Patríte k tým, ktorí pri splachovaní toalety nechávajú sedadlo hore? Ak áno, mali by ste si prečítať, čo o tomto zvyku hovorí Dr. Pottinger, špecialista na infekčné choroby zo Seattle. Tento problém dokonca skúma v rámci svojho výskumu na Washingtonskej univerzite.
Výpary z výkalov sa šíria až 2 metre
Pri splachovaní toalety sa vytvára oblak mikroskopických častíc, ktoré obsahujú zvyšky záchodovej misy. Tieto častice sa môžu rozšíriť až do vzdialenosti 30 až 180 centimetrov. Inými slovami, oblak, ktorý vznikne, sa rozptýli po celej miestnosti.
Ak máte toaletu priamo v kúpeľni, tieto častice sa usadia nielen na uterákoch či mydlách, ale aj na vašej zubnej kefke. Napríklad baktéria E. coli sa dokáže veľmi dobre množiť v prostredí vlhkých uterákov. Po troch či štyroch dňoch sa rozmnoží natoľko, že si pri utieraní tváre na ňu prenesiete viac baktérií, než keby ste si tvár ponorili do toalety.
Fekálne častice môžu preniknúť do tela cez ústa
Toaletná misa, ktorá sa splachuje s otvoreným sedadlom, je pokrytá neviditeľnými čiastočkami výkalov. Otázkou je len to, v akom množstve. Ak žijete s rodinou, podľa Dr. Pottingera sa všetci v domácnosti nachádzate pod jemným povlakom týchto častíc. Aj keď to nie je lákavá predstava, zvyčajne nie sú tieto baktérie nebezpečné. Naopak, môžu posilňovať imunitný systém.
Nebezpečenstvo však nastáva, keď niekto v rodine trpí infekčným ochorením. Napríklad hnačka býva často vyvolaná vírusmi, ktoré útočia na tráviaci trakt. Ak sa tieto vírusy rozšíria pri splachovaní a niekto iný ich zachytí na rukách a následne sa dotkne úst, infekcia sa môže ľahko šíriť ďalej.
Mikróby zdieľate s tými, s ktorými bývate, a aj keď sa necítite chorý, môžete prenášať baktérie, ktoré spôsobia ochorenie ostatným.
Dôležitosť hygieny a zakrývania toalety
Preto je odpoveď na otázku, či zatvárať toaletné sedadlo pred splachovaním, jednoznačná – áno. Aj keď veko toalety nie je úplne nepriepustné, pomôže znížiť množstvo baktérií šíriacich sa do okolia, pretože zadrží väčšie čiastočky vo vnútri.
Je nevyhnutné si dôkladne umývať ruky a nedotýkať sa tváre po kontakte s povrchmi na toaletách, či už doma alebo na verejných miestach. Najbežnejšou cestou prenosu fekálnych baktérií je totiž orálny kontakt.