BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Dodatok k zmluve, ktorý podpísal minister školstva Dušan Čaplovič k zmluve na distribúciu učebníc, je v rozpore so zákonom. Tvrdia to poslanci Miroslav Beblavý a Lucia Žitňanská (nezaradení).
„Zistili sme, že dodatok k zmluve je v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pretože mení ekonomickú rovnováhu zmluvy v prospech úspešného uchádzača spôsobom, s ktorým pôvodná zmluva nepočítala,“ hovoria poslanci.
Predĺženie zmluvy bez súťaže
Dodatkom ministerstvo bez súťaže predĺžilo zmluvu firme Xepap na skladovanie a distribúciu učebníc o tri roky a zaviazalo sa platiť jej mesačne paušálnu odmenu. Poslanci podali podnet na Úrad pre verejné obstarávanie.
Dvojica poslancov upozorňuje, že minister pred Vianocami predĺžil bez súťaže zmluvu a v rozpore so zákonom navýšil za tri roky cenu o 525-tisíc eur.
Z dodatku k zmluve totiž vyplýva, že firme Xepap patrí aj paušálna odmena vo výške 14 570 eur mesačne „vzhľadom na skutočnosť, že pri poskytovaní servisných služieb, dochádza zo strany poskytovateľa k dlhodobému uskladňovaniu enormného množstva učebníc, ktoré si na strane poskytovateľa vyžaduje vynakladania neprimerane vysokých finančných prostriedkov“.
Peniaze firma podľa dodatku dostane za uskladnenie, vrátane starostlivej opatery o učebnice, stráženie a poistenie učebníc. V dodatku k zmluve sa zároveň uvádza, že nárok na mesačnú paušálnu odmenu vzniká firme „bez ohľadu na množstvo učebníc uskladnených, poistených a strážených poskytovateľom v príslušnom kalendárnom mesiaci, za ktorý sa mesačná paušálna odmena platí“.
Peniaze dostanú za nič
„Túto sumu vyplatí štát firme Xepap doslova za nič,“ hovoria Beblavý a Žitňanská. Podľa nich totiž nie sú viazané na distribúciu ďalších učebníc a dokonca nezávisia ani od toho, či ministerstvo služby firmy vôbec využije.
„Dostane ich jednoducho za to, že je,“ dodávajú. Podpísanie dodatku k zmluve považujú Beblavý i Žitňanská za nehoráznosť. Podali preto podnet ÚVO ako vecne príslušnému orgánu, aby dodatok k zmluve skontroloval z hľadiska súladu so zákonom a podal na súd návrh na určenie neplatnosti dodatku k zmluve. „Ak ÚVO potvrdí porušenie zákona, očakávame, že minister Čaplovič, ktorý dodatok podpísal, odstúpi, alebo bude odvolaný,“ hovoria poslanci.
Ministerstvo školstva tvrdí, že postupovalo v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Rezort v tlačovej správe, v ktorej oznamoval podpísanie dodatku, píše, že „zmluva bola koncom minulého roka rozšírená, nakoľko rezort školstva zabezpečuje v porovnaní s minulosťou omnoho viac učebníc a učebných pomôcok“. Hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák tvrdí, že na to využili opciu, ktorá bola už predmetom pôvodnej súťaže.
„Bývalý minister Jurzyca nastavil podmienky v pôvodnej zmluve tak, že bolo možné predĺžiť túto zmluvu o rovnaké obdobie, čiže o ďalšie tri roky,“ tvrdí tlačový odbor rezortu školstva. „Vzhľadom na to, že v pôvodnej súťaži ministerstvo získalo dodávateľa, ktorý je spoľahlivý a ekonomicky výhodný, keďže sa podarilo znížiť pôvodnú sumu za distribúciu jedného kusa o viac ako 30 percent, tak v rámci realizovaného priameho rokovania boli dohodnuté podmienky na ďalšie obdobie,“ uviedol hovorca Kaliňák.
Firma blízka Maňkovi
Podľa neho distribučná spoločnosť skladuje učebnice v 20-násobne vyššom objeme, ako sa pôvodne dohodlo. „V praxi to znamená, že sa nenavyšovala pôvodne vysúťažená cena za distribúciu učebníc, ale bola dohodnutá úprava v činnostiach, ktoré súvisia s distribúciou. Predmetom úpravy je dlhodobé skladovanie učebníc vo finančnom objeme cca tri milióny eur, pričom v pôvodnej súťaži bol predpoklad uskladnenia len v sume 150-tisíc eur,“ dodal.
Na prípad upozornil denník Sme. Firma Xepap robí s učebnicami od marca 2011. Cez elektronickú aukciu ju vybral vtedajší minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ). Denník uviedol, že podľa zverejnených faktúr ministerstvo firme dosiaľ vyplatilo vyše 1,9 milióna eur. Sme upozorňovalo i na prepojenie firmy Xepap s podpredsedom Smeru Vladimírom Maňkom. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.