BRUSEL 18. mája (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) a Európska centrálna banka (ECB) pripravujú núdzový scenár pre prípad, že by Grécko opustilo eurozónu. Povedal to komisár EÚ pre obchod Karel de Gucht.
Vyzerá to tak, že ide o prvý prípad, kedy oficiálny predstaviteľ EÚ potvrdil vývoj udalostí, ktoré berú do úvahy aj možný odchod Grécka z menovej únie. „Pred rokom a pol mohlo existovať nebezpečenstvo domino efektu. Ale dnes ECB aj EK pripravujú núdzový scenári pre prípad, že by to Grécko nezvládlo,“ povedal De Gucht.
Európska komisia však vo svojom oficiálnom stanovisku akékoľvek prípravy na odchod Grécka z eurozóny vylúčila. „Komisia nepracuje na takomto alternatívnom scenári. Pracujeme presne na opačnom scenári – na tom, ako udržať Grécko vo vnútri eurozóny tak, ako sme sa dohodli s gréckymi autoritami. Grécko je a bude súčasťou eurozóny. A to je dôvod, prečo nepokladáme za vhodné vyjadrovať sa k nerealistickým špekuláciám,“ vyhlásila komisia.
Pred možným odchodom Grécka z eurozóny varuje aj ratingová agentúra Fitch, keď tejto zadlženej krajine znížila vo štvrtok dlhodobý emisný rating v domácej aj zahraničnej mene na stupeň CCC zo stupňa B-.
Zníženie ratingov Grécka odráža podľa agentúry Fitch zvýšené riziko, že sa krajine nepodarí udržať v eurozóne. Volebný úspech politických strán, ktoré sú proti úsporným opatreniam a zlyhanie parlamentných strán pri formovaní novej vlády podľa agentúry ukazujú, že v krajine má úverový program pre Grécko malú politickú podporu a rovnako chýba aj podpora verejnosti.
Nemecká vláda je naopak pripravená na všetky možnosti. Uviedla to v piatok hovorkyňa ministerstva financií Marianne Kothe v reakcii na otázku, či nemecké ministerstvo financií začalo pripravovať plán v prípade vystúpenia Grécka z eurozóny.
Hovorkyňa však zdôraznila, že grécky záchranný program je stále v platnosti. „Za posledné dva roky sme urobili všetko, čo bolo možné, aby sme udržali Grécko v eurozóne… Máme záchranný program a stojíme za ním. Grécko ho však tiež musí dodržiavať. Všetci sú pripravení v ňom pokračovať. Zdôrazňuje to aj Brusel,“ povedala Kothe.