BRATISLAVA 21. januára 2016 (WBN/PR) – Geopolitická situácia v Európe a na Blízkom východe poriadne zamiešala karty v turistickom ruchu. Zdá sa, že rezorty v dvoch dlhodobo najobľúbenejších dovolenkových destináciách budú tento rok zívať prázdnotou. Kam budeme môcť ísť na letnú dovolenku?
Popularita Egyptu ako vychýreného miesta na letný oddych klesá. Môže za to bezpečnostná situácia, ktorá je aj naďalej veľmi zlá. Na Sinajskom polostrove, čo je oblasť s neprehľadným, púštnym terénom, izolovaná od zvyšku Egypta, operujú islamisti aj separatisti a egyptské vojenské zložky ju nemajú plne pod kontrolou. Mnohí touroperátori do tejto oblast už vlani zrušili lety. Rusi boli jedni z posledných, ktorí tam ešte lietali, do pádu ruského lietadla na Sinajskom polostrove. Podobná situácia ako v Egypte sa opakovala aj v ďalšej obľúbenej dovolenkovej destinácii – v Turecku. Po zostrelení ruského bombardéra na území Turecka Rusi zrušili aj sem všetky civilné lety. „Ruskí turisti pritom v Egypte a Turecku tvorili majoritný podiel v turistickom ruchu, z ekonomického hľadiska to bude pre tieto dve destinácie katastrofa,” domnieva sa Andrej Maťko, skúsený cestovateľ a riaditeľ cestovnej kancelárie SETTOUR.
„Egypt bol v posledných rokoch destináciou s najlepším pomerom cena – výkon. Pre ľudí s nižším rozpočtom vyčleneným na dovolenku k nemu prakticky neexistuje vhodná alternatíva, čo znamená letecká dovolenka s určitou kvalitou služieb,” domnieva sa Andrej Maťko. „Táto skupina turistov sa bude tento rok rozhodovať, či na dovolenku pôjdu aj s určitým bezpečnostným rizikom alebo sa vzdajú leteckej dovolenky, resp. radšej uprednostnia dovolenku doma, prípadne v európskych destináciách ako je Chorvátsko či Taliansko.”
A keď ide o Turecko, jeho aktuálny imidž nevylepšuje ani utečenecká kríza a nedávny útok v Istanbule. Zdá sa, že turecký cestovný ruch tento rok kruto pocíti znížený prílev dovolenkárov. „Posledných šesť rokov bolo Turecko najpopulárnejšou dovolenkovou destináciou v Európe. Je otázne ako turecký cestovný ruch zareaguje na odliv takého množstva turistov, predovšetkým na stratu ruského trhu. Uvidí sa, či budú chcieť dovolenkárov prilákať formou špeciálnych ponúk alebo nižších cien. Zatiaľ sa nedeje nič, všetci hotelieri aj touroperátori akoby vyčkávali,” hovorí Andrej Maťko.
Maťko zároveň upozorňuje, že pri výbere letnej dovolenky by ste tento rok nemali otáľať, aj vplyvom aktuálnej situácie pôjdu tzv. first minute zájazdy „na dračku”. Výber relatívne bezpečných krajín bez politických nepokojov sa totiž stále zužuje a tie krajiny, ktoré budú tento rok alternatívou tradičným destináciám sa môžu veľmi rýchlo rozchytať, predovšetkým nemeckými turistami. Môže sa tak stať, že keď sa na jar „zobudíte” a budete hľadať letnú dovolenku, väčšina zájazdov už bude obsadená.
A aké budú tento rok trendy? Turizmus sa začína orientovať smerom na západ, čo najďalej od problematických zón. „Očakávame, že ako alternatíva k Turecku, Tunisu či Egyptu sa budú tento rok oveľa viac predávať dovolenky do Karibiku. Karibská oblasť má svoje nepopierateľné benefity – je ďaleko od ohniska súčasných konfliktov, lieta sa tam priamymi letmi z Viedne, kvalita služieb je vysoká za prijateľné ceny. Spomedzi karibských krajín je najhorúcejšou favoritkou Dominikánska republika,” hovorí Andrej Maťko zo SETTOUR. Dodáva, že zvyšený prílev dovolenkárov sa očakáva aj na Baleárskych ostrovoch, Kanárskych ostrovov, na Madeire, Kapverdoch či v Španielsku. Destinácie na Blízkom východe ako je Abu Dhabi či Dubaj, ktorých popularita posledné roky dramaticky stúpa, však o svoj status vychytených miest neprídu. Práve naopak, tieto destinácie sa stále rozvíjajú a investori neustále stavajú nové rezorty a zábavné centrá. Na vzostupe je aj Omán. Andrej Maťko dopĺňa, že čoraz obľúbenejšie – predovšetkým u nezávislých alebo skúsených cestovateľov – sú aj krajiny juhovýchodnej Ázie, na vzostupe je popri Thajsku predovšetkým Barma a Vietnam.