Aj keď vo väčšine slovenských domácností nájdeme práve stojace WC, trend jednoznačne smeruje ku vstavaným závesným systémom. Potvrdzujú to aj moderné návrhy architektov a kúpeľňových dizajnérov. Každý variant WC má svoje výhody i nevýhody.
WC kombi
WC kombi je klasický druh toalety, ktorý má niekoľko možností odvádzania vody a typ napájania – zvislé, vodorovné a šikmé. Systém na splachovanie je voľne dostupný, takže jeho prípadné opravy nie sú problémom. Pri lacnejších typoch WC kombi by ste mali počítať s pravdepodobnou nutnosťou výmeny plastového mechanizmu v nádržke cca po piatich rokoch. Stojace WC sú síce cenovo menej náročnejšie, ale vyššie nároky pocítite pri ich pravidelnejšej údržbe a množstve použitej vody na splachovanie. Prvotná lacnejšia investícia sa vám v konečnom dôsledku nemusí vyplatiť a navyše ste ukrátení aj o zaujímavý dizajn.
WC vstavané
Výhodou vstavaných WC je najmä spomínaný dizajn, pretože splachovací systém je zabudovaný a ukrytý v stene. To však môže byť zároveň nevýhodou pri prípadných poruchách, ktoré môžu, ale nemusia nastať. Medzi výhody tohto typu WC určite patrí variabilná intenzita splachovania, a teda aj úspora vody. Výhodou je nepochybne tiež nastaviteľná výška závesného WC a voľná plocha pod toaletou, ktorú môžete bez problémov udržiavať čistú. Tento variant môžete umiestniť aj do rohu miestnosti.
Pri závesnom prevedení toalety budete potrebovať ešte podomietkový modul a závesné tlačidlo. Z hľadiska stavebnej konštrukcie sa môžete rozhodnúť pre vnútrostenovú alebo predstenovú inštaláciu modulu. Jeho zabudovaním do steny získate navyše peknú jednoliatu plochu, na ktorej vynikne váš obklad. V prípade vystavania tzv. múrika za WC, napríklad pomocou sadrokartónu, môžete vhodne umiestnenou nikou zase získať úložný priestor a tiež ľahší prístup v prípade potrebných opráv. Ak sa však bavíme o dizajne, odporúčame modul zabudovať priamo do steny.
Pozrite si závesné WC v týchto e-shopoch:
WC misa, ak ide o závesný modul, prilieha celou svojou plochou k stene, čo pri WC kombi nie je samozrejmosťou. Jej zaťaženie býva dimenzované na cca 400 kg. Myslite aj na ekonomickosť a ekologickosť, ktorú dosiahnete dvojitými splachovacími systémami. Ušetriť môžete až dvojnásobné množstvo vody na jedno spláchnutie, čo je zároveň dobrá správa aj pre vašu peňaženku. Podomietkové splachovacie nádržky bývajú vybavené splachovacím zariadením s možnosťou tlačidla Stop alebo dvojitými tlačidlami, kde je nastavené splachovanie na 3 a 6 litrov. Hygienické nároky sa spájajú aj s estetickou stránkou, a preto aj tlačidlá vstavaných WC sú v ponuke v rôznych prevedeniach – plast, koža, drevo, sklo a pod. Ak sa rozhodnete pre vstavané WC, vaša kúpeľňa bude pôsobiť luxusnejším dojmom.