- aktulizované 23. apríla 19:01
BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) – Náhradná dvojka domácej singlovej nominácie Kristína Kučová prehrala za 107 minút 5:7, 4:6 s dvojkou hostiek Richel Hogenkampovej v záverečnej druhej nedeľňajšej dvojhre, celkovo štvrtej, v rámci víkendového bratislavského stretnutia Slovensko – Holandsko v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien.
V prvom sete nezvládla Kučová tri gemy od skóre 5:4 a príjem, v druhej časti neťažila z náskoku 3:1. Nezdar K. Kučovej znamená, že Holanďanky viedli na antuke pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC nezvratne 3:1.
Štvorhra bola už iba formalitou, ktorá nemohla nič zmeniť na celkovom neúspechu Sloveniek. Nastúpili na ňu Daniela Hantuchová a Rebecca Šramková proti dvojici Cindy Burgerová, Arantxa Rusová po 11 minútach prišiel za stavu 2:1 skreč Holanďaniek. Pôvodne za SR mali hrať Jana Čepelová a K. Kučová. Kapitán Matej Lipták teda využil nárok na zmeny, šéf realizačného štábu „Oranjes“ Paul Haarhuis nie.
„Myslím si, že to bolo vyrovnané, ale Hogenkampovej patrili tie najdôležitejšie body, zvíťazila teda zaslúžene. Ja v ostatnom čase nemám odohraných nejako veľa stretnutí, bol to vlastne iba môj druhý väčší duel v tomto období a asi sa potrebujem viac dostať do zápasového rytmu, trochu si tým prejsť. O náskok 3:1 v druhom sete som prišla mojimi chybami a zlou koncentráciou,“ skonštatovala K. Kučová pre RTVS a dodala: „O tom, že budem hrať, som sa dozvedela ráno na rozohrávke. Kapitán sa ma spýtal, že ako. Po jeho zvážení som dostala šancu.“
Daniela Hantuchová bola ocenená za jej oddanosť reprezentácii vo Fed Cupe
Slovenka mala pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 23:46, Holanďanka skončila na vyrovnanejších hodnotách 27:31. Hogenkampová si pripísala 60 % fiftínov po svojom druhom podaní, Kučová len 23 %. Víťazka premenila 5 z 10 brejkbalov, zdolaná 3 zo 7.
Dvadsaťšesťročná Bratislavčanka Kristína Kučová (85.), podľa postavenia v singlovom renkingu v skutočnosti prvá hráčka aktuálneho slovenského kádra, nahradila Rebeccu Šramkovú. Proti 25-ročnej Hogenkampovej (136.) má teraz štatistiku 2:2. Po Minsku 2010 zaostávala (4:6, 4:6), presadila sa v Kodani 2012 (4:6, 6:4, 6:2) a v Linzi 2014 (7:6 /4/, 7:6 /2/). Mladšia zo sestier Kučových má vo Fed Cupe skóre 1:5, z toho vo dvojhre 1:3. Hogenkampová stojí výrazne priaznivejšie 16:7, v singli 8:4.
Kučová aj Hogenkampová sú rekonvalescentky. Slovenka zo zdravotných dôvodov, najmä pre chronické problémy s kolenom, tento rok stihla ešte iba päť turnajov, Holanďanka po operácii zápästia dokonca len tri.
V sobotu bodovali jednotky tímov Jana Čepelová a Kiki Bertensová. Slovenka zdolala Hogenkampovú za 94 minút 6:3, 6:2, Holanďanka si poradila so Šramkovou za 65 minút 6:1, 6:3. V nedeľu Bertensová zvíťazila nad Čepelovou dvakrát 6:3.
Rozhodlo pár dôležitých lôpt
V tento deň je ešte na programe štvorhra Čepelová, K. Kučová – Cindy Burgerová, Arantxa Rusová. Kapitáni Matej Lipták a Paul Haarhuis majú aj v súvislosti s deblom nárok na zmeny.
„Nebola to veru ľahká súperka, veď Bertensová je v Top 20. Mala som proti nej pozitívnu bilanciu, lenže to bolo z obdobia, keď ona ešte nefigurovala natoľko vysoko v renkingu. Navyše, vlani bola v semifinále Roland Garros, na antuke sa teda cíti veľmi dobre. Ja som dnes nezahrala zle, ale rozhodlo pár dôležitých lôpt, pri ktorých si Holanďanka počínala fantasticky. Myslela som si, že to bude o čosi ľahšie. Chcela som viac chodiť k sieti, ale nejako som si na to napokon neverila,“ povedala Čepelová pre RTVS.
Bertensová vynikla na „winnery“ 20:14 a urobila o jednu nevynútenú chybu menej – 27:28. Po svojom prvom podaní získala 78 % takto rozohraných bodov v porovnaní s 57 %. Premenila dve tretiny zo šiestich brejkbalov, zdolaná jeden z dvoch.
Dvadsaťtriročná Košičanka Čepelová, 99. v počítačovom poradí WTA, teraz má proti 25-ročnej členke Top 20 a semifinalistke vlaňajšieho antukového grandslamového Roland Garros Bertensovej štatistiku 3:3. Zverenkyňa Martina Zathureckého Čepelová má v PF bilanciu 6:8, z toho vo dvojhre 3:5. Holanďanka momentálne disponuje v tejto súťaži pozoruhodným skóre 24:4, v singli 18:2.
Prekvapenie víkendu
„Všetci sme čakali, že ´Kika´ potvrdí úlohu favoritky a bude rozhodovať štvorhra. Udialo sa však najväčšie prekvapenie víkendu. Predtým Janka odohrala s Bertensovou výborný zápas. Holanďanka však opäť potvrdila svoje kvality – vie pracovať s tlakom, zvláda takéto súboje, má veľké skúsenosti s Fed Cupom. Janka ju mohla zaskočiť, ale len v prípade, ak by celý duel odohrala na maximálnej výkonnostnej úrovni,“ rekapituloval Lipták.
„Mal som dnes dilemu, koho postaviť na druhý zápas. Rozhodol som sa pre ´Kiku´, aj keď nebola 100-percentne fit. Na tréningoch hrala vynikajúco. V samotnom zápase podala štandardný výkon, je však schopná zahrať aj lepšie. Potrebuje viac zápasovej praxe aj skúseností s Fed Cupom. Bojovala s tým, ale neúspešne. Hogenkampová sa poučila zo soboty a napravila svoje chyby. Mal som v talóne aj Danielu Hantuchovú, ale tá prišla až vo štvrtok. Možno ak by som ju videl počas celého týždňa, rozhodol by som sa inak. Ako hráčku ju poznám po Dominike Cibulkovej najlepšie,“ glosoval Lipták.
„Po včerajšku som o Rebecce neuvažoval. Neznamená to, že jej neverím. Šancu dostala v prvý deň. Žiaľ, nepopasovala sa s tým. Takúto stratégiu som mal v zálohe celý čas. Vedela o tom aj ´Kika´,“ doplnil Lipták.
„Výsledok ma, samozrejme, veľmi potešil, všetci v tíme sme šťastní. Privítal som, ako dnes naše dievčatá zahrali. Kiki Bertensová opäť bola vo Fed Cupe vo výbornej forme. Nie nadarmo má v singloch v tejto súťaži bilanciu 18:2. Nemôžeme sa na to síce spoliehať, lebo by sa nám to mohlo vypomstiť, ale ona si prakticky vždy počína takto, čo je fantastické. Richel Hogenkampová v nedeľu v porovnaní so sobotou zahrala oveľa agresívnejšie a koncentrovanejšie. Jej smerom išli gemy, aké o deň skôr prehrávala,“ upozornil Paul Haarhuis.
Holanďanky hrali vlani semifinále
Holandsko si v rokoch 1968 a 1997 zahralo finále MS tímov ITF, vlani bolo v semifinále, v ktorom nestačilo na Francúzsko (2:3). Vo februári prehralo 1:4 v Minsku s Bieloruskom vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny. V kádri boli Bertensová, Burgerová, Rusová a Krajiceková. Zo zdravotných dôvodov chýbala Hogenkampová, ktorá absolvovala operáciu zápästia.
Slovenky v rovnakom termíne nečakane zvíťazili nad domácimi Taliankami 3:2 na antuke v hale PalaGalassi vo Forli v 1. kole II. svetovej skupiny. V porovnaní s terajším zložením bola namiesto zdravotne indisponovanej K. Kučovej v kádri Kar. Schmiedlová.
Ak ITF tento rok schváli rozšírenie svetovej skupiny Pohára federácie, družstvo SR bude v nasledujúcej sezóne v elitnej spoločnosti bez ohľadu na aktuálny výsledok. Definitíva, či už od sezóny 2018 bude mať elitná spoločnosť Fed Cupu šestnástich účastníkov namiesto doterajších ôsmich, padne 1. – 4. augusta na výročnom valnom zhromaždení ITF vo vietnamskom Hočiminovom Meste.
Pohár federácie 2018
play-off o svetovú skupinu
SLOVENSKO – HOLANDSKO 2:3
(Bratislava, antuka pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC)
Sobota – dvojhry:
Jana Čepelová – Richel Hogenkampová 6:3, 6:2 za 94 minút (54, 40)
Rebecca Šramková – Kiki Bertensová 1:6, 3:6 za 65 minút (25, 40)
Nedeľa:
Dvojhry:
Kristína Kučová – Richel Hogenkampová 5:7, 4:6 za 107 minút (56, 51)
Jana Čepelová – Kiki Bertensová 3:6, 3:6 za 80 minút (37, 43)
Štvorhra:
Daniela Hantuchová, Rebecca Šramková – Cindy Burgerová, Arantxa Rusová 2:1 – skreč, Holanďanky po 11 minútach odstúpili