BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Cenu ministra spravodlivosti SR za významný prínos v oblasti ľudských práv môžu získať experti z radov občianskych aktivistov v oblasti presadzovania ľudských práv, ale aj bežní ľudia, ktorí sa stali obeťou porušovania ľudských práv a svojim príbehom prispeli k zvýšeniu povedomia o význame ľudských práv v krajine.
Ministerstvo zverejnilo na svojej webovej stránke výzvu na predkladanie návrhov na laureátov ceny, z ktorej vyplýva, že návrhy môžu ľudia predložiť odboru ľudských práv v sídle rezortu spravodlivosti do stredy 23. novembra elektronicky alebo v zalepenej obálke označenej slovami „Neotvárať, návrh na cenu ministra spravodlivosti“.
Žitňanská bude udeľovať cenu prvýkrát
Návrh na udelenie Ceny ministra spravodlivosti SR môže predložiť akákoľvek fyzická alebo právnická osoba. Musí obsahovať identifikačné údaje o navrhovanej osobe – pri fyzickej osobe meno, priezvisko, titul, dátum a miesto narodenia, bydlisko a v prípade právnickej osoby názov, sídlo a identifikačné číslo organizácie (IČO).
Návrh musí obsahovať aj identifikačné údaje o navrhovateľovi – pri fyzickej osobe meno, priezvisko a titul, dátum a miesto narodenia, bydlisko, pri právnickej osobe treba uviesť názov, sídlo a IČO. V návrhu nesmie chýbať zdôvodnenie návrhu na udelenie ceny a podpis navrhovateľa.
Súčasná ministerka spravodlivosti Lucia Žiťňanská udelí túto cenu vo svojej funkcii prvýkrát. Toto ocenenie sa udeľuje od roku 2011, až do roku 2014 ho udeľoval minister zahraničných vecí. Vtedy koordinácia plnenia úloh v oblasti ľudských práv prešla z rezortu diplomacie na rezort spravodlivosti.
Niektorí boli ocenení až po smrti
Prvými laureátmi ocenenia za významný prínos v oblasti ľudských práv boli filozof a politický spisovateľ Milan Šimečka in memoriam, profesor a politik Miroslav Kusý, kňaz, spisovateľ a charitatívny pracovník Anton Srholec a rádio Slobodná Európa. V roku 2012 získal ocenenie Jozef Mikloško, konkrétne za významný prínos v oblasti ochrany práv dieťaťa, za významný prínos v oblasti ochrany práv seniorov si ocenenie prevzala sociologička a analytička Zora Bútorová, Viliam Dolník zase za prínos v oblasti vzdelávania k ľudským právam.
V roku 2013 udelil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák ocenenie za významný prínos v oblasti podpory a ochrany ľudských práv bývalej riaditeľke Nadácie otvorenej spoločnosti Alene Pánikovej a zakladateľke a prezidentke občianskeho združenia Fórum pre pomoc starším Ľubici Gálisovej. Profesorka Viera Strážnická, zosnulá dlhoročná členka Rady vlády SR pre ľudské práva a veľvyslankyňa v Štrasburgu a sudkyňa Európskeho súdu pre ľudské práva získala cenu za významný prínos v oblasti ľudských práv v roku 2014 in memoriam, z rúk Lajčáka si cenu prevzal manžel zosnulej Karol Strážnický.
Bývalý minister spravodlivosti Tomáš Borec udelil v roku 2015 ocenenie Centru pre výskum etnicity a kultúry (CVEK). „Práca Centra pre výskum etnicity a kultúry, organizácie a všetkých ľudí, ktorí ju tvoria, je osobitá nielen dlhodobo kvalitnou výskumnou činnosťou, ale aj jedinečným prístupom orientovaným na riešenie praktických problémov a hľadanie konkrétnych, uskutočniteľných riešení,“ povedal vtedy Borec.