Nad Prielomom Hornádu v Slovenskom raji v oblasti nazývanej Zelená hora vznikol nový interaktívny chodník s množstvom prvkov pre športovcov, milovníkov histórie, ale aj netradičného umenia. Vďaka projektu s názvom
„Cesta bojovníka v čarovnom lese“ sa občianskemu združeniu Zelená hora podarilo oživiť podľa neho zabudnuté miesto s bohatou historickou hodnotou na Spiši. Samotná hora, na ktorej sa nachádzajú aj pozostatky nedokončeného hradu, je od obce Hrabušice vzdialená dva kilometre. Nový chodník predstavili oficiálne verejnosti v pondelok dopoludnia.
Počas uplynulých mesiacov členovia občianskeho združenia postupne spevnili vyše 70 metrov náročného terénu na východe Zelenej hory a prečistili plochu hradiska od náletových drevín. Zároveň vybudovali kondičný vytrvalostný okruh, ale aj miesto pre oddych.
Dve tematická atrakcie
Pridanou hodnotou je podľa autora myšlienky Ladislava Novotného možnosť dozvedieť sa viac o minulom živote na Zelenej hore a vplyve tohto miesta na dejiny tamojšieho regiónu.
V minulosti tam stálo významné hradisko a nedokončený Marcelov hrad, ktorý bol útočiskom bratríkov, povstalcov a rebelov. Zachovali sa však len základy bašty s priemerom osem metrov.
Projekt cesty bojovníka sa podarilo zrealizovať z dotácie z Košického samosprávneho kraja (KSK) vo výške 40-tisíc eur, finančne prispela aj obec Hrabušice. V rámci projektu vytvorili dve tematické atrakcie. Prvou je zážitková cesta, takzvaná kardio trať s názvom Výzva bojovníka. Osadili na nej drevené lavičky a hrazdy.
Druhou tematickou atrakciou je Čarovný les, teda viacúčelový areál, primárne určený na oddych a vnímanie atmosféry okolitej prírody.
Zhudobnené príbehy a legendy
Okrem toho tam umiestnili razidlo na razenie falošných mincí pre deti. Súčasťou areálu sú aj land-artové objekty a turistický prístrešok v stredovekom štýle s multimediálnym zariadením. To prehráva zhudobnené príbehy, povesti a legendy viažuce sa na túto lokalitu.
Informačno-edukačné tabule približujú okolitú krajinu a jej špecifiká z prírodného, historického a kultúrneho hľadiska. V rámci projektu bol uskutočnený aj archeologický výskum a čiastočná sanácia zostávajúcich hradieb.
Turistické značky vedú na vrchol Zelenej hory cez lokalitu Podlesok k Hrdlu Hornádu. Ako pripomenula výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková, blízko tejto časti sa nachádza aj areál „Včely raja“, v ktorom sa nachádza unikátna Ekovčelnica s voľným chovom včiel a apidomčekom.
Návštevníci v ňom môžu pozorovať prirodzený spôsob života včiel či inhalovať vo včelej saune.