Zariaďujeme kúpeľňu krok po kroku

Sivá kúpeľňa
zdroj: gettyimages.com

Kúpeľňa je zvyčajne prvým miestom, ktoré navštívime po prebudení. Už pri vstupe by v nás mala vyvolať príjemné pocity a dobrú náladu. Aby sa tak stalo, musí byť moderne, štýlovo a prakticky zariadená. Nábytok, obklady, sanita, je toho skutočne veľa. Ako postupovať pri výbere jednotlivých častí a zariaďovaní interiéru vám prezradíme v nasledujúcom článku. Poďte sa s nami inšpirovať.

Pri zariaďovaní akejkoľvek miestnosti musíme začať od priestoru, ktorý máme k dispozícii. Je veru obrovský rozdiel vyberať nábytok do veľkej kúpeľne, alebo do kúpeľne v paneláku. Miestnosť si starostlivo premerajte a urobte predbežný plán. Ešte pred návštevou obchodu by ste mali, aspoň približne, vedieť koľko kusov nábytku si môžete dovoliť, či chcete vaňu alebo sprchový kút, typ osvetlenia, či farbu a vzor obkladov a podlahy. Odporúčame vám návštevu kúpeľňového štúdia. Nazbierate nie len inšpirácie, ale odnesiete si aj mnoho cenných rád. Nebojte sa osloviť odborníka, pretože jeho názor vás môže usmerniť v oblasti výberu sanity a následného doladenia vhodnej kúpeľňovej zostavy. Farby vyberajte podľa vášho vkusu, neobávajte sa vzorov, aktuálnych trendov, ani extravagantnejších štýlov bývania. Dobrý pocit z kúpeľne je totiž na nezaplatenie.

...

Začíname sanitou

Prvé sú samozrejme obklady a dlažba. Pokiaľ ste však rozhodnutí pre farbu a vzor, samotné uloženie dlažby nepredstavuje žiadny väčší problém. Jadrom každej kúpeľne je však sanita – umývadlo, sprchový kút alebo vaňa, WC alebo bidet. Pri ich výbere treba dať pozor na kvalitu, typ materiálu, požiadavky na údržbu, veľkosť a tvar.

Umývadlo
Na trhu sú dostupné umývadlá v rôznych tvaroch, veľkostiach aj typoch. Voľne stojace umývadlo sa hodí skôr do veľkej kúpeľne. V menších priestoroch oceníte závesné a zapustené umývadlá, pretože sú spojené s úložným priestorom v podobe skrinky pod umývadlo. Ľahko tak skryjete uteráky alebo čistiace prostriedky. Umývadlo by malo mať šírku aspoň 60 cm. Pri rannej hygiene tak získajú komfort hneď dvaja členovia rodiny naraz. Ak sa vás zíde ráno v kúpeľni viac, zaobstarajte si radšej dve umývadlá, ktoré sú zapustené v spoločnom kúpeľňovom pulte.

Vaňa verzus sprchový kút
V tomto smere vás bude limitovať priestor. Vaňa sa umiestňuje spravidla vo väčších kúpeľniach. Môžete si vybrať medzi voľne stojacou a obloženou vaňou. V ponuke sú rôzne tvary, veľkosti aj dĺžky. Vo veľkej kúpeľni krásne vynikne rohová vaňa. Pred výberom vane zvážte koľko vody je potrebnej na jej naplnenie. Vaňa je síce pekná a poskytuje oddych, no nie vždy musí byť aj praktická a finančne výhodná. Pre odporcov kúpania sú k dispozícii sprchové kúty. Sú najoptimálnejšou voľbou v prípade malej kúpeľne. Opäť máte na výber z bohatej ponuky. Pri sprchovom kúte je dôležitá hlavne vanička. Jej tvar a veľkosť určia mieru vášho pohodlia pri sprchovaní. Dbajte na primeranú hĺbku, aby voda dobre odtekala. V opačnom prípade môžete vytopiť nie len seba, ale v paneláku aj susedov. Ak chcete ušetriť priestor, zvoľte si vaničku v tvare oblúka. Dvere môžu byť otváracie alebo na kolieskach. Posuvné dvere sa však vyznačujú nižšou životnosťou.

WC a bidety
Ak boli v minulosti preferované stojace toalety, dnes sú horúcim trendom toalety závesné. Okrem estetického hľadiska plnia aj funkciu šetrenia vody. Namiesto splachovacích nádržiek aplikujte podomietkové zabudované splachovanie s funkciou zníženej spotreby studenej vody. Pri samostatnom WC alebo väčšej kúpeľni si môžete dovoliť veľmi praktický a esteticky vyzerajúci bidet.

Moderný a praktický nábytok do kúpeľne

Po uložení obkladov a výbere sanity na vás čaká tá príjemnejšia časť práce v podobe nakupovania kúpeľňového nábytku. Všetci túžime po krásnej, modernej a nadčasovej kúpeľni. Nábytok musí byť nie len štýlový, ale predovšetkým funkčný a praktický. V prvom rade prihliadajte na priestor, ktorý máte k dispozícii. Kúpeľňu si starostlivo premerajte a veľkosť nábytku dolaďte v požadovaných rozmeroch. Nezabudnite ani na systém a smer otvárania/zatvárania jednotlivých skriniek. Nemal by prekážať pri vstupe do vane či sprchového kúta, ani pri pohybe v kúpeľni. Pohrajte sa s farbami, vzormi aj s celkovým štýlom zariadenia. V tejto fáze nie ste nikým a ničím limitovaní.

V súvislosti s nábytkom je podstatný úložný priestor, ktorý získame. Je potrebné si ujasniť, čo všetko potrebujeme v kúpeľni odložiť. Každý člen rodiny by mal mať vyhradené osobitné miesto pre toaletné potreby. Pri výbere uprednostňujte nábytok primárne určený do kúpeľne. V tomto prípade hovoríme o nábytku, ktorý je odolný voči nadmernej vlhkosti a častému striedaniu teplôt. Povrch je vyrobený z vodeodolného materiálu, alebo upravený špeciálnymi prípravkami. Takéto povrchy sú nenáročné na údržbu a zaručia vášmu nábytku dlhú životnosť.

Pozrite si doplnky do kúpeľne v týchto e-shopoch:

Kúpeľňový nábytok môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín, vyznačujúcich sa osobitými vlastnosťami a funkciami.

  • skrinka pod umývadlo – dôležitá je kompatibilita medzi skrinkou a umývadlom. Ak ich zakúpite osobitne, môže dôjsť k nesúladu. Výhodnejšie sú preto sety skrinka + umývadlo. Môžete si vybrať z rozličných tvarov aj veľkostí. Dôkladne si prezrite systém otvárania a typ úložného priestoru. K dispozícii sú poličky, zásuvky, alebo ich kombinácia
  • nízke skrinky – rozširujú úložný priestor aj odkladaciu plochu. Sú ideálne na predmety každodennej potreby a milé dekorácie. Ak si vyberiete nástenný typ, môžete skrinku umiestniť napr. nad práčku alebo toaletu a využiť tak zanedbávaný priestor
  • vysoké skrinky – sú ideálne pre odloženie čistiacich a pracích prostriedkov, uterákov, ba dokonca aj koša na bielizeň. Ten môže byť v skrinke aj zabudovaný. Vysoké skrinky nájdete v rôznej výške aj šírke. Úložný priestor môže byť v podobe políc, zásuviek, alebo veľkého otvoreného boxu
  • skrinky nad umývadlo – v minulosti sa používali spravidla na lieky a kozmetické potreby. Kombinácia so zrkadlom pretrvala až do súčasnosti. Vyberte si širokú skrinku nad umývadlo so zrkadlom a osvetlením, vyriešite tri problémy naraz
  • zrkadlá, police a doplnky – zrkadlo je v kúpeľni nevyhnutnosťou. Pri správnom umiestnení ním navyše aj presvetlíte a zväčšíte priestor. Police sú ďalšou a veľmi efektívnou alternatívou úložného priestoru. Viete ich umiestniť prakticky kdekoľvek. Žiadnu miestnosť si nemožno predstaviť bez doplnkov a rovnaké je to aj v kúpeľni. Doplnky nie len vyčaria príjemnú atmosféru, ale môžu byť aj praktické. Máme na mysli rôzne organizéry, závesné systémy, stojany na uteráky, košíky na drobnosti, či kúpeľňový textil

Pri výbere nábytku do kúpeľne je dôležité aj jeho ukotvenie, resp. fakt, či chceme nábytok závesný alebo voľne stojaci. Závesný nábytok oceníte pri upratovaní, voľne stojace skrinky vám zasa pekne scelia priestor. V súčasnosti už nájdete kúpeľňové zostavy v oboch prevedeniach, výber je len na vás. Každodenné otváranie skriniek vedie k postupnému opotrebúvaniu dvierok, pántov aj úchytiek. Na trhu je dostupný nábytok s mechanizmom tichého dovierania. Predlžuje skrinkám životnosť, znižuje hlučnosť a spríjemňuje každodenný pobyt v kúpeľni.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať