České stavebníctvo padá, vedie sa tvrdý cenový boj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavbari
Pokračujúci výrazný prepad domáceho stavebníctva sa pravdepodobne len tak skoro nezastaví. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Výkony stavebníctva v Českej republike (ČR) by mali klesnúť aj v budúcom roku, a to o ďalších 4,4 %, i napriek výraznému prepadu v predchádzajúcich rokoch.

Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy českého stavebníctva, ktorú pripravila spoločnosť CEEC Research v spolupráci s poradenskou firmou KPMG Česká republika. Navyše dochádza k tvrdému cenovému boju, ktorý umocnila i novela zákona o verejných zákazkách.

Stavebná produkcia v ČR klesla za deväť mesiacov tohto roka medziročne o 6,2 %. V porovnaní s konjunktúrnym rokom 2008 sa prepadla dokonca o 20,7 %, negatívne ju ovplyvnilo najmä inžinierske staviteľstvo.

Česko čaká rok krízy

Peniaze
Foto: SITA/Michal Svitok

Rok 2013 bude podľa veľkej väčšiny riaditeľov stavebných spoločností v Českej republike ďalším rokom krízy a pokračujúceho prepadu českého stavebníctva.

„Malo by tak ísť už o piaty rok recesie sektoru. Návrat k rastu aktuálne riaditelia spoločností nepredikujú ani pre rok 2014. V dôsledku negatívneho výhľadu českého stavebníctva v roku 2013 zostávajú i predikcie poklesu tržieb stavebných spoločností,“ uvádza sa v záveroch analýzy českého stavebníctva.

Tržby by v budúcom roku mali klesnúť ako vo veľkých a stredných tak i v malých firmách, ale už nie dramaticky. Stabilizácia by mohla prísť v roku 2014, kedy je zatiaľ očakávaný mierny rast tržieb.

„Sebadôvera riaditeľov stavebných spoločností v prekonaní konkurencie v roku 2013 sa v porovnaní s júlovým prieskumom mierne zvýšila. Svojej spoločnosti v tomto ohľade v súčasnosti dôveruje približne polovica riaditeľov,“ vyplýva ďalej z analýzy CEEC Research a KPMG.

Vyťaženie kapacít českých stavebných spoločností sa oproti zisteniam v júli znížilo o 4 percentuálne body a tiež v medziročnom porovnaní je vyťaženie kapacít nižšie.

Práce sa realizujú na hranici bezpečnej ceny

Stavba, kriza
Foto: SITA/AP

Na základe reálnych skúsenosti z verejných výberových konaní väčšina riaditeľov potvrdzuje, že najnižšia ponúkaná cena v niektorých tendroch býva i pod nákladmi, ktoré sú nutné k samotnej realizácii zákazky. Preto i na samotnej „hranici bezpečnej ceny“ realizuje práce viac než polovica spoločností.

„Necelá polovica respondentov sa v súvislosti s nízkou ponúkanou cenou stretla s obavou zadávateľa, že pokiaľ nevyberie ponuku s najnižšou cenou, bude obvinený z neprehľadnosti, prípadne z korupcie. Prax, keď verejný zadávateľ ponuku s mimoriadne nízkou cenou vyradí zo súťaže, nie je podľa výpovedí riaditeľov stavebných spoločností príliš obvyklá a takmer dve tretiny z nich uvádzajú, že sa tak nedeje nikdy, alebo iba výnimočne,“ hovorí sa ďalej v analýze.

Skúsenosť s požiadavkou „konkurenta“ o jeho vyplatení z výberového konania potvrdilo 59 % riaditeľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať