Česko sa s prijatím eura nemá ponáhľať, tvrdí národná banka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro
Foto: flickr.com

PRAHA 13. decembra (WEBNOVINY) – Česká vláda by zatiaľ nemala stanoviť dátum vstupu Českej republiky do eurozóny a krajina by v budúcom roku ani nemala vstúpiť do európskeho mechanizmu výmenných kurzov (ERM II). V materiáli, ktorý prerokuje v stredu vládny kabinet premiéra Petra Nečasa, to odporúčajú česká centrálna banka (ČNB) a ministerstvo financií (MF).

„MF a ČNB v súlade so schválenou aktualizovanou stratégiou pristúpenia ČR k eurozóne odporúčajú vláde ČR zatiaľ nestanovovať cieľový dátum vstupu do eurozóny a počas roka 2012 sa neusilovať o vstup do mechanizmu ERM II,“ uvádzajú inštitúcie v spoločne spracovanom vyhodnotení konvergenčného programu.

Vstupom do ERM II by sa Česká republika zaviazala, že kurz koruny voči euru sa nezmení o viac než 15 % od fixnej stredovej hodnoty. Krok je nevyhnutnou podmienkou pre každého záujemcu, ktorý chce prijať spoločnú európsku menu. V ERM II musí každý budúci člen eurozóny fungovať aspoň dva roky.

Praha sa k prijatiu eura zaviazala v roku 2004, kedy sa krajina stala členom Európskej únie.

Česká centrálna banka a ministerstvo financií pripomínajú, že vstup do eurozóny bude pre Česko znamenať pravdepodobne zvýšené náklady súvisiace s novými záchrannými a stabilizačnými mechanizmami. Podľa dokumentu krajine prospeje zvyšovanie konkurencieschopnosti jej ekonomiky bez ohľadu na to, akou menou bude platiť. Pre prijatie eura je ale vysoká konkurencieschopnosť nutnou podmienkou, upozorňujú inštitúcie.

ČNB by nemala pomáhať eurozóne automaticky

Praha ekonomika banka ceska
Foto: SITA/Rastislav Rovnanek

Česká centrálna banka (ČNB) by mala uvoľniť časť svojich devízových rezerv na pôžičku Medzinárodnému menovému fondu (MMF) iba v prípade, že úvery fondu poskytnú všetky štáty EÚ, ktoré zatiaľ nepoužívajú spoločnú menu. Vyhlásil to český premiér Petr Nečas, ktorého citoval v utorok denník Lidové noviny.

Štáty Európskej únie sa minulý týždeň dohodli, že poskytnú cez svoje centrálne banky Medzinárodnému menovému fondu bilaterálne úvery do výšky 200 mld. eur. Česká republika by do oživenia eura a eurozóny mala investovať približne 90 miliárd českých korún, čo predstavuje zhruba desatinu devízových rezerv národnej banky.

„Je to veľmi vysoká čiastka a podľa môjho názoru by vláda mala požiadať centrálnu banku o uvoľnenie devízových rezerv iba v prípade, že všetky ostatné štáty mimo eurozóny poskytnú úvery a nám by hrozila izolácia,“ uviedol český premiér.

Účasť na programe bilaterálnych pôžičiek pre MMF treba starostlivo zvážiť aj podľa guvernéra ČNB. „Pred pár rokmi by som povedal, že rezerv máme viac než dosť. Dnes je doba, kedy sa zo starých istôt stávajú nové neistoty a človek má radšej tých rezerv viac ako menej. Musím povedať, že pokiaľ vláda za nami príde, tak si to dôkladne naštudujeme a budeme sa musieť veľmi zamyslieť. Musím povedať, že to bude podstatne ťažšie rozhodovanie než predtým. Je totiž plno nových neistôt,“ vyhlásil v pondelok Miroslav Singer.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav SingerPetr Nečas
Firmy a inštitúcie ČNB Česká národná banka