cez Kirgizsko. „Bol to úžasný zážitok – vôbec som nevedel, čo mám čakať, to meno som nevedel ani vyhláskovať,“ uviedol Steve. „Hory boli úchvatné, kočovníci na koňoch veľmi priateľskí. Bolo zaujímavé vidieť skladanie júrt, strávili sme pokojné noci kempovaním pod hviezdami,“ dodala Kat.
Turnerovcom v pamäti zostane aj Kamobodža, kde Steva na čas zložilo vyčerpanie z extrémne vysokých teplôt. Dobrodružný bol aj prechod Čínou, kde manželia v júli uplynulého roka v meste Ting-si zažili zemetrasenie, ktoré zabilo 95 ľudí.
Manželia, ktorí spávali najmä vo voľnej prírode, si však najviac pochvaľujú dobrosrdečnosť a pohostinnosť ľudí, s ktorými sa na dobrodružnej ceste stretli. „Boli sme unesení početnými dobrými skutkami, ktorých sa nám dostalo – od drobností, ako keď nám ľudia z okoloidúcich áut cez okno podali čokoládu či chladený nápoj, až po pohostinné privítania v domoch cudzincov, ktorí nám navarili úžasné jedlá,“ dodali vyčerpaní, ale spokojní manželia.
www.dailymail.co.uk