Gotické kostoly v regiónoch Gemer a Malohont získali v apríli roku 2022 Značku Európske Dedičstvo. S finančnou podporou z grantu Medzinárodného vyšehradského fondu bola realizovaná digitalizácia tohto jedinečného kultúrneho dedičstva a následne vytvorená interaktívna online prezentácia s cieľom popularizácie sakrálnych pamiatok a fresiek v nich ukrytých. Objavujte krásy slovenského umenie.
Čo je freska?
Freska je technika maľby na vlhkú omietku, ktorá sa využívala najmä v staroveku a v renesancii. Umelec nanáša pigmenty zmiešané s vodou na ešte nevyschnutú, vlhkú omietku, čím dochádza k chemickému spojeniu farby a omietky počas sušenia. Proces, známy ako karbonatácia, zabezpečuje dlhú trvácnosť a stálosť obrazu. Fresky sú známe svojou živostí farieb a schopnosťou odolávať plynutiu času, a často sa nachádzajú na stenách a stropoch kostolov, palácov a verejných budov. Technika si vyžaduje rýchlu a presnú prácu, pretože umelci musia maľovať na omietku skôr, ako stvrdne. Vďaka týmto charakteristikám majú fresky osobitý výraz a hĺbku, ktoré prispievajú k ich jedinečnej estetickej hodnote.
Gemer a Malohont ukývajú vzácne umenie
Gemer a Malohont, dnes patriace medzi najmenej rozvinuté regióny Slovenska, kedysi vynikali ako železné srdce Uhorska. V období Habsburskej monarchie a Rakúsko-Uhorska tu bola spracovaná väčšina železnej rudy, čo regiónu prinášalo prosperitu. Po tejto zlatej ére však zostali len stopy v podobe technických pamiatok a bohato zdobených kostolov.
V kostoloch sa zachovala unikátna fresková výmaľba, svedčiaca o bohatstve zemepánov a ich kultúrnych väzbách so svetom. Výmaľba je jedným z dôvodov, prečo boli kostoly ocenené Značkou Európske Dedičstvo (European Heritage Label/EHL), symbolizujúcou miesta a udalosti s významným vplyvom na spoločnú európsku históriu a hodnoty.
Dvanásť kostolov v regiónoch Gemer a Malohont získalo Značku Európske Dedičstvo ako prvé na Slovensku. Za nomináciu zodpovedal Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Rimavskom Brezove. Projekt sľubuje šírenie povedomia o dôležitosti EHL a propagáciu lokality, vrátane vytvorenia atraktívnej online prezentácie.
Výsledkom je web gotickefresky.sk, kde sú prezentované všetky ocenené kostoly. Web, vzniknutý vďaka podpore z Medzinárodného vyšehradského fondu, ponúka návštevníkom možnosť objaviť fresky v 3D a 360-stupňovom zobrazení, umožňujúc im tak preniknúť do detailov výjavov z dávnej minulosti.
Spolupráca a Rozvoj
Projekt podporili aj iné inštitúcie a organizácie, vrátane Pamiatkového úradu SR, a zahŕňal aj workshop na výmenu skúseností v digitalizácii kultúrneho dedičstva. Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, zdôrazňuje dôležitosť rozvoja cestovného ruchu a sprístupňovania kostolov, pričom vyzdvihuje prácu ľudí venovanú tejto téme.
Prečo umenie z Talianska?Ako sa sem dostalo?
Stredoveké kostoly v regióne Gemer a Malohont ukrývajú vo svojich interiéroch výnimočnú nástennú výmaľbu nevídaného rozsahu. Maľby robené technikou talianskej fresky a v takomto rozsahu a kumulácii na relatívne malom území sa od alpského masívu na sever nenachádzajú nikde, len na Slovensku, v regióne Gemer a Malohont.
Významnú rolu v tomto príbehu zohral rod Bubekovcov. Píše sa rok 1347. Uhorské vojsko pod velením kráľa Ľudovíta Veľkého smeruje na Apeninský polostrov. Cieľom je obnoviť neapolské kráľovstvo a pomstiť smrť Andreja, brata kráľa, ktorého zavraždila jeho manželka, neapolská kráľovná Joana. Výprava prebieha bez problémov, pričom mnohí uhorskí šľachtici sa prvýkrát dostávajú do západnej Európy.
Kráľovské vojsko pod vedením Juraja Bubeka z Plešivca a neskôr aj Petra zo Štítnika získava významné postavenie. Po víťazstve nad neapolským vojskom a obsadení Neapola prichádza čierna smrť, mor, ktorý zasiahne mesto i dediny. Kráľ ruší výpravu a stiahne sa naspäť do Uhorska, spolu so šľachticmi. Tí najbohatší najímajú talianskych maliarov, ktorí sa rovnako ako oni uchýlia k bohatým zemepánom na Gemeri. Maliari začínajú s freskovou výzdobou kostolov v Plešivci a Štítniku. Tie sa potom stanú vzorom aj pre ďalších majstrov, ktorí vyzdobili aj iné kostoly a vytvorili tak unikátnu zbierku umenia.