'Čas sú peniaze', vyhlásil nemecký politik na adresu Grécka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Foto: SITA/AP

BERLÍN 24. augusta (WEBNOVINY) – Vysoký predstaviteľ kresťanských demokratov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v piatok odmietol nové rokovania o obsahu alebo časovom pláne gréckych reforiem.

Volker Kauder, šéf frakcie Kresťansko-demokratickej únie (CDU) v dolnej komore nemeckého parlamentu, tiež uviedol, že euro prežije aj v prípade odchodu Grécka z menovej únie.

„To, že čas sú peniaze, nikdy neplatilo viac ako v tejto situácii a my nemôžeme dať k dispozícii viac peňazí,“ povedal Kauder niekoľko hodín pred plánovanými stretnutím kancelárky s gréckym premiérom Antonisom Samarasom.

Grécko už nemôže žiadať viac

Klauder
Foto: SITA/AP

Očakáva sa, že Samaras na schôdzke v Berlíne vyzve Merkelovú, aby súhlasila s predĺžením času, do kedy majú Atény splniť dohodnuté rozpočtové ciele.

„Moja pozícia je, že nemožno otvoriť rokovania ani o čase, ani o obsahu. Grécko musí najskôr splniť svoje záväzky,“ zdôraznil Kauder.

Na otázku, či by spoločná mena prežila vystúpenie Grécka, šéf poslaneckej frakcie CDU odpovedal, že by to „pre euro nebol žiaden problém“.

K ustanoveniu v dohode o finančnej pomoci Grécku, podľa ktorého môžu Atény žiadať dlhší čas na splnenie reformných cieľov v prípade, že ekonomika klesne viac, ako sa čakalo sa vyjadril aj hovorca nemeckého ministerstva financií Martin Kotthaus. Ten vyhlásil, že ustanovenie nie je právne záväzné.

Hovorca na tlačovej konferencii prečítal predmetné ustanovenie, ktoré počíta s možnosťou otvorenia rozhovorov s Európskou úniou, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom a bez bližšieho vysvetlenia dodal, že táto časť medzinárodnej dohody nemá „právne záväzný štatút“.

Odchod Grécka z EÚ je najdrahším riešením

Grécko
Foto: SITA, AP

Budúcnosť Grécka v eurozóne závisí od schopnosti Atén presadiť náročné reformy. Vyhlásil to v piatok šéf Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) Klaus Regling.

Gréci musia reformovať ekonomiku a znižovať deficit, k čomu sa Atény zaviazali výmenou za poskytnutie úverového programu, pripomenul Regling.

V opačnom prípade hrozí zastavenie pomoci, „nie preto, že ju chceme zastaviť, dohodu ale musia dodržiavať obe strany“, zdôraznil šéf dočasného krízového fondu eurozóny.

„Nikto nechce, aby Grécko odišlo z eurozóny. Pre Grécko a pre ostatné členské štáty by to bolo najdrahšie riešenie… Je ale tiež pravda, že to závisí na tom, čo urobí Grécko,“ povedal Regling počas návštevy Singapuru.

Šéf EFSF dodal, že Grécko je v horšej situácii ako Írsko, Portugalsko a Španielsko, teda ďalšie štáty eurozóny, ktoré čelia dlhovým problémom. „Aby som to zjednodušil, možno povedať, že Grécko má naozaj problémy so solventnosťou, kým ostatné krajiny majú problémy s likviditou,“ dodal Regling.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Klaus Regling