PRAHA 23. septembra (WebNoviny.sk) – Česká republika sa nebude brániť proti kvótam pre rozdelenie utečencov medzi jednotlivé členské krajiny EÚ, oznámil v stredu spravodajský server iDNES.cz. To, že český premiér Bohuslav Sobotka je proti žalobe, povedala novinárom pred rokovaním vlády ministerka školstva Kateřina Valachová (ČSSD).
„Pán predseda vlády chystá vyváženú pozíciu k Európskej komisii (EK), aby sme neeskalovali situáciu nejakými súdnymi spormi,“ vyhlásila Valachová. „Nie je vôľa zo strany ministrov za sociálnu demokraciu tú situáciu eskalovať do súdneho sporu,“ dodala Valachová.
Proti žalobe voči rozhodnutiu ministrov vnútra o kvótach pre rozdelenie utečencov, proti ktorému boli okrem Českej republiky aj Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, sa už v utorok večer vyslovil aj podpredseda vlády a minister financií Andrej Babiš (ANO) a pred rokovaním vlády to zopakoval.
O možnosti, že ČR v prípade prehratého hlasovania o povinných kvótach pre utečencov žalobu na Európsky súd pre ľudské práva podá, sa podľa iDNES.cz zmienil cez víkend predseda ľudovcov Pavel Bělobrádek.
Kvóty hovoria jasne, takto si Európa podelí utečencov
OSN varuje Úniu, presídlenie utečencov nebude fungovať
Kvóty sú diktát, ideme do konfliktu s Úniou, vyhlásil Fico
Únia schválila kvóty o utečencoch, Slovensko hlasovalo proti
Český prezident Miloš Zeman ocenil odmietavý postoj Slovenska k plánu prerozdelenia utečencov medzi krajinami EÚ, ktorý v utorok schválili väčšinou hlasov ministri vnútra na zasadnutí v Bruseli. Narážal pritom na vyjadrenie slovenského premiéra Roberta Fica, podľa ktorého Slovensko za jeho pôsobenia vo funkcii žiadne kvóty neprijme, informovali spravodajský portál iDNES.cz a televízna stanica ČT24.
Rozhodnutie o kvótach je záväzné
Rozhodnutie ministrov vnútra o rozdelení 120 000 utečencov je podľa komisára EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisa Avramopulosa záväzné. „Všetky členské štáty musia rozhodnutia, ktoré sme včera (v utorok) spoločne urobili, realizovať,“ povedal v utorok v Bruseli Avramopulos, ktorého citovala agentúra APA.
Prišiel čas ukázať, že „pekné slová o solidarite sa stanú realitou“ konštatoval Avramopulos. Rozhodnutie prijaté kvalifikovanou väčšinou je podľa neho „víťazstvom pre Európsku úniu a všetky členské štáty“. V EÚ je ťažké nájsť spoločnú cestu, „ale urobili sme to vo veľmi krátkom čase“, zdôraznil komisár EÚ.
Komisia skritizovala Slovensko
Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans na adresu Slovenska povedal, že zatiaľ jediná zo štyroch vlád, ktoré rozhodnutie o kvótach odmietajú, povedala, že prerozdelenie utečencov nebude realizovať.
„Ja by som tejto vláde odporučil, aby hovorila so svojimi kolegami. V Európskej únii, organizácii založenej na zmluvách, je rozhodnutie rozhodnutím bez ohľadu na to, ako sa o ňom hlasovalo. Rozhodnutie (o kvótach) je zákonné a platné a záväzné pre všetky členské štáty,“ povedal podľa APA Timmermans.Ministri vnútra EÚ v utorok aj napriek odmietavým postojom niektorých členských štátov prijali zásadné rozhodnutie o premiestnení 120 000 utečencov z Talianska, Grécka a ďalších krajín EÚ, ktoré sú alebo môžu byť priamo dotknuté utečeneckou krízou. Plán prerozdelenia azylantov bol schválený väčšinou národných delegácií, proti hlasovali Česká republika, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko. Fínsko sa zdržalo hlasovania.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.