Mnohí stále nevedia, kde ísť tento rok dovolenkovať. Čítajú správy o cenách v čase inflácie a tam sa objavila aj informácie, že Chorvátsko patrí medzi najdrahšie destinácie. Je tomu naozaj tak? Pre slovenských dovolenkárov určite nie.
Lebo prieskum Nemeckej spoločnosti sa týkal hotelových zájazdov a podľa vlastných skúseností, Slovák si radšej vyberie súkromný apartmán, aby mal pocit voľnosti a nenaháňal sa za termínmi určenými pre stravovanie. Skúsim to trochu rozobrať.
V ubytovaniach na súkromí sa veľa nemenilo
Iba pred niekoľkými dňami som sa vrátil z niekoľkotýždňového pobytu v tejto jadranskej krajine a fakt ma šokovala správa v slovenských médiách o neuveriteľnej drahote.
Dovolenka v Chorvátsku: Strata dokladov, krádež, platenie mýta a pokuty, porucha na aute (rady)
Musím povedať, že patrím medzi priemerných slovenských dovolenkárov – slušne sa ubytovať, nájsť lacné jedlo a vylihovať na slnku bez toho, aby ma niekto naháňal, že je termín raňajok, obeda či večere. Jedným slovom mať, ako stráviť vlastný čas.
Pozastavím sa pri ubytovaní. Už niekoľko rokov pravidelne navštevujem známe turistické stredisko Vodice. Ako mi priznali moji susedia z tohto mesta, už dva roky ich trápila korona a preto aj napriek inflácii sa ťažko rozhodovali, či zvýšiť cenu ubytovania alebo nie.
Väčšinou sa rozhodli zostať na vlaňajšej cene. Napríklad partmán s dvomi spálňami cca. 300 metrov od pláže (pešo 5 až 7 minút) pre štvorčlennú rodinu stojí 60 až 70 eur na deň. Posúďte sami, či je to veľa alebo nie. Porovnajte to zároveň s cenami v našich turistických strediskách a budete mať lepší obraz.
Znamená to, že cena za ubytovanie sa takmer nezmenila. Samozrejme, neviem ako je to v ďalších turistických strediskách, ale u Slovákov populárnych Vodiciach, je to stále v normále. Veď za týždeň celá rodina zaplatí zhruba 420 až 500 eur.
Potraviny zdraželi, ale niektoré sú lacnejšie ako u nás
Viacerí dovolenkári počas dovolenky pri mori nechcú mať starosti ešte aj s vyváraním, ale naplno si oddýchnuť. Samozrejme na plážach je veľká ponuka rýchlej stravy, ale ak sa chcete predsa naobedovať v reštaurácii, viaceré ponúkajú obedové menu.
Cena vo Vodiciach sa pohybuje od 6 a pol do 7 a pol eura. Pripomeniem, že vo väčšine prípadov obsahuje iba hlavné jedlo, ktoré podľa mňa je dosť objemné, aby uspokojilo hladného dovolenkára. Na Slovensku v turistických destináciách nie je oveľa lacnejšie.
Na raňajky sa dá vybrať z veľkého množstva pekární a cena napríklad veľmi obľúbeného bureku je niečo viac ako dve eurá za 300 gramov. U mňa, v neďalekých Malackách, sa táto pochúťka predávala za 2 a pol eura.
Ceny v reštauráciách pri výbere á la carte nie sú najnižšie, ale aj tu treba napríklad porovnávať so Slovenskom. V jednej z najvyhľadávanejších reštaurácii vo Vodiciach, priamo na hlavnej promenáde, možno večerať za 12 až 20 eur. V tom sú započítané aj niektoré jedlá s morskými rybami.
Pozeral som ponuku v Tatrách a veľmi sa nelíšili. Jeden môj známi nadával, že v Chorvátsku zaplatil za rezeň s prílohou 13 eur. Upokojil ho však syn, ktorý za rovnakú porciu na Spiši zaplatil 15 eur.
Niekto povie, že pivo je predražené. Áno, má pravdu. Cena piva je pre Slováka nehorázna. Lebo dať za pivo 3 a pol eura je ozaj veľa. Tu ich obhajovať nebudem, ale to je asi štátna politika, lebo aj v obchode pollitrovú plechovku málokedy nájdete za menej ako euro. Ja si napríklad svoje obľúbené pivo nosím zo Slovenska.
V obchodoch je to podobné ako na Slovensku
Viaceré rodiny s deťmi si radšej pripravia niečo na jedenie vo vlastnej réžii, lebo nie všetci sa spoliehajú na kvalitu v reštauráciách. Podobne ako na Slovensku, aj v Chorvátsku je viacero zahraničných a domácich obchodných sietí. Tie samozrejme bojujú o zákazníka a prispôsobujú svoje ceny.
O cenách v obchodoch si viac vypočujete v podcaste. Ja len chcem na začiatok uviesť príklad, že mäso je vo väčšine prípadov lacnejšie ako na Slovensku a ako som už povedal pivo oveľa drahšie.