Niekdajší kartuziánsky kláštor v rámci Múzea Červený Kláštor na Zamagurí má za sebou revitalizáciu za takmer dva milióny eur, trvala štyri roky.
V objekte sa podarilo zachovať jeho historické funkcie, ako je výroba piva a medoviny, spracovanie liečivých rastlín či výchova a vzdelávanie detí.
Práve obnovená manufaktúra a lekáreň aj svojím názvom odkazuje na legendárneho mnícha Cypriána.
Deň otvorených dverí
Podľa riaditeľa múzea Milana Gacíka si nové priestory národnej kultúrnej pamiatky budú môcť návštevníci po prvýkrát pozrieť v sobotu 27. apríla v rámci Dňa otvorených dverí, ktorý bude spojený so začiatkom turistickej sezóny na Dunajci. Vstup do areálu bude bezplatný.
Levočania sa po rokoch dočkajú rekonštrukcie Domu meštianskeho, na obnovu pôjdu milióny eur (video+foto)
História kláštora kartuziánov siaha do roku 1320. Patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR. Obnova časti kláštorného komplexu trvala od februára 2020 do apríla 2024.
Očakávajú viac návštevníkov
Podľa riaditeľa pamiatkového úradu Pavla Ižvolta sa vďaka projektu „Červený Kláštor – znovuzrodený“ podarilo do priestorov kláštora dostať nové funkcie, ktoré nadviazali na pôvodné.
Ako povedal pre médiá, dúfa, že vďaka nim bude do tejto pamiatky prúdiť viac návštevníkov a obdobie hlavnej turistickej sezóny sa predĺži aj o ďalšie mesiace.
Riaditeľ múzea Gacík zároveň verí, že rozšírená ponuka areálu prinesie do budúcna aj vyrovnaný rozpočet, či generovanie finančných prostriedkov na ďalšiu obnovu.
Mysleli aj na nevidiacich
Múzeum po novom ponúka návštevníkom vynovenú múzejnú expozíciu a edukačné komentované prehliadky.
Expozícia Dejiny Červeného Kláštora približuje podľa pamiatkového úradu príbeh vzniku kláštora, pôsobenie najvýznamnejších predstaviteľov mníšskych rádov, ako aj hlavné dejinné udalosti tohto miesta.
Nechýbajú moderné múzejné technológie a interaktívne prvky, pri jej tvorbe sa myslelo aj na nevidiacich a slabozrakých.
Kláštorná škola
Na tradíciu kartuziánskeho kláštora ako centra vzdelania a poznania nadväzuje inovovaná podoba kláštornej školy.
Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách osadili pamätnú tabuľu, odkazuje na návštevu kráľovnej Alžbety II. (video+foto)
„Zameriava sa na prírodné a kultúrne dedičstvo a zdravý spôsob života. Škola sídli v priestoroch, v ktorých v 18. storočí novicov pripravoval na rehoľný život teologický inštitút. V súčasnosti tu nájdeme tvorivé dielne zamerané na výrobu produktov z liečivých bylín, kde môžu zmysluplne tráviť čas aj rodiny s deťmi,“ uviedli z múzea.
Jej priestory sú zároveň podľa projektového manažéra pamiatkového úradu Branislav Rezníka školiacim strediskom úradu.
Financovanie obnovy
Vyzdvihol, že na poschodí konventu je priestor pre ozdravný, meditatívny a relaxačný pobyt blízky pôvodnému asketickému spôsobu života mníchov. Ubytovacie kapacity obnoveného kláštora dopĺňa aj šesť dvojlôžkových izieb pre návštevníkov Pienin.
Obnovu realizoval pamiatkový úrad v spolupráci s nórskymi partnermi zaoberajúcimi sa ochranou kultúrneho dedičstva v Nórskom kráľovstve, a to Norsk Kulturarv a Fortidsminneforeningen – National Trust of Norway.
Projekt bol financovaný z fondov EEA Grants a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca.