BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Dane a odvody na Slovensku odkroja v priemere na jedného zamestnanca 45,2 % mzdových nákladov. Slovensko sa tak zaraďuje v rámci Európskej únie na 16. miesto v daňovo-odvodovom zaťažení zamestnancov. Vyplýva to z aktuálnej štúdie The Tax Burden of Typical Workers in the EU 27, podľa ktorej by tak Slovensko oslávilo v tomto roku deň daňovej slobody 15. júna.
Skôr ako Slovensko v tomto roku oslávila deň, kedy pracujúci teoreticky prestávajú pracovať na dane platené štátu a začínajú zarábať sami pre seba, susedná Česká republika, kde deň daňovej slobody pripadol na 10. júna. Najnižšie daňovo-odvodové zaťaženie zamestnancov a najskorší dátum dňa daňovej slobody 13. marca má pritom Cyprus a najvyššie daňovo-odvodové zaťaženie na priemerného zamestnanca a najneskorší termín dňa daňovej slobody vykazuje Belgicko, kde deň daňovej slobody pripadá až na 4. august.
Autori štúdie použili rovnakú metodiku výpočtu dňa daňovej slobody pre všetkých 27 členských štátov únie, pričom analyzovali ročné mzdové údaje priemerných pracujúcich s použitím údajov Ernst & Young. Dátumy v kalendári daňovej slobody odrážajú skutočnosť z pohľadu priemerného pracujúceho a skutočných nákladov zamestnávania v jednotlivých členských krajinách EÚ. „Slovenský zamestnanec odvedie v priemere na priame a nepriame dane a odvody až 45,2 % z priemerných mzdových nákladov a ostane mu čistý disponibilný príjem, ktorý zodpovedá 54,8 percentnému podielu mzdových nákladov. Aktuálne tak má až 15 krajín v EÚ nižšie daňovo-odvodové zaťaženie zamestnancov než Slovensko,“ upozorňuje Peter Gonda, riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, ktorý je partnerskou inštitúciou New Direction – The Foundation for European Reform na Slovensku.
Dane v Európe rastú
Priemerné reálne daňové zaťaženie typických európskych zamestnancov sa v roku 2011 zvýšilo o 0,25 %, čo je primárne dôsledkom nárastu dane z pridanej hodnoty (DPH) v 13 členských štátoch únie od roku 2009. „Príliš veľa vlád reagovalo na nadmerné deficity zvýšením daní namiesto toho, aby zreformovali a znížili výdavky štátu. Ľudia už teraz platia príliš veľa, a tak by daňové zaťaženie malo klesať, nie narastať,” konštatuje prezident New Direction a poslanec Európskeho parlamentu Geoffrey Van Orden.
Štúdiu o jednotlivých dňoch daňovej slobody v krajinách EÚ publikovali New Direction – Foundation for the European Reform a Institut économique Molinari (IEM). New Direction – The Foundation for European Reform je think-tank na podporu slobodného trhu založený v Bruseli v roku 2010. Jeho cieľom je prispievať inovatívnymi nápadmi a podporovať reformné úsilie v Európe. IEM je nezávislá nezisková výskumná a vzdelávacia organizácia so sídlom v Paríži. Partnerskou inštitúciou New Direction na Slovensku je Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, ktorý pôsobí ako je nezisková mimovládna organizácia – konzervatívne orientovaný think-tank.
Deň daňovej slobody, ktorý vyjadruje celkovú mieru prerozdeľovania príjmov v slovenskej ekonomike, počíta každoročne od roku 1999 aj Združenia daňových poplatníkov Slovenska a Nadácia F. A. Hayeka. Podľa ich metodiky, ktorá vychádza z podielu celkových konsolidovaných výdavkov verejného sektora na hrubom domácom produkte, deň daňovej slobody v tomto roku na Slovensku pripadol na 3. jún.