Slnečný ostrov Cyprus patrí bez pochýb medzi perly Stredomoria. Práve na brehoch Cypru sa z morských vĺn vynorila mýtická bohyňa krásy a lásky Afrodita, ktorá symbolicky zanechala ostrovu večný pôvab. Cyprus bol vďaka svojej polohe odvekou križovatkou civilizácií a kultúr, a tak niet divu, že ostrov hýri ešte aj dnes nezameniteľnou pestrosťou stôp dávnej minulosti.
V ruinách starovekého Kitionu
Južným pobrežím Cypru sa tiahne nesmierne množstvo starodávnych neolitických a antických miest, stredovekých pevností a tajomných kláštorov. Na brehoch azúrových vôd Stredozemného mora leží v príjemnom zálive jedno z najobľúbenejších cyperských turistických stredísk Larnaka. Zlatisté pláže, romantické zátoky a jemné vlny sprevádzané pokojným vetrom ako stvorené pre plachtenie si získajú poľahky srdce každého dovolenkára. Avšak Larnaka nie je len o vylihovaní na pláži, posedávaní v baroch a zábave v nočných podnikoch.Na svoje si tu samozrejme prídu aj milovníci histórie a pamiatok. Dejiny mesta siahajú až do 13.storočia, kedy strategická poloha tohto miesta očarila starovekých Mykénčanov, ktorí neďaleko zálivu založili mesto Kition a okolo neho vystavali mohutné opevnenie. Neskôr moc nad mestom prevzali Feničania, ktorí v meste vybudovali svätyňu na počesť bohyne lásky a plodnosti Aštarté. Čoskoro Kition prerástol do významného strediska obchodu, a to najmä vďaka bohatým ložiskám medi v neďalekom pohorí Tamassos. Na pahorku Bamboula týčiaceho sa nad niekdajším obchodným mestom trónila akropola, z ktorej zostali už len ruiny. Avšak aj dnes tu stretneme množstvo historických nadšencov, ktorí sa radi poprechádzajú pozostatkami niekdajšieho mocného mestského štátu, kde sa počas obdobia helenizmu narodil aj samotný zakladateľ stoickej filozofie Zenón. Hoci boli ruiny Kitionu už viackrát vyrabované, archeológom sa pred 50 rokmi podarilo na tomto mieste objaviť antické hrobky naplnené bohatstvom v podobe keramiky, šperkov, alabastrových a terakotových sošiek a ďalších cenností, ktoré dnes môžeme obdivovať v priľahlom archeologickom múzeu. Obšírnejší pohľad do miestnej histórie čaká na človeka v múzeu Pierides, ktoré prostredníctvom svojich rozmanitých súkromných zbierok prezentuje pestrú históriu celého regiónu od neolitu až po súčasnosť. Početné archeologické nálezy dokonca dali pomenovanie aj súčasnému mestu. V jeho blízkom okolí sa totiž našlo nevídané množstvo typických sarkofágov známych ako „larnaky“, vďaka ktorým sa napokon celé mesto začalo označovať ako Larnaka.
Pri hrobke svätého Lazara
Len pár stoviek metrov od ruín starovekého Kitionu vyrástlo nové stredoveké mesto, ktoré postupom času obrástla kompaktná moderná zástavba s desiatkami hotelov a turistických atrakcií. Malebné stredoveké uličky každého privedú k najväčšej ozdobe starej Larnaky, ktorou je majestátny kostol Agios Lazaros. Jeho pôsobivý vzhľad vznikol kombináciou východných a západných architektonických prvkov a jeho krásu korunuje vznešená kamenná zvonica, ktorá sa len akoby zázrakom zachránila aj počas osmanskej nadvlády nad Cyprom. Práve Osmani totiž zvykli zhadzovať kostolné zvonice, aby neodvádzali pozornosť od minaretov zdobiacich vtedajšie mestské panorámy. Symbol mesta vyrástol v 10.storočí na mieste hrobky svätého Lazara, do ktorej každodenne zamieria stovky kresťanských pútnikov. Interiér kostola zdobia rôzne ikony, nechýba ani pozlátený relikviár s lebkou svätca. Strmé schodisko veriacich privádza až do tmavej krypty ukrývajúcej niekoľko sarkofágov s ústrednou hrobkou svätého Lazara, ktorého údajne štyri dni po smrti Ježiš Kristus zázračne vzkriesil z mŕtvych. Kamenné uličky starého mesta lemujú rôzne útulné reštaurácie a množstvo obchodíkov, ktoré sú priam prepchané tradičnými cyperskými výrobkami. Od rôznorodých remeselných produktov ako sú pletené košíky, zdobená keramika, vyšívané obrusy a koberčeky či dekorované kovové nádoby, cez rôzne oleje z ruží, parfumy, mydlá, šperky, antické sošky a ortodoxné ikony, až po sladkosti, chutné cyperské medy, ovocné lekváry, bylinné likéry a delikátne vína. Práve v týchto častiach sa rozkladá niekdajšia turecká štvrť Skala, ktorej spletité ulice plné schátralých starých domov ešte stále nesú svoje dávne turecké názvy. V súčasnosti sa paradoxne Skala stala útočiskom pre gréckych utečencov zo severnej časti ostrova ovládanej Tureckom. Na okraji tureckej štvrte stojí mešita Büyük Cami s vysokým minaretom, ktorá vznikla prestavbou pôvodného kostola svätého kríža. Hneď vedľa mešity ohromí ďalšia z miestnych historických pamiatok, ktorá vzbudzuje záujem prichádzajúcich turistov. Larnacká pevnosť hrdo tróni na pobreží mora už od 17.storočia, avšak ešte predtým na tomto mieste stála stredoveký Lusignanský hrad. Dnes niekdajšia osmanská pevnosť slúži ako malé stredoveké múzeum s expozíciou zbraní a zbroje z osmanských čias. Zubaté hradby s rozmiestnenými delami a kanónmi poskytujú návštevníkom príjemný pohľad na okolitú prímorskú scenériu.
Cyperské pochúťky pod palmami
Od pevnosti až po rozľahlý prístav naplnený loďami, plachetnicami a jachtami sa popri pobreží tiahne pompézna 800 metrov dlhá palmová promenáda Foinikoudes, ktorá na prvý pohľad pripomína preslávenú francúzsku riviéru. Na priľahlej piesočnatej pláži obmývanej pokojným Stredozemným morom vládne počas letných mesiacov dovolenková atmosféra. Ľudia si užívajú relax plnými dúškami. Niektorí polihujú na lehátkach a oddávajú sa horúcim slnečným lúčom, iní zas šantia vo vlnách mora a deti na brehu nachádzajú najväčšiu radosť v hrách s pieskom. Palmová promenáda je doslova posiata desiatkami hotelov, nočných klubov, suvenírových obchodov a butikov, ale aj rôznymi kaviarňami a lákavými reštauráciami, kde sa človek môže dôkladne zoznámiť s pestrosťou cyperskej kuchyne. Cyprus je vo všetkých ohľadoch silne ovplyvnený gréckymi tradíciami, a inak tomu nie je ani v kuchyni. Na žiadnej cyperskej hostine nemôže chýbať tradičné meze – obložené misy s bohatou zeleninovou oblohou, rôznymi druhmi šalátov, jogurtovo-cesnakovou omáčkou tzatziki, pyré z nakladaných ikier taramosalata, no a samozrejme obľúbenými pochúťkami ako sú tradičný cyperský kozí syr halloumi, slaný syr feta či plnené vínne listy dolmades. Medzi najžiadanejšie jedlá miestnej kuchyne patria všadeprítomné souvlaki, teda malé kúsky bravčového mäsa marinované v citrónovej šťave, bylinkách a olivovom oleji grilované na ražňoch. V Larnake sa vďaka prímorskej polohe tešia obľube aj rybie špeciality ako napríklad scheras – marinované grilované mečúne. Ako dezert dobre padne tanier plný čerstvého ovocia alebo obľúbené giaourti kai meli, teda jogurt s medom. Žiadne posedenie pri jedle by však nebolo kompletné bez vynikajúcich miestnych vín, likérov alebo alkoholických nápojov. Cyperčania milujú svoj hroznový destilát zivania či chutné anízové ouzo. Najväčšiu slávu si však získalo sladké „cyperské slnko“ Commandaria. To je považovaná za najstaršie víno s pôvodnou receptúrou siahajúcou až do obdobia križiackych výprav v 12.storočí.
Svätyňa pri slanom jazere
V priamom susedstve Larnaky nájdeme pozoruhodnú scenériu slaného jazera, ktoré leží v obkolesení paliem, olivovníkov a cyprusov. Spomedzi húštiny na brehu jazera vyčnieva dominantná moslimská svätyňa Hala Sultan Tekke, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie islamské pútnické miesta celého ostrova. Osmanská mešita s priľahlým mauzóleom totiž ukrýva hrobku Umm Haram, ktorá sa do dejín islamu zapísala ako vychovávateľka samotného proroka Mohameda. Počas púte do starovekého Kitionu zahynula Umm Haram po páde z mulice, a tak na mieste tejto tragickej udalosti vyrástla monumentálna svätyňa, ku ktorej každodenne mieria zástupy veriacich, aby vzdali úctu tejto váženej žene. Pozornosť si zaslúži aj priľahlé slané jazero, kde sa počas zimy a začiatkom jari sústreďuje rôznorodé vtáctvo, a tak tu môžeme v tomto období obdivovať pôvabné plameniaky, labute, pelikány, ale aj ďalšie druhy migrujúcich vtákov. Počas leta však jazero vysychá a na svojom dne zanechá tisíce ton soli. O vzniku tohto zaujímavého jazera koluje známa legenda. Tá hovorí, že po tom, ako sa svätý Lazar vylodil na ostrove, požiadal miestnu ženu o hrsť ovocia z jej sadov a vinohradov. Avšak po tom, ako žena odmietla splniť jeho prosbu, svätec potrestal jej lakomstvo tak, že jej vinohrady premenil na slané jazero, kde už nikdy nič nevyrastie. Vďaka tomuto jazeru Larnaku počas stredoveku dokonca nazývali ako Salina, čo v preklade znamená solisko. Cyperská Larnaka v sebe skrýva obrovský potenciál nielen pre letných dovolenkárov – na svoje si v nej prídu aj tí, ktorých napĺňa spoznávanie kultúry a histórie.