Kalvária, pôvodne „hora lebiek“ je miesto ukrižovania Ježiša. Tým miestom bola hora Golgota v Jeruzaleme. Ježišovu poslednú púť na popravisko si pripomínajú kresťania na celom svete v podobe väčšinou 14 zastavení vo forme kaplniek či obrazov, ktoré bývajú zakončené zväčša kostolom. Kalvária sa tak stala miestom viery a pokory, no zároveň umeleckým dielom a hodnotným dedičstvom, ktoré nám odovzdali naši predkovia.
Tunely, ktoré vás vrátia v čase sú unikátnym dôkazom umenia našich predkov
Objavte jedinečné čaro slovenských kalvárií
Na Slovensku máme viac ako 200 kalvárií, čo je viac ako v okolitých štátoch. Každá z nich má neopakovateľnú atmosféru. Nájdete ich v centre miest, či na ich okrajoch, iné sú učupené v horách. Niektoré z nich sú dokonca zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO a považované za najkrajšie na území niekdajšieho Uhorska.
Najstaršia kalvária na Slovensku – Spišský Jeruzalem
Zvláštnym miestom, z ktorého dýcha tajomstvo našich predkov je Spišská Kapitula a Spišský Jeruzalem. Keď vkročíte do tohto cirkevného mestečka pri Spišskom Podhradí, máte pocit, že sa zastavil čas. Spišskú Kapitulu mnohí poznajú pod menom Slovenský Vatikán a dodnes tu má sídlo spišský biskup a Spišská diecéza. Okrem toho je tu najstaršia slovenská kalvária – Spišský Jeruzalem, ktorá je replikou jeruzalemskej krížovej cesty. Pozostáva z komplexu drobnej sakrálnej architektúry, z ktorej výstavbou sa začalo v roku 1666 – 1675.
Jedna z najkrajších kalvárií v Európe, ktorú navštívil i cisár
Skutočným architektonickým skvostom je kalvária v Banskej Štiavnici, ktorá sa rozprestiera na kopci Scharffenberg ( Ostrý vrch), preto je z nej krásny výhľad na mesto pod ňou. Je to komplex, ktorý pozostáva zo 17 kaplniek znázorňujúcich výjavy z ukrižovania Ježiša a siedmich bolestí Panny Márie, troch kostolov, zastavenia „Ecce homo“ a božieho hrobu. S výstavbou kalvárie sa začalo v rokoch 1744 – 1751 a jej autorom je jezuitský páter František Perger. Barokový komplex bol vtedy považovaný za najkrajšiu kalváriu v Uhorsku a dodnes je jednou z najkrajších v Európe. Pred vysviackou, na sviatok Najsvätejšej trojice, toto pozoruhodné miesto navštívil aj cisár František Lotrinský. Banskoštiavnická kalvária je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Baroková vznešenosť prešovskej kalvárie
Banskoštiavnická kalvária nebola jediným stavebným dielom slovenského jezuitu Františka Pergera. Dohliadal na stavebné práce i prešovskej kalvárie, s ktorej výstavbou sa začalo v roku 1720. Možno málokto vie, že aj druhá najkrajšia kalvária v Uhorsku sa nachádzala tiež na Slovensku, lebo presne tento prívlastok si vyslúžil uvedený pozoruhodný barokový komplex krátko po vysvätení v roku 1769. Prešovská kaplnka pozostáva zo 14 kaplniek krížovej cesty s kaplnkou Svätých schodov, Kostola sv. Kríža, katakomby a cintorína.