Lákajú svojou majestátnosťou, neopakovateľným čarom a nostalgickými spomienkami – opustené miesta na celom svete stále vyrážajú dych, hoci sú nahlodané zubom času. Pozrite si druhú časť unikátnych fotografií.
Michigan Central Station v Detroite, USA
Hlavná stanica v Detroite sa mala od roku 1913 stať novým dopravným uzlom štátu. Stavbu však sprevádzali mnohé chyby, čo viedlo k častým problémom a nákladným opravám. V roku 1988 stanicu nakoniec uzavreli. Budova má však neopakovateľnú atmosféru, vďaka ktorej sa často stáva obľúbeným miestom filmárov.
Potopená jachta, Antarktída
Jachta Mar Sem Fim našla svoj osud na dne rieky neďaleko Ardley Cove v Antarktíde. Brazílska posádka ju chcela využiť pri nakrúcaní dokumentárneho filmu, silné vetry a búrky však pracovný tím donútili loď opustiť. Jachtu zaplavila voda, ktorá následne zamrzla a spôsobila praskliny na palube. V dôsledku toho loď skončila na dne.
Vlaková stanica, Gruzínsko
Stanica v Abcházsku bola opustená po vojne v rokoch 1992-1993. Spor medzi Ruskom a Gruzínskom zanechal tento región opustený, vlaková stanica si však čiastočne zachovala niekdajšiu slávu.
Podvodné mesto Shicheng, Čína
Fascinujúce mesto je uväznené pod vodou už vyše 50 rokov. Shicheng alebo Mesto levov, sa nachádza v provincii Če-ťiang na pobreží Východočínskeho mora a má už 1341 rokov. Pod vodnú hladinu sa dostalo v roku 1959, kedy na tomto území stavali vodnú elektráreň. Po vybudovaní hrádze bolo potrebné vytvoriť i umelé jazero. Mesto levov dnes odpočíva na dne jazera Quiandao v hĺbke okolo 40 metrov.
Hotel De Salto, Kolumbia
Majestátny hotel týčiaci sa nad roklinou otvorili v roku 1928 neďaleko vodopádov Tequendema v Kolumbii. Mal slúžiť hlavne turistom, ktorý v blízkosti 157- metrov vysokého vodopádu chceli stráviť viac času. V 90-tych rokoch však záujem o vodopády opadol a hotel museli zatvoriť. Dni majestátnej budovy však ešte nie sú spočítané – uplynulý rok ju začali premieňať na múzeum.
Zdravotnícke centrum Beelitz-Heilstätten, Nemecko
Obrovskú nemocnicu postavili koncom 19. storočia a liečil sa v nej aj Adolf Hitler, keď utrpel zranenie nohy v bitke pri Somme v roku 1916. Malá časť nemocničného komplexu je ešte stále v prevádzke, no väčšina krídiel bola opustená po odchode Sovietov v roku 1995.
Ostrov Hashima, Japonsko
Ostrov si vďaka svojmu tvaru získal aj prezývku Ostrov vojnovej lode či Ostrov duchov. Od konca 19. storočia sem prichádzali baníci, aby mohli pracovať v podmorských uhoľných baniach. Japonsko však v priebehu storočia prešlo z uhlia na naftu a bane boli koncom 20. storočia zatvorené. Malé ostrovné mesto, ktoré vzniklo v ich okolí, postupne spustlo.
www.boredpanda.com