Kam ísť na huby na Slovensku? Na toto si dávajte pozor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mushroom picking
A woman hunting mushrooms in Nagano Prefecture of Japan. Foto: ilustračné, www.gettyimages.de

Jeseň je v plnom prúde a s ňou prichádza aj vrchol hubárskej sezóny na Slovensku. Lesy sú plné nadšencov hľadajúcich svoje obľúbené dubáky, kozáky či bedle. Kým mnohí sa tešia z bohatej úrody, odborníci upozorňujú na potrebu opatrnosti a znalostí pri zbere húb.

Najlepšie lokality pre hubárov

1. Banská Bystrica a okolie

Región Banskej Bystrice sa javí ako najbohatší na huby v rámci celého Slovenska. Hubári tu zaznamenali výskyt rôznych druhov húb, pričom obzvlášť hojné sú bedle. Bukové a smrekové lesy v okolí mesta sú ideálne najmä na jesenný zber.

2. Čadca

Okolie Čadce, známe svojimi rozsiahlymi lesmi, ponúka výborné podmienky pre rast húb. Táto oblasť je obľúbená medzi hubármi pre svoj pokojný terén a bohatú úrodu.

3. Malé Karpaty

Táto oblasť, zahŕňajúca okolie Pezinka, Rače a Svätého Jura, je známa svojou dostupnosťou a rozmanitosťou húb. V Malých Karpatoch môžete nájsť od jarných smrčkov a májoviek až po jesenné hríby a suchohríby

4. Záhorie

Lesy v okolí Malaciek na Záhorí sú ďalšou top destináciou pre hubárov. Táto oblasť je známa svojou bohatou ponukou rôznych druhov húb.

5. Tatry a Liptov

Tatranské lesy, napriek neskoršiemu začiatku sezóny kvôli vyššej nadmorskej výške, ponúkajú ideálne podmienky pre huby preferujúce chladnejšie prostredie. Liptovský región je vhodný na hubárčenie takmer počas celej sezóny, od jari až po jeseň

6. Biele Karpaty

Hoci nie sú uvedené v pôvodnom zozname, Biele Karpaty sú známe svojou čistou prírodou a rozmanitosťou húb. Lesy plné bukov, dubov a jedlí poskytujú ideálne podmienky pre rast čírovníc, kozákov a rôznych druhov muchotrávok.

Naproti tomu, hubári hlásia slabšiu úrodu v okolí Rajca, Topoľčian a Trnavy. V týchto oblastiach je zber húb momentálne menej úspešný, s nízkym výskytom jedlých druhov

Bulbosus Boletus Edulis. Collection mushrooms. Mushrooms in the hands
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.de/

Na čo si dať pozor pri zbere húb?

Polícia upozorňuje hubárov na niekoľko dôležitých bezpečnostných opatrení:

  • Pozor na muníciu: V slovenských lesoch sa stále môže nachádzať stará munícia z druhej svetovej vojny. Pri náleze sa jej nedotýkajte a okamžite kontaktujte políciu na čísle 158.
  • Stretnutie so zverou: Buďte obozretní pri pohybe mimo turistických chodníkov. Nedávny tragický incident s medveďom v Nízkych Tatrách pripomína dôležitosť opatrnosti.
  • Zber v skupinách: Odporúča sa hubárčiť vo väčších skupinách a za denného svetla.

Pri týchto treba byť obzvlášť opatrní

Národné toxikologické informačné centrum UNB (NTIC) v roku 2023 k 13. októbru evidovalo 155 otráv hubami, z toho 25 u detí. Najnebezpečnejšou hubou na Slovensku zostáva muchotrávka zelená.

Najčastejšie zameniteľné huby:

  • Muchotrávka zelená (smrteľne jedovatá) vs. jedlé plávky
  • Bedľa červenejúca (neodporúča sa konzumovať) vs. jedlé bedle
  • Hríb satanský (jedovatý) vs. hríb zrnitohlúbikový (jedlý po tepelnej úprave)
Amanita muscaria
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.de/

Bezpečnosť je prvoradá

  1. Pred výletom si overte informácie o výskyte nebezpečnej zveri v danej lokalite.
  2. Zbierajte len huby, ktoré bezpečne poznáte.
  3. V prípade pochybností sa poraďte so skúseným hubárom.
  4. Pri náleze podozrivých predmetov alebo stretnutí s nebezpečnou zverou okamžite kontaktujte políciu.

Hubárčenie je krásny koníček, ktorý nám umožňuje spojiť sa s prírodou. Pamätajte však, že vaša bezpečnosť a zdravie sú vždy na prvom mieste. S správnymi vedomosťami a opatrnosťou si môžete užiť bohatú hubársku sezónu bez obáv.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať