Doprava zo Šanghaja do San Francisca za menej ako dve hodiny evokuje záber zo sci-fi filmu, podľa vedcov z Číny by sa však čoskoro mohla stať realitou.
Vedcom z Harbin Institute of Technology sa nedávno podarilo pokročiť vo vývine unikátnej technológie, ktorá by mohla viesť k výrobe extrémne rýchleho podvodného plavidla. Supersonická ponorka by mohla výrazne urýchliť cestovanie, vzrastajú však obavy, či technológia nepovedie aj k výrobe nebezpečných zbraní.
Rýchlejšia ako zvuk pod vodou?
Nová technológia by mala umožniť podvodným plavidlám prekročiť rýchlosť zvuku pod vodou. Takéto plavidlo by sa potom pohybovalo rýchlosťou takmer 5800 kilometrov za hodinu a prekonalo tak vzdialenosť medzi brehmi Číny a USA za sto minút.
Závratnú rýchlosť pod vodou má ponorka dosiahnuť vďaka starej sovietskej koncepcii superkavitácie. Teória hovorí o vytvorení vzduchovej bubliny okolo objektu tak, že sa výrazne zníži trenie a objekt sa bude pod vodou pohybovať rýchlejšie.
Čínsky profesor Li Fengčen uviedol, že jeden z mechanizmov ponorky by pri jej úvodnom kontakte s vodou neustále sprejoval „špeciálnu tekutú membránu“ na celý povrch plavidla. Membrána by nakoniec zmizla, ale po dosiahnutí rýchlosti 74 kilometrov za hodinu by už ponorka išla dostatočne rýchlo na to, aby dosiahla stav superkavitácie a vytvárala vzduchové bubliny, ktoré by ju pokrývali na dosiaľ neznáme vzdialenosti.
„Naša metóda je odlišná od akéhokoľvek predchádzajúceho prístupu. Kombináciou technológie tekutej membrány so superkavitáciou môžeme výrazne znížiť prekážky štartu a uľahčiť navigáciu,“ tvrdí profesor.
Vojenské tajomstvo
Aj napriek správam o ďalšom pokroku vo vývine novej technológie vedci stále čelia mnohým prekážkam. Jedným z problémov, s ktorým sa konštruktéri ešte musia popasovať, je nemožnosť ovládať takúto ponorku bežným kormidlom či výroba dostatočne silného motora, ktorý by plavidlo poháňal.
Podľa informácií denníka South China Morning Post zostávajú mnohé technologické detaily utajené, keďže projekt je považovaný za vojenské tajomstvo. Okrem Číny sa vývojom superkavitačnej technológie na výrobu torpéd zaoberá aj Rusko, Nemecko, Irán a USA.
Fengčen však verí, že objav by nemusel slúžiť len armáde. „Ak by plavky dokázali vytvoriť a udržať drobné bublinky pod vodou, dokázali by výrazne znížiť trenie vody. Plávanie by tak mohlo byť rovnako nenáročné, ako lietanie vo vzduchu,“ dodal profesor.
www.scmp.com, www.rt.com