BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Daň z pridanej hodnoty na vybrané potraviny sa zníži. Rozhodli o tom vo štvrtok poslanci Národnej rady SR.
Za samotný pozmeňujúci návrh poslanca Smeru-SD Ladislava Kamenického k novele zákona o dani z pridanej hodnoty zahlasovalo 99 zo 137 prítomných poslancov, proti boli iba dvaja. Okrem poslancov vládnej strany sa tak dočkal aj podpory opozičných poslancov, najmä z klubu KDH a OĽaNO.
Obchodníci vypočítali, ako zníži Ficova daň ceny výrobkov
Následne poslanci schválili aj novelu zákona o dani z pridanej hodnoty ako celok. Sadzba dane z pridanej hodnoty na mäso, ryby, mlieko, maslo a chlieb tak od 1. januára budúceho roku klesne zo súčasných 20 percent na 10 percent. Neúspešné pritom boli ďalšie podobné poslanecké návrhy opozície, ktoré smerovali predovšetkým k zníženiu dane na všetky potraviny.
Lacnejší by mal byť chlieb, mäso či ryby
Konkrétne sa podľa schváleného návrhu znižuje sadzba dane na čerstvé a chladené hovädzie mäso, čerstvé a chladené bravčové mäso, čerstvé a chladené mäso z oviec a kôz, hydinové mäso čerstvé alebo chladené a taktiež čerstvé alebo chladené králičie mäso.
Súčasťou zoznamu sú aj živé ryby a čerstvé a chladené sladkovodné ryby. Z rybaciny Smer-SD presadil nižšiu daň aj na rybie filé a ostatné rybie mäso zo sladkovodných rýb. Z mliečnych výrobkov sa do zoznamu vybraných potravín so zníženou sadzbou dostali iba samotné mlieko a maslo. Zoznam dopĺňa obyčajný chlieb.
Rozpočtový dopad zníženia sadzby dane z pridanej hodnoty na vybrané potraviny sa bude v nasledujúcich rokoch pohybovať pri úrovni 80 miliónov eur ročne. V samotnom roku 2016 by sa mali vplyvom tohto opatrenia znížiť daňové príjmy o 76,9 milióna eur. V roku 2017 by sa mal dopad zníženia sadzby dane na vybrané potraviny zvýšiť na 80,6 milióna eur a v roku 2018 na 84,6 milióna eur.
Zoznam potravín je podľa Kažimíra výsledkom práce odborníkov
Minister financií Peter Kažimír v parlamente obhajoval aj často kritizovaný fakt, že do zoznamu potravín sa dostali len niektoré vybrané. „Táto cesta nie je ľahká. Každému je jasné, že sa dostaneme pod tlak názorov, ktoré sú legitímne. Nie je ale legitímne dávať do toho väčší emocionálny náboj, ako sa patrí,“ poznamenal.
Aktuálny zoznam potravín, ktorým sa má znížiť sadzba dane z pridanej hodnoty, je podľa neho výsledkom práce expertov z rezortu pôdohospodárstva a taktiež rezortu financií, ktorí sa zameriavajú na dane. Reagoval tiež na kritiku, že pozmeňujúci návrh nemali poslanci k dispozícii a predložený bol až na záver rozpravy. Tvrdí totiž, že v zozname žiadne prekvapenie nebolo a verejnosť ho v podstate pozná už niekoľko mesiacov. „Nijakým spôsobom sa neodlišuje od zoznamu, ktorý sme zverejnili v máji,“ dodal Kažimír.
Zároveň kritizoval, že opoziční poslanci volajú po širšom znížení dane z pridanej hodnoty na všetky potraviny, pritom veľa z nich, najmä z KDH, bolo pri zvyšovaní dane v predchádzajúcich vládach postupne z 10 percent až na 20 percent.
SPPK podporuje zníženie DPH na vybrané potraviny
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) podporuje rozhodnutie vlády. Považuje to za strategické rozhodnutie, ktoré by v budúcnosti malo prerásť do celoplošného zníženia DPH na všetky potravinárske komodity, s výnimkou alkoholických nápojov. „Zníženie DPH na potraviny môže prispieť k zvyšovaniu podielu slovenských výrobkov v obchodných reťazcoch a aj k následne vyššej spotrebe domácich potravín,“ informovala vo štvrtok hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Z pohľadu komory bude teraz dôležité, aby sa zníženie sadzby DPH kontrolovalo a v praxi skutočne dodržiavalo. „Len tak sa totiž základné potraviny môžu naozaj stať cenovo dostupnejšími pre spotrebiteľov,“ uviedla. Podiel slovenských výrobkov na pultoch obchodných reťazcov podľa prieskumu komory z novembra 2014 nepresiahol hranicu 39 percent.
Komora bude podporovať následné rozhodnutia vlády, ktoré by mali viesť k celoplošnému zníženiu DPH na všetky potraviny. „SPPK chápe takéto rozhodnutie ako významný krok k podpore potravinovej sebestačnosti Slovenska, k podpore rozvoja domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva. Celoplošné zníženie DPH na všetky potraviny by bolo opatrením, ktoré by skutočne viedlo k zlepšeniu sociálneho postavenia obyvateľov SR,“ dodala Holéciová.
Zníženie DPH v celej šírke potravinárskych výrobkov by sa podľa komory pozitívne odrazilo na spotrebiteľských cenách potravín a na zvýšení záujmu domácich spotrebiteľov o slovenské potraviny. Zároveň by to podľa SPPK prinieslo pozitívny dopad na domácu poľnohospodársku prvovýrobu, na spracovanie domácich poľnohospodárskych surovín a na samotný domáci potravinársky priemysel, na čo je naviazaný vznik nových pracovných príležitostí a znižovanie nezamestnanosti.
„Vytvorenie dvoch sadzieb neodzrkadľuje reálny potravinový kôš slovenského spotrebiteľa a vytvára nerovnosti medzi potravinárskymi subjektmi. Celoplošné zníženie sadzby DPH na potraviny by zároveň z pohľadu potravinárskeho priemyslu prinieslo zlepšenie konkurenčného prostredia v európskom kontexte,“ tvrdí SPPK.