V čínskej provincii Chuej-čou stojí verná kópia malebnej rakúskej dedinky Halltstatt. Klon, ktorý vyvolal mnoho rozporuplných reakcií, dokončili developeri za necelý rok.
Malebná rakúska dedinka Hallstatt, ktorá je spolu s jazerom Hallstätter See a pohorím Dachstein zapísaná aj do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, má v Číne svoju vernú kópiu. Kontroverzný klon, ktorý vyvolal veľa zmiešaných reakcií, uplynulý víkend sprístupnili turistom.
Kópia rakúskeho Hallstattu leží v juhočínskej provincii Chuej-čou a jej stavba vyšla v prepočte na 750 miliónov eur. Spoločnosť China Minmetals Corporation zverejnila svoj plán na stavbu Hallstattu so značkou „vyrobené v Číne“ v júni 2011. Necelý rok na to sa po uliciach čínskej verzie rakúskeho klenotu prechádzajú prví turisti. Do rozprávkových drevených domčekov sa čoskoro nasťahujú aj ďalší investori, ktorí budú ponúkať ubytovanie a služby pre turistov.
Projekt, ktorý financoval čínsky banícky magnát, u obyvateľov Hallstattu vyvolal hnev. Zdá sa však, že po sprístupnení jeho klonu, niektorí obyvatelia vrátane starostu mesta zmenili názor. „Nebolo to až také kontroverzné. Boli sme prekvapení, že chcú postaviť práve malú rakúsku dedinku, ale teraz sme hrdí, že to urobili,“ uviedol starosta Hallstattu Alexander Scheutz, ktorý sa zúčastnil na otvorení novej turistickej atrakcie. Zmenu postoja potvrdila aj riaditeľka cestovného ruchu v Hallstate Pamela Binder: „Najprv sme boli dosť neistí, prečo chcú stavať repliku Hallstattu. Teraz sme však šťastní a hrdí.“
Zmena názoru určite súvisí aj s faktom, že replika zviditeľnila Hallstatt na mape Európy. Kým v roku 2005 dedinku s 900 obyvateľmi navštívilo v priemere 50 čínskych turistov ročne, dnes ich počet vzrástol na tisíce. Porovnať obe verzie na vlastné oči láka mnoho majetných Číňanov.
Čínsky klon Hallstattu sa rozprestiera na ploche takmer milión metrov štvorcových a žeriavy v horách nad dedinkou sľubujú, že terajšia verzia dediny sa ešte bude rozrastať. Prví návštevníci mestečka neskrývali nadšenie. „Vo chvíli, ako som sem vstúpil, som sa cítil, ako v Európe. Zamestnanci nosia veľmi pekné kostýmy a všetky domu sú postavené v európskom štýle,“ uviedol obyvateľ Chuej-čou Zhu Bin.
Aj napriek zmene názoru niektorých predstaviteľov Hallstattu sa v mestečku stále nájdu obyvatelia, ktorým sa projekt nepáči. „Nemyslím si, že je to dobrý nápad. Hallstatt je so svojou kultúrou a tradíciami jedinečný. To sa nedá okopírovať. Videla som reportáž aj fotografie, ale kópia sa mi zdá byť iná. Podľa mňa je to neprijateľné,“ myslí si obyvateľka Karin Höll.
https://www.youtube.com/watch?v=XsZ75blDb3M
Národ, ktorý je majstrom v kopírovaní všetkého od oblečenia, cez techniku až po celé mestá, však v stavbe problém nevidí. Čo si zoberie na mušku najbližšie, zatiaľ zostáva tajomstvom.
www.reuters.com