BRATISLAVA 15. januára (WBN/PR) – Negociácie a renegociácie sú štandardné procesy v obchodnom styku dodávateľ – odberateľ. Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch , ktorých predmetom sú potraviny, čiastočne vplýva na vyjednávacie pozície oboch strán a na nové zmluvy.
„Sme slovenský podnikateľský subjekt, so 100% slovenským kapitálom. Dobre vieme čo je to fungovať bez investičných stimulov, bez štátnej podpory, či iných finančných a nefinančných výhod od štátu a teda de facto od daňových poplatníkov. Vážime si tak možno viac, ako ktokoľvek iný slovenských výrobcov, ktorým tak isto ako aj nám nikto nič nedal zadarmo. Vážime si tých, ktorí podnikajú v potravinárskej výrobe a ktorí zároveň hľadajú odbyt pre svoje výrobky v sieti obchodných reťazcov. Nie je to jednoduché, nakoľko konkurencia na tomto poli je skutočne obrovská. Zároveň ale od 1.1.2013 nadobudol účinnosť zákon na ich ochranu. My máme rešpekt a úctu pred všetkými zákonmi tohto štátu a tak rešpektujúc legislatívu sme upravili a ďalej upravujeme, počas zákonom stanovenej lehoty, všetky naše zmluvy,“ hovorí viceprezident CBA Slovakia, Ing. Vladimír Kocúrek a pokračuje: „prijatie zákona urýchlilo aj naše rozhodnutie že s niektorými importérmi, kde sa vyskytovali problémy s kvalitou a bezpečnosťou výrobkov zmluvy proste nepredĺžime“.
CBA Slovakia sa so svojimi dodávateľmi dohodla v duchu ustanovení tohto zákona. „Zakladáme si na tom, že sme slovenský reťazec s najväčším podielom slovenskej produkcie a chceme si toto svoje prvenstvo obhájiť aj v roku 2013 “, upozorňuje V. Kocúrek.
Slovensko je malá, otvorená ekonomika. Každé legislatívne znevýhodnenie jedného hráča, v tomto prípade slovenského obchodu, sa skôr či neskôr negatívne prejaví v celom dodávateľskom reťazci. Hoci štát deklaruje podporu domácich podnikateľov a výrobcov, my ako jedna z dvoch posledných veľkých 100% slovenských maloobchodných sietí ťaháme aktuálne práve za ten kratší koniec.