- aktualizované 18. novembra 8:16
Česi si v nedeľu stovkami podujatí po celej republike pripomenuli 30. výročie Nežnej revolúcie a 80. výročie udalostí, ktoré viedli k uzavretiu vysokých škôl nacistami. Informuje o tom portál Českého rozhlasu.
Hlavným dejiskom osláv bola Praha, kde sa uskutočnili rôzne sprievody, happeningy a tiež veľký koncert na Václavskom námestí. Konal sa tiež napríklad sprievod, ktorý kopíroval trasu pochodu študentov spred 30 rokov – ľudia vyrazili z Albertova a cez Vyšehrad dorazili až na Národnú triedu.
Česká polícia odhadla, že na pochode sa zúčastnilo osem- až 10-tisíc ľudí, pričom na Národnej triede ich bolo asi 40-tisíc a z Václavského námestia hlásili 35- až 40-tisíc ľudí.
Schwarzenberg sa dočkal potlesku
V centre Prahy sa spojilo niekoľko akcií zastrešených Festivalom slobody – študentami organizovaný Slobodný november na Albertove, Koncert pre budúcnosť na Václavskom námestí a Korzo Národné, ktoré sa ťahalo z Národnej triedy na Jungmannovo námestie. Ďalšie akcie ku Dňu boja za slobodu a demokraciu sa konali aj v ďalších mestách.
Zhromaždenie Za slušné Slovensko sa začalo symbolicky o 17:11, ľudia vyzvali opozíciu na spoluprácu
Už skoro ráno položili kvety a zapálili sviečky na pražskej Národnej triede ministri za stranu ANO na čele s premiérom Andrejom Babišom. Prítomní ľudia ich však vypískali. Priazne sa nedočkali ani sociálnodemokratickí členovia kabinetu, ktorí prišli zhruba hodinu po premiérovi. Pískalo sa aj na zástupcu prezidentskej kancelárie alebo Václava Klausa mladšieho.
Naopak, čestný predseda TOP 09 Karel Schwarzenberg sa dočkal potlesku a dobre ľudia prijali aj zástupcov Pirátov či amerického veľvyslanca.
Zvonenie zvonov po celej krajine
Babiš sa z Národnej triedy vybral peši do Národného múzea, kde sa na slávnostnom programe k 30. výročiu Nežnej revolúcie spolu s ním zúčastnili aj premiéri Slovenska, Poľska, Maďarska a predseda Nemeckého spolkového snemu Wolfgang Schäuble.
Babiš v prejave ocenil obdivuhodnú odvahu Václava Havla a okrem iného poďakoval všetkým, ktorí pred 30 rokmi vyšli do ulíc, zakladateľom Občianskeho fóra a ďalších iniciatív, študentom i hercom. Havla vo svojich prejavoch spomenuli aj slovenský premiér Peter Pellegrini a maďarský premiér Viktor Orbán.
Schäuble zase vyzdvihol schopnosť Čechov a Slovákov rozdeliť sa mierovým spôsobom a zostať potom priateľmi. Poľský premiér Mateusz Morawiecki spomenul, že Poľsko i Československo uvrhol komunizmus do viac ako 40-ročnej izolácie a v rozhodujúcich okamihoch v roku 1989 podľa neho kráčali obe spoločnosti ruku v ruke.
Potlačenie demonštrácie na Národnej triede pred 30 rokmi pripomenulo o 17:11 zvonenie zvonov po celej krajine. K akcii sa podľa Českého rozhlasu pridala aj väčšina rozhlasových staníc tým, že v rovnakom čase pustili pieseň Modlitba pro Martu.