Čakať nečakané: Zvláštne otázky na pracovných pohovoroch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.normansennema.com

Ekonomika sa ešte stále zdvíha z popola, no špecialisti do roku 2011 predpovedajú nárast záujmu firiem o manažérov, vývojových projektantov i obchodných analytikov. Ak by ste svoju budúcu kariéru radi videli na manažérskych postoch v Google, Apple či u „mága sociálnej siete“ Marka Zuckerberga vo Facebooku, zabudnite na vymenúvanie vašich silných a slabých stránok či na otázky o predchádzajúcom zamestnaní. Na vstupnom pohovore sa riešia oveľa naliehavejšie problémy – napríklad: Koľko basketbalových lôpt by sa zmestilo do tejto miestnosti?

Experti na kariéru v oblasti IT z Glasdoor.com nedávno zverejnili zoznam najzvláštnejších otázok, ktoré boli za uplynulý rok kladené uchádzačom o zamestnanie v prestížnych amerických firmách. Do rebríčka tých najčudnejších sa dostali aj tieto:

Bez názvu
Foto: www.huffingtonpost.com

Ak by ste boli zmenšený na veľkosť ceruzky a hodili by vás do miešačky, ako by ste sa dostali von? (Goldman Sachs, investičná banka)

Čo je filozofiou bojových umení? (Aflac – poisťovacia spoločnosť)

Vysvetlite mi, čo sa udialo v tejto krajine za posledných 10 rokov. (Boston Consulting – informačná spoločnosť zameraná na obchodné stratégie)

Ste čudný? Ohodnoťte sa na škále od 1 do 10. (Capital One – finančná spoločnosť)

Koľko basketbalových lôpt by zaplnilo túto miestnosť? (Google)

Ak máte čísla od 1 do 1000, aký najmenší počet tipov by ste potrebovali na uhádnutie čísla, na ktoré myslím, ak by ste mali pomôcku „vyššie“ alebo „nižšie“ po každom tipe? (Facebook)

Jablko stojí 20 centov, pomaranč 40, grepfruit 60 – koľko stojí hruška? (Epic Systems – súkromná zdravotná spoločnosť)

Máte tri krabice – v jednej sú len jablká, v jednej len pomaranče a v jednej jablká aj pomaranče. Všetky tri krabice sú nesprávne označené. Môžete otvoriť jednu krabicu a vybrať z nej jedno ovocie bez toho, aby ste nahliadli dovnútra. Ako môžete podľa vytiahnutého ovocia okamžite správne označiť všetky tri krabice? (Apple)

Bez názvu
Foto: www.superheroesanonymous.com

Ktorým superhrdinom by ste chceli byť, keby ste si mohli vybrať? (AT&T – poskytovanie telekomunikačných služieb)

Koľko semaforov je na Manhattane? (Argus – informačné a poradenské služby)

Čo majú spoločné drevo a alkohol? (Guardsmark – bezpečnostné služby)

Ako sa vyrábajú cukríky M&M’s? (US Bank)

Čo by ste robili, keby ste práve po strýkovi zdedili pizzeriu? (Volkswagen)

Nekonvenčné otázky donútia uchádzačov vybočiť zo zabehaných koľají a zároveň testujú ich logiku a vzťah k číslam. Medzi spoločnosťami, ktoré na pohovoroch kladú najťažšie otázky, sa v Amerike ocitli na prvých priečkach Amazon, Google, Microsoft, eBay a Facebook. Tieto firmy sa však zároveň môžu pochváliť vysokou spokojnosťou zamestnancov. Veď kto by nechcel pracovať vo firme, ktorá ponúka vlastnú reštauráciu s jedlami od výmyslu sveta, kaviareň, fitnesscentrum, zdravotné stredisko, hrací kútik, práčovňu, miestnosť na relax a spánok, rokovanie na fitloptách, presuny na kolobežkách a auto kedykoľvek k dispozícii – to všetko, samozrejme, zadarmo? Takýto luxus poskytuje Google po celom svete:

Laura DeCarlo, vedúca poradenskej firmy Career Directions International si myslí, že zamestnávatelia používajú takýto typ otázok, aby zistili, či sú ich kandidáti kreatívni aj pod tlakom. „Mnohokrát na tieto otázky ani neexistuje správna či realistická odpoveď, ale zamestnávateľ chce vidieť, ako krok za krokom vymýšľate vhodnú odpoveď a tiež chce zistiť, ako ľahko sa vzdávate.“

Počítanie matematických hlavolamov s debničkami ovocia či špekulovanie nad otázkami, čo by bolo keby, vám asi nepomôže. Na takýto typ otázok sa asi nikdy vhodne nepripravíte a tak jediné čo zostáva, je spoľahnúť sa na intuíciu a vynachádzavosť. Ale predsa len – ako by ste sa dostali z tej miešačky?

www.telegraph.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať