Rozprávkové Bavorsko patrí bez pochýb medzi najatraktívnejšie kraje celého Nemecka. Pestrá história Bavorska je dodnes viditeľná v mnohých starých mestách v podobe preslávených architektonických klenotov z rôznych období. Od rímskych ruín a stredovekých pevnosti, cez veľkolepé katedrály a pôvabné barokové zámky až po moderné mrakodrapy. Dlhé stáročia vystupovalo Bavorsko ako samostatná krajina, a tak si v porovnaní s ostatnými časťami Nemecka zachovalo svoju príznačnú atmosféru a bohaté kultúrno-historické dedičstvo, na ktoré domáci nedajú za žiadnych okolností dopustiť.
Skrytý klenot v srdci Bavorska
Zoznam najkrajších bavorských miest je dozaista prepchatý menami ako Mníchov, Norimberg, Augsburg či Würzburg. Avšak miesto na popredných pozíciách krás Bavorska si dozaista zaslúži aj pôsobivý Regensburg, ktorý sa môže popýšiť naozaj pozoruhodným historickým centrom. Veď nie nadarmo sa Regensburg radí medzi najzachovalejšie stredoveké mestá nielen samotného Nemecka, ale aj celej Európy. Vďaka svojej kráse a historickému významu sa dokonca ocitlo aj na prestížnom zozname kultúrno-historického dedičstva UNESCO.História mesta sa začala písať už v staroveku, kedy toto územie obývali keltské kmene a neskôr sa dokonca toto lákavé miesto na sútoku riek Dunaj a Regen stalo jedným z oporných bodov táborov rímskych légií. Zlatý vek však prišiel počas stredoveku, kedy sa Regensburg stal sídlom významných vojvodcov, kráľov a biskupov. Razom sa z neho stalo jedno z najdôležitejších miest Bavorska. Dnes mestečko pôsobí pokojným dojmom – stredovekú atmosféru pánskych domov a starých hostincov nahradili moderné reštaurácie, bary a kaviarničky s útulnými terasami. Napriek prieniku modernizmu, ešte aj dnes nájdeme v uličkách starého mesta niekoľko tradičných kantín, spomedzi ktorých vyniká mimoriadne populárna historická reštaurácia Wurstküche na nábreží Dunaja. V príjemnom stredovekom prostredí pri drevených stoloch si hostia pochutnávajú na preslávených regensburgských klobáskach s bavorskou sladkou horčicou, štiplavým chrenom a chrumkavými žemľami. Lahodnú chuť miestnych špecialít korunuje vynikajúce pivo, ktoré sa v Bavorsku teší nesmiernej obľube.
V uliciach starého mesta
Pri prechádzke ulicami starého Regensburgu narazíme na množstvo historických pamiatok, ktoré sa stali neodmysliteľnými kulisami mesta. Jeden zo starých domov sa môže pochváliť pozoruhodným dedičstvom z čias starovekého Ríma. Priamo v jeho fasáde zostala zabudovaná impozantná brána Porta Praetoria, ktorou sa vstupovalo do niekdajšieho légiového tábora Castra Regina. Toto pomenovanie v preklade znamená „pevnosť na rieke Regen“ – a stalo sa tak inšpiráciou aj pre súčasný názov mesta Regensburg. Významné historické posolstvo so sebou nesie aj miestna stredoveká radnica so slávnou zdobenou sieňou, v ktorej v období od polovice 17. až do začiatku 19.storočia takmer 150 rokov zasadal ríšsky snem Svätej rímskej ríše. Dnes v priestoroch radnice sídli múzeum ponúkajúce prehliadku starých ríšskych siení a komnát, ale aj pozoruhodnej starej mučiarne s ukážkami rôznych mučiacich techník a nástrojov. V uliciach starého mesta však nájdeme aj množstvo starých palácov s príznačnými vysokými strážnymi vežami, ktorými sa miestna aristokracia inšpirovala v mestách severného Talianska. Malebné paláce a okolité domčeky krášlia pestré farby a na niektorých fasádach sa dokonca objavuje pôvabná fresková výzdoba. Práve v týchto domoch našli v rôznych epochách dejín svoje útočisko také významné osobnosti ako slávny historik Aventinus, astronóm Johannes Kepler, či ctený obchodník Oskar Schindler, ktorý počas 2. svetovej vojny zachránil pred istou smrťou v koncentračných táboroch približne 1 200 Židov.
Kamenným mostom ponad Dunaj
Medzi najobľúbenejšie scenérie Regensburgu patrí slávny stredoveký kamenný most Steinere Brücke, ktorého história siaha až do 12.storočia. Tento vyše 330-metrový most ponad dravý Dunaj sa nie náhodou stal jedným zo symbolov mesta. Práve vďaka vyberaniu mýta za prechod cez Dunaj sa Regensburg vo vrcholnom stredoveku ocitol na výslní svojho rozkvetu. Kamenný most okrem iného preslávil aj svetoznámy prechod rytierov a bojovníkov dvojice križiackych výprav mieriacich do Svätej zeme. O obrovskom majstrovstve tejto stredovekej stavby svedčí aj fakt, že ide o vôbec najstarší zachovalý kamenný most severne od Álp a stal sa tak vzorom aj pre ďalšie slávne európske mosty v Londýne, Avignone, Drážďanoch a taktiež pre veľkolepý Karlov most v Prahe. Mostom kráčajú desiatky ľudí smerujúcich do práce a pred nami sa razom otvára úžasný pohľad na panorámu starého mesta tiahnúceho sa pozdĺž Dunaja. Spomedzi pestrofarebných domčekov vyrastajú veže regensburgských dominánt. Za mestskou bránou Stadttor s malebnou hodinovou vežičkou a priľahlým starým skladiskom soli čnie dvojica špicatých veží patriacich miestnej katedrále, ktorá je považovaná za symbol mesta. Počas vrcholného stredoveku zaplavila strednú Európu vlna francúzskej gotiky, ktorá zanechala svoju obrovskú stopu aj v Regensburgu. Majestátna katedrála sv. Petra uzrela svetlo sveta koncom 13.storočia, avšak v ďalších storočiach bola postupne zveľaďovaná až do dnešnej podoby korunovanej dvojicou 105-metrových veží. Niet divu, že táto nádherná stavba je považovaná za jednu z najkrajších katedrál celého Bavorska. Jej fasádu zdobí majstrovská sochárska výzdoba s desiatkami precízne vytesaných sôch, ktoré na nás hľadia z pompézneho portálu. V ničom však nezaostáva ani priestranný interiér katedrály, kde zaujmú najmä farebné vitráže rozprávajúce nesmrteľné biblické príbehy. Priamo oproti regensburgskému dómu stojí ďalšia miestna pamätihodnosť – starý mariánsky kolegiálny chrám Alte Kapelle. Na prvý pohľad síce táto románska stavba pôsobí dosť nevýrazne, avšak jej okázalý interiér s rokokovou štukovou výzdobou prvotný dojem dokonalo napraví.
Po stopách svätcov a kláštorov
Regensburg sa však preslávil aj ako významné biskupské mesto, ktoré vďačí za svoju povesť najmä svätému Emmerámovi. Práve tento svätec pôsobil v bavorskom mestečku a jeho večnú pamiatku pripomína viacero sakrálnych stavieb. Na mieste hrobu sv. Emmeráma vyrástlo na jeho počesť rozľahlé opátstvo, ktoré oplývalo množstvom benediktínskych kláštorných príbytkov a gotických kostolov. Počas 19.storočia sa tohto komplexu zmocnila zámožná vojvodcovská rodina Thrun und Taxis, ktorá niekdajšie opátstvo prestavala na luxusnú palácovú rezidenciu. Tá dokonca patrila v dobe svojho vzniku medzi najmodernejšie v celej Európe. Elektrika, ústredné kúrenie či splachovacie toalety boli vo vtedajších časoch veľkým symbolom luxusu, ktorý im mohli iné paláce len ticho závidieť. Napriek tomu, že bohatá rodina palác naďalej obýva a vlastní, časť priestorov sprístupnila aj pre zvedavú verejnosť, ktorá do palácových komnát prichádza obdivovať vystavené kolekcie šperkov, porcelánu, dobového nábytku a ďalších cenností. Neďaleko rezidencie stojí Bazilika sv. Emmeráma, ktorá si zaslúži obdiv najmä vďaka dvojici monumentálnych barokových fresiek zdobiacich strop svätyne, ale aj významnou kryptou trojice svätých regensburgských biskupov z obdobia raného kresťanstva. Pri prechádzke mestom by bola veľká škoda vynechať pozoruhodný Škótsky kostol sv. Jakuba s nádherným románskym portálom zdobeným rôznymi reliéfmi, ornamentami a precíznymi sochárskymi detailmi. Vďaka svojej pompéznosti sa stal jedným z príkladných vrcholov nemeckej románskej architektúry. Pôvabný Regensburg dokáže toho ponúknuť naozaj mnoho, nie nadarmo je považovaný za skrytý klenot Bavorska.