BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Grafický dizajnér, autor množstva knižných obálok, plagátov, značiek a bulletinov, vysokoškolský profesor Ľubomír Longauer získal za svoju knihu Vyzliekanie z kroja Cenu Dominika Tatarku za rok 2014. Ocenenie mu udelila vo štvrtok 12. marca v Bratislave porota 21. ročníka ceny. Kniha Ľubomíra Longauera, ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovart v júni 2014, sleduje moderný dizajn písma a úžitkovú grafiku.
Titul Vyzliekanie z kroja, druhý diel cyklu Úžitková grafika na Slovensku po roku 1918 sa zaoberá prienikom modernej typografie a úžitkovej grafiky na Slovensko. Publikácia je, rovnako ako prvý zväzok Modernosť tradície, bohato ilustrovaná stovkami dobových prác, z ktorých väčšina v tomto rozsahu a kontexte ešte nebola publikovaná, informovalo agentúru SITA vydavateľstvo Slovart. Vydavateľstvo publikáciu pripravilo v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení. Finančne ju podporili ministerstvá kultúry a školstva.
Vývoj typografie ovplyvnila Škola umeleckých remesiel
Modernú, tzv. novú typografiu začali na Slovensku šíriť v 20. a 30. rokoch minulého storočia intelektuáli z okruhu kultúrno-politického mesačníka DAV. Na osudoch davistov autor približuje vývoj avantgardy a nakoniec aj tragické osudy jej slovenských, ale i niektorých českých protagonistov, a to nielen v oblasti úžitkovej grafiky, ale i v širšom kultúrnom kontexte. Kniha tiež pripomína, že výučbu a vývoj typografie u nás podstatne ovplyvnila Škola umeleckých remesiel (ŠUR) v Bratislave.
Ľubomír Longauer predstavuje nielen školu, ale aj okruh grafikov, ktorí priamo s touto školou súviseli. Mikuláša Galandu, Ľudovíta Fullu, Zdenka Rossmanna, Josefa Rybáka či Karola Jaroňa približuje v medailónoch, ktoré mapujú ich celoživotný vývoj v úžitkovografickej tvorbe. Publikácia je ilustrovaná stovkami dobových prác, z ktorých väčšina v tomto rozsahu a kontexte ešte nebola publikovaná.
Jeho zásluhou vznikla Katedra grafického dizajnu
Maliar, grafik a vysokoškolský profesor Ľubomír Longauer (1948) je významnou osobnosťou slovenského grafického dizajnu so širokým záberom tvorivej i výskumnej činnosti. Jeho zásluhou bola na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave v roku 1999 vytvorená samostatná Katedra grafického dizajnu. Jeho charizmatická osobnosť ovplyvnila počas pôsobenia na VŠVU niekoľko generácií slovenských grafických dizajnérov.
Realizoval množstvo samostatných autorských a spoločných výstav doma i v zahraničí. Venuje sa vlastnej tvorbe v oblasti plagátu, úžitkovej grafiky, ale aj publikačnej a výskumnej práci, ako aj organizovaniu výstav. Mimoriadne úsilie venuje výskumu histórie grafického dizajnu, píše o autorovi Slovenské centrum dizajnu na svojej webstránke http://www.scd.sk.
, je určená autorovi za výnimočné dielo, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a v tomto zmysle nadväzuje na duchovný odkaz Dominika Tatarku. Cena sa udeľuje od roku 1995, vždy za knihu, ktorá vyšla v predchádzajúcom roku.
Porota Ceny Dominika Tatarku má stálych členov, ktorými sú Vladimír Petrík, Daniel Fischer, Martin Porubjak, Martin M. Šimečka, Ján Králik, Martin Mojžiš a Peter Zajac. Ďalšími členmi sú nositelia ceny za predchádzajúci rok – tentoraz si túto úlohu plnili Mila Haugová a Martin Bútora.