BRATISLAVA 13. novembra (WBN/PR) – Aj v akademickom roku 2012/2013 Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), a. s., vyhlasuje súťaž o cenu BVS za najlepšiu záverečnú bakalársku a diplomovú prácu v oblasti vodárenstva a vodného hospodárstva. Prácu je možné prihlásiť do 10. 7. 2013.
BVS – vyhlasovateľ súťaže si plne uvedomuje potrebu odbornej prípravy vysokokvalifikovaných pracovníkov pre ďalší rozvoj vodárenstva a vodného hospodárstva v Slovenskej republike a má záujem o priblíženie univerzitných pracovísk k praxi a nadviazaniu obojstranne výhodnej spolupráce. Nové výzvy v oblasti zabezpečenia spoločnosti kvalitnou pitnou vodou, ochrany zdrojov pitnej vody, riešení nových úloh a technológií pri čistení odpadových vôd si vyžadujú získať a podporiť vysokokvalifikovaných odborníkov, ktorí sa budú tejto problematike venovať.
Prvý ročník celoštátnej súťaže pre študentov univerzít a vysokých škôl o cenu BVS za najlepšiu záverečnú prácu v oblasti vodárenstva a vodného hospodárstva sa realizoval v akademickom roku 2011/2012. Súťaž mala zo strany univerzít vynikajúci ohlas, bola vyhodnotená v auguste 2012 a následne v septembri víťazom boli odovzdané finančné ocenenia v celkovej hodnote 2 100 €.
Po úspešnom prvom ročníku BVS vyhlásila druhý ročník súťaže, ktorej štatút bol zverejnený k 1. novembru 2012. Druhý ročník súťaže má niekoľko noviniek. Najdôležitejšou z nich je rozhodnutie BVS oceniť náročnú prácu vedecko-pedagogických pracovníkov univerzít, ktorí sa ako školitelia (vedúci diplomových prác) venujú študentom. To znamená, že ocenení budú nielen študenti, ale aj ich pedagógovia. Bližšie informácie a štatút súťaže nájdete na www.modraskola.sk.
O programe Modrá škola
Súťaž o cenu BVS za najlepšiu záverečnú bakalársku a diplomovú prácu je súčasťou vzdelávacieho programu „Modrá škola – voda pre budúcnosť“. Ide o dlhodobý vzdelávací program Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s., ktorého realizátorom je o. z. Mladí vedci Slovenska. Program je spracovaný tak, aby vhodnými formami a metódami zážitkového učenia pôsobil na rozvoj vedomostí a znalostí detí a mládeže o pitnej vode – jej výrobe, distribúcii, odvádzaní a čistení odpadových vôd, ale aj o dôležitosti a nenahraditeľnosti vody v prírode. Aktivity programu prispievajú k spolupráci medzi školami a vodárenskou spoločnosťou. Jednotlivé časti programu sú prispôsobené cieľovým skupinám a prebiehajú vo vlastnom vyučovacom procese škôl alebo formou neformálneho vzdelávania. Z najnovšieho sociologického prieskumu, ktorý skúmal dopad realizácie vzdelávacieho programu Modrá škola vyplýva posun v obľúbenosti pitia zdravej pitnej vody z vodovodu.