Slováci začali dávať do topánok mydlo. Dôvod je jednoduchý

do topánok mydlo
do topánok mydlo Foto: www.shutterstock.com

Určite to poznáte – po dlhom dni, keď si vyzujete topánky, začne sa šíriť nepríjemný zápach. Tento problém je najčastejší v zimnom období, keď naše nohy trávia celý deň v teplých, uzavretých a nevetraných topánkach. Nie je to však iba otázka sezóny – tento jav môže zaskočiť kedykoľvek, ak sa stretne viacero nepriaznivých faktorov.

Čo spôsobuje zápach v topánkach?

Samotný pot nezapácha. Problém nastáva, keď vlhkosť a teplo vytvoria ideálne prostredie pre množenie baktérií a plesní. Tieto mikroorganizmy produkujú kyslé látky, ktoré spôsobujú typický nepríjemný odér. Ak si myslíte, že na vine je len zlá hygiena, nie je to vždy tak.

Veľký vplyv má aj typ materiálov, z ktorých sú vyrobené vaše topánky a ponožky. Syntetické materiály ako nylon či polyester obmedzujú priedušnosť, čo ešte viac podporuje tvorbu vlhkosti. Naopak, prírodné materiály ako koža alebo bavlna dokážu tento problém výrazne zmierniť.

Ako predísť zápachu? Stavte na prírodné materiály

Ak chcete minimalizovať problémy so zápachom, siahnite po obuvi z pravej kože a ponožkách z čistej bavlny. Tieto materiály umožňujú nohám dýchať, čím znižujú vlhkosť až o polovicu. Skvelou alternatívou sú aj ponožky so špeciálnymi vláknami, ktoré efektívne odvádzajú pot. Týmto krokom sa už dopredu postaráte o prevenciu nepríjemností.

Domáci trik s jedlou sódou

Zápachu sa môžete zbaviť aj jednoducho a lacno. Skúste si vyrobiť vlastný pohlcovač pachov z jedlej sódy. Stačí zmiešať rovnaké diely sódy bikarbóny a kukuričného škrobu, napríklad ½ šálky od každého. Túto zmes potom nasypte do starých bavlnených ponožiek, pevne zaviažte a vložte ich do topánok. Nechajte pôsobiť minimálne cez noc, no ideálne až 24 hodín.

Každý mesiac zmes vymieňajte – starú vysypte, ponožky vyperte a naplňte novou čerstvou dávkou. Zaujímavou alternatívou môže byť aj podstielka pre mačky, ktorá má podobné pohlcujúce vlastnosti.

Používajte pudre na nohy

Ak hľadáte hotové riešenia z obchodu, skúste pudre na nohy s obsahom mastenca. Tento minerál je známy svojou schopnosťou pohlcovať vlhkosť a zanechávať povrch suchý. Navyše, mnohé z týchto produktov obsahujú príjemné vône a látky s dezodoračným účinkom. Pred obutím si pudrom ošetrite nohy, čím znížite riziko tvorby plesní a zápachu.

Dezinfekcia octom a vôňa esenciálnych olejov

V boji proti baktériám a plesniam môže byť veľmi účinný obyčajný ocot. Zmiešajte ho s vodou v pomere 1:1 a nalejte do fľaše s rozprašovačom. Po každom nosení nastriekajte tento roztok do vnútra topánok a nechajte ich dôkladne vyschnúť na vzduchu.

Ak vám ocot nevonia, vyskúšajte esenciálne oleje. Klinčekový, čajovníkový alebo olej z cédrového dreva majú silné antibakteriálne vlastnosti a zároveň krásne prevonia vašu obuv. Stačí pár kvapiek zmiešať s vodou, nastriekať a nechať pôsobiť.

Mydlo ako jednoduché riešenie

Nie každý má čas alebo chuť pripravovať špeciálne roztoky. V takom prípade je skvelou voľbou obyčajné mydlo. Stačí vložiť pevný kúsok mydla do topánok a nechať ho tam cez noc. Mydlo pohltí vlhkosť, ktorá je hlavnou príčinou zápachu, a navyše topánky osvieži jemnou vôňou.

Nepodceňujte správnu starostlivosť o obuv

Ak nosíte športovú obuv, skontrolujte, či je možné ju prať v práčke. Mnoho moderných modelov je prispôsobených na pranie, čo je praktický spôsob, ako udržať obuv čistú. Zároveň však myslite na to, že by ste nemali nosiť jeden pár topánok denne bez prestávky. Striedanie obuvi je dôležitý krok, ktorý predchádza hromadeniu vlhkosti a tvorbe zápachu.

Kombináciou týchto trikov si udržíte svieže topánky a sebavedomie

Všetky uvedené metódy sú jednoduché, lacné a účinné. Či už dáte prednosť mydlu, sóde, alebo esenciálnym olejom, dôležité je, aby ste na starostlivosť o svoje topánky mysleli pravidelne. Vaše nohy i obuv vám to určite oplatia.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať