Najkrajšie výhľady na strednom Slovensku: TOP 8 rozhľadní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rozhladna haj 1 1.jpg
Rozhľadňa Háj, Nová Baňa. Foto: Archív Región Gron

Stredné Slovensko má naozaj čo ponúknuť z vtáčej perspektívy. Od Kysúc až po Oravu, cez malebné zákutia Liptova a Horehronia, vás pozývajú, aby ste objavili tie najkrajšie zákutia stredoslovenského regiónu. Každá z rozhľadní má svoj príbeh, architektúru a výnimočný výhľad, ktorý vás donúti na chvíľu zastať a nadýchnuť sa krásy okolitej krajiny.

1. Vyhliadková veža Dubeň, Žilina

Vyhliadková veža Dubeň, nachádzajúca sa na vrchu Dubeň (613 m n. m.) v Žiline, je impozantnou 27,4-metrovou oceľovou konštrukciou s drevenými prvkami, ktorá bola slávnostne otvorená v roku 2008.

Dostať sa k nej môžete autom z centra Žiliny smerom na Budatín, odkiaľ vedie asfaltová cesta až k parkovisku pod rozhľadňou. Pre peších turistov je k dispozícii značený turistický chodník zo Závodia, ktorý trvá približne hodinu a pol a je stredne náročný, vhodný pre aktívnych turistov a rodiny s deťmi.

Z vrcholu veže sa naskytá dychberúci 360-stupňový výhľad na mesto Žilina, Malú Fatru, Súľovské vrchy, Strážovské vrchy a za priaznivého počasia dokonca aj na Martinské hole a Veľkú Fatru.

Zaujímavosťou je, že každé z siedmich poschodí veže je vybavené informačnými tabuľami o okolitej krajine a histórii regiónu, čo z výstupu robí aj vzdelávací zážitok.

Rozhľadňa Dubeň - informácie | Slovenský cestovateľ
Foto: https://slovenskycestovatel.sk/

2. Rozhľadňa na Krahulskom vrchu, Kremnica

Rozhľadňa na Krahulskom vrchu, týčiaca sa do výšky 16,5 metra na vrchole Krahule (1075 m n. m.) v pohorí Kremnické vrchy, bola postavená v roku 2005 a ponúka jedinečný zážitok pre milovníkov prírody a panoramatických výhľadov.

Prístup k rozhľadni je možný z viacerých smerov – najpopulárnejšia je trasa z obce Krahule, ktorá trvá približne 45 minút chôdze a je stredne náročná. Automobilom sa dá dostať až do tesnej blízkosti rozhľadne po lesnej ceste, ktorá je však počas zimných mesiacov neprejazdná.

Z rozhľadne sa návštevníkom naskytne úchvatný výhľad na Kremnické vrchy, Veľkú Fatru, Nízke Tatry a za dobrej viditeľnosti dokonca aj na Vysoké Tatry.

Zaujímavosťou je, že rozhľadňa bola postavená na mieste bývalej triangulačnej veže a jej konštrukcia je navrhnutá tak, aby odolala extrémnym poveternostným podmienkam.

Rozhľadňa Krahulský vrch - informácie | Slovenský cestovateľ
Foto: https://slovenskycestovatel.sk/

3. Vartovka, Krupina

Vartovka, historická rozhľadňa v meste Krupina, predstavuje nielen turistický cieľ, ale aj významný historický objekt. Nachádza sa na kopci nad mestom a ponúka výnimočný výhľad na Krupinu a široké okolie.

Prístup k rozhľadni je pomerne jednoduchý – z centra mesta vedie značený chodník, ktorý zvládnu aj menej zdatní turisti. Celková doba výstupu je približne 20-30 minút a trasa je vhodná pre všetky vekové kategórie vrátane rodín s deťmi.

Z vrcholu Vartovky sa návštevníkom naskytne panoramatický výhľad na mesto Krupina, Štiavnické vrchy a Krupinsku planinu.

Zaujímavosťou je, že Vartovka bola pôvodne postavená v 16. storočí ako súčasť protitureckého obranného systému a slúžila na varovanie pred blížiacim sa nebezpečenstvom. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou a symbolom mesta Krupina.

Rozhľadňa Vartovka, Krupina - TopSlovensko
Foto: https://www.topslovensko.sk/

4. Rozhľadnňa v Zákamennom, Orava

Vyhliadková veža v obci Zákamenné na Orave je zaujímavým projektom, ktorý spája ubytovanie s nádherným výhľadom na okolitú krajinu. Nachádza sa v nadmorskej výške okolo 700 metrov a ponúka jedinečný pohľad na Oravskú kotlinu a okolité pohoria.

Prístup je veľmi jednoduchý – priamo z parkoviska vedú schody na vyhliadkovú plošinu. Ide o nenáročnú trasu vhodnú pre všetkých návštevníkov vrátane seniorov a rodín s deťmi.

Z veže sa naskytá úchvatný výhľad na Oravské Beskydy, Pilsko a za priaznivého počasia aj na Tatry. Unikátnosť tejto rozhľadne spočíva v tom, že je súčasťou ubytovacieho zariadenia, čo umožňuje návštevníkom zažiť východ alebo západ slnka priamo z pohodlia svojho apartmánu.

Vyhliadková veža v Zákamennom
Foto: https://www.orava.sk/

5. Rozhľadňa u Jantov, Kysuce

Nachádza sa v malebnom prostredí stredného Slovenska, konkrétne nad mestom Krásno nad Kysucou v osade U Jantov na vrchu Diel (560 m n.m.). Táto impozantná stavba bola slávnostne otvorená pre verejnosť 30. augusta 2020 a ponúka návštevníkom neopakovateľný zážitok z pozorovania okolitej krajiny.

Prístup k rozhľadni je možný po značenom chodníku, ktorý vedie z mesta Krásno nad Kysucou. Trasa je mierne náročná a trvá približne hodinu chôdze. Vďaka svojmu strategickému umiestneniu rozhľadňa poskytuje panoramatický výhľad na mesto Krásno nad Kysucou a okolitú kysuckú krajinu.

Zaujímavosťou je, že rozhľadňa bola navrhnutá architektom Stanislavom Mikovčákom, ktorý sa podieľal aj na výstavbe ďalších rozhľadní v regióne Kysúc. Jej architektúra symbolizuje spojenie zeme a neba, predstavujúc tak most medzi prítomnosťou a budúcnosťou.

Na prvom poschodí rozhľadne sa nachádza galéria s informáciami o meste a regióne, čo z návštevy robí nielen vizuálny, ale aj vzdelávací zážitok. Rozhľadňa u Jantov sa tak stala významným turistickým cieľom, ktorý ponúka nielen krásne výhľady, ale aj hlbší pohľad na históriu a kultúru Kysúc.

Rozhľadňa u Jantov - informácie | Slovenský cestovateľ
Foto: https://slovenskycestovatel.sk/

6.Vyhliadková veža Brezno

Vyhliadková veža Brezno, nachádzajúca sa v malebnej lokalite Horné Lazy, je skutočným klenotom Horehronia. Táto impozantná 40-metrová konštrukcia patrí medzi najvyššie rozhľadne na Slovensku a ponúka dychberúce panoramatické výhľady na okolitú prírodu.

Z vrcholu veže sa návštevníkom naskytne úchvatný pohľad na majestátne Nízke Tatry, rozľahlé Veporské vrchy, tajuplnú Muránsku planinu a malebné Horehronské údolie. Tento výhľad nepochybne očarí každého milovníka hôr a prírody.

Prístup k rozhľadni je možný po novo vybudovanom náučnom chodníku, ktorý ponúka päť zaujímavých zastávok. Trasa je ideálna nielen pre turistov, ale aj pre školské výlety či rodinné prechádzky. Pozdĺž cesty sú umiestnené lavičky a oddychové miesta, ktoré umožňujú návštevníkom vychutnať si okolitú prírodu.

Výstup na rozhľadňu začína v mestskej časti Banisko pri rázcestníku Lazná dolina. Trasa, ktorá vedie po červenej turistickej značke a Banskom náučnom chodníku, trvá približne hodinu a prekonáva prevýšenie 287 metrov.

Pre návštevníkov prichádzajúcich autom sú k dispozícii parkovacie miesta na ulici Branisko pred začiatkom Banského náučného chodníka. Väčšie parkovisko sa nachádza pri Nemocnici s poliklinikou v Brezne. Pre cestujúcich verejnou dopravou je najbližším východiskovým bodom železničná a autobusová stanica v Brezne, odkiaľ sa k začiatku trasy dostanete pešo za približne 30 minút.

Vyhliadková veža nad Breznom svieti. A to doslova | www.brezno.sk
Foto: https://www.brezno.sk/

7. Svätojánska rozhľadňa

Svätojánska rozhľadňa, nachádzajúca sa nad malebnou obcou Liptovský Ján, bola slávnostne otvorená pre verejnosť v roku 2013. Táto 10,5-metrová celodrevená konštrukcia, inšpirovaná tradičnou slovenskou architektúrou, sa nachádza v lokalite Stráne nad cintorínom, pod vrchom Kameničná (829 m n.m.), v nadmorskej výške približne 700 metrov.

Prístup k rozhľadni je pomerne jednoduchý a vhodný aj pre rodiny s deťmi. Návštevníci môžu využiť dobre značený turistický chodník vedúci priamo z obce Liptovský Ján, cez ulicu pod Stráňou, alebo z areálu termálneho prameňa Teplica – kaďa. Trasa vedie cez mostík ponad potok Štiavnica a následne stúpa do kopca, pričom je celá cesta označená smerovými šípkami.

Z vrcholu rozhľadne sa návštevníkom naskytne dychberúci panoramatický výhľad na okolitú krajinu a veľkú časť Liptova.

Pre návštevníkov prichádzajúcich autom je k dispozícii veľké záchytné parkovisko v ústí Jánskej doliny pri termálnom kúpalisku. Tí, ktorí preferujú verejnú dopravu, môžu využiť autobusové spojenie z Liptovského Mikuláša s výstupom na zastávke Liptovský Ján, Jednota.

Svätojánska rozhľadňa
Foto: https://www.liptovskyjan.sk/
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať