Dovolenka v Chorvátsku: Strata dokladov, krádež, platenie mýta a pokuty, porucha na aute (rady)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chorvátsko, Split

Slovenskí turisti, ktorí plánujú dovolenku v Chorvátsku, by si pred cestou mali skontrolovať platnosť občianskeho preukazu alebo cestovného pasu, ktorými sa budú pri kontrole preukazovať.

Upozorňujú na to slovenskí policajti, ktorí pôsobia v Chorvátsku počas letnej turistickej sezóny s tým, že na preukazovanie by nemali používať zdravotnú kartičku, kde chýba fotografia.

Ako informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová v tlačovej správe, ďalším problémom, s ktorým sa naši policajti pri Jadrane často stretávajú, je nesprávne parkovanie a následné uhrádzanie pokút.

Zmeny pri platení mýta

Policajti slovenským turistom odporúčajú zaplatiť pokutu ešte počas pobytu v Chorvátsku na ktorejkoľvek pošte, prípadne v banke.

Policajti upozorňujú aj na zmeny pri platení diaľničného mýta, kde na niektorých mýtnych staniciach sa od decembra 2021 zaviedla len bezhotovostná úhrada, teda úhrada platobnými kartami alebo priamo ENC/ETC zariadením (elektronické platenie mýta).

V prípade poruchy na vozidle je potrebné volať službu HAK +3851987 (pomoc na ceste). Táto spoločnosť je k dispozícií nonstop a má servisné vozidlá aj odťahovú službu.

Strata dokladov a EČV alebo krádež

Na stránke www.hak.hr si občania môžu pozrieť aktuálne cestovné informácie, mýtne informácie, kamery na hraniciach a mýtnych bránach a na interaktívnej mape si môžu pozrieť dopravné obmedzenia a vyhľadať najbližší autoservis, čerpacie stanice, nemocnice, lekárne a iné.

Polícia tiež upozorňuje, že stratu dokladov, evidenčných čísel vozidiel alebo ich krádež je potrebné nahlásiť na najbližšej policajnej stanici, kde naši občania dostanú od chorvátskej polície potvrdenie a následne v prípade, ak občan nemá iný doklad na vycestovanie, je potrebné kontaktovať veľvyslanectvo SR v Chorvátsku za účelom vydania náhradného dokladu na vycestovanie.

Slováci by si mali dať pozor aj na svoje osobné veci, ktoré by nemali nechávať na pláži bez dozoru, dávať si pozor na kabelky a príručné tašky hlavne v úzkych uličkách a na preplnených miestach, apeluje polícia. „Nenechávajte si peňaženku, peniaze a doklady vo vozidle. Vozidlo treba zamknúť aj pri kratšom opustení. Apartmánové izby zamykajte aj v noci, keď spíte,“ uviedla Bárdyová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať