PRAHA 29. januára (WEBNOVINY) – Český prezident Miloš Zeman vymenoval v stredu po 14. hodine na Pražskom hrade novú vládu premiéra Bohuslava Sobotku. Stalo sa tak 95 dní od volieb. Nový kabinet má 17 členov vrátane premiéra, osem za stranu ČSSD, šesť za hnutie ANO Andreja Babiša a traja za KDU-ČSL.
Zeman upozornil na neprofesionalitu
Ako prvý si menovanie od Miloša Zeman prevzal šéf ANO Andrej Babiš, ktorý sa stal ministrom financií. Pikantné je, že prezident po vymenovaní členov vlády upozornil Bohuslava Sobotku na to, že v písomnom návrhu na mená ministrov boli chyby. „Šesť chýb na stránke a pol je pomerne dosť,“ upozornil Zeman.
„Nemenoval som pán Brabenca, ale pán Brabca ministrom životného prostredia, odmietol som vymenovať pána Martina Jurečku, namiesto toho som menoval Mariana Jurečku, a nemenoval som pána Jurečku ministrom zdravotníctva, ale poľnohospodárstvo,“ ozrejmil chyby v návrhu prezident Zeman.
Bohuslav Sobotka sľúbil stabilitu
„Nová vláda prinesie hospodársky rast, prosperitu a potrebnú stabilitu. Cieľom je realizovať sociálne citlivú a spravodlivú politiku. Chceme sa zamerať na to, aby naša krajina dobre fungovala. Bude to práve táto vláda, ktorá zákon o štátnej službe uvedie do účinnosti, aby sme v ČR mali profesionálny štátnu správu, „ uviedol po menovaní novej vlády premiér Bohuslav Sobotka.
Sobotkova vláda bude mať od vymenovania 30 dní na to, aby získala dôveru v Poslaneckej snemovni.
Strany budúcej koalície ČSSD, ANO a KDU-ČSL majú v dolnej komore parlamentu celkovo 111 z 200 hlasov. K získaniu dôvery postačuje nadpolovičná väčšina prítomných poslancov.
Zeman vymenoval Sobotku za jedenásteho premiéra Českej republiky pred troma týždňami. Jeho vládu vymenoval po najdlhšej dobe v histórii Českej republiky. Kabinet predsedu ČSSD si totiž počká o dva dni dlhšie než Mirek Topolánek v roku 2006. Jeho ministrov vtedajší prezident Václav Klaus vymenoval po 93 dňoch. Naopak najkratšiu dobu, 30 dní, čakala na vymenovanie vláda Václava Špidlu v roku 2002.
Česko má novú vládu
premiér – Bohuslav Sobotka (ČSSD)
vicepremiér a minister financií – Andrej Babiš (ANO)
vicepremiér pre vedu a výzkum – Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
minister priemyslu – Jan Mládek (ČSSD)
minister školstva – Marcel Chládek (ČSSD)
minister obrany – Martin Stropnický (ANO)
ministerka spravodlivosti – Helena Válková (ANO)
ministerka pre miestny rozvoj – Věra Jourová (ANO)
minister dopravy – Antonín Prachař (ANO)
minister zahraničia – Lubomír Zaorálek (ČSSD)
minister pôdohospodárstva – Marian Jurečka (KDU-ČSL)
minister kultúry – Daniel Herman (KDU-ČSL)
minister vnútra – Milan Chovanec (ČSSD)
minister práce a sociálnych vecí – Michaela Marksová Tominová (ČSSD)
minister zdravotníctva – Svatopluk Němeček (ČSSD)
minister pre ľudské práva a šéf Legislatívnej rady – Jiří Dienstbier (ČSSD)
minister životného prostredia – Richard Brabec (ANO)