Moderné kuchyne - inšpirácia a fotogaléria

kuchynský nábytok a certifikáty
zdroj: gettyimages.com

Moderné kuchyne majú síce svoje charakteristické znaky, no nie sú tak striktne vymedzené, ako tomu bývalo doposiaľ. V súčasnosti je totiž obľúbené a moderné kombinovanie viacerých štýlov. Retro prvky či prvky vidieckeho, ale aj industriálneho štýlu sa stávajú súčasťou moderných kuchýň. Čisté línie však stále dominujú a do popredia sa predierajú aj kuchyne bez úchytiek.

Ostré hrany, vstavané kuchynské linky, čisté línie, „jednoliate“ pracovné plochy, multifunkčné ostrovčeky, vysoké potravinové skrine, to všetko sa stalo charakteristickými znakmi moderných kuchýň. A nielen to. Otvorený a prevzdušnený priestor, veľa prirodzeného svetla, odtiene bielej a prírodné tóny drevodekoru sú taktiež príznačné pre moderný štýl. Pozrieme sa aj na ďalšie atribúty prívlastku moderná kuchyňa.

...

Biele sú stále moderné

Výber farebného prevedenia kuchynskej linky hrá stále v hlavných úlohách. Často sa stáva, že práve dekor kuchyne je prvým bodom, ktorý máte ujasnený pri jej navrhovaní. Otázka farebnosti by nemala byť vytrhnutá z celkového konceptu kuchyne. Potrebné je zamerať sa na viacero faktorov, ktorými sú napríklad veľkosť miestnosti, steny, podlaha, prirodzené svetlo a pod. Zladiť spotrebiče, pracovnú dosku a zástenu by tiež nebolo na škodu.

Biela nemusí vždy pôsobiť monotónne. Neutrálna farba má svoje výhody najmä v tom, že ju dokážete doladiť dekoráciami či ďalším zariadením v interiéri. Biele kuchyne nie sú moderné len krátkodobo. Táto nadčasová farba zaručí, že kuchyňa bude atraktívnou aj o niekoľko rokov. Ak vás omrzia doplnky, ktoré jej v súčasnosti dodávajú iskru, tie jednoducho vymeníte.

Kuchyňa s vysokým leskom pristane nielen bielej. Táto kombinácia však pôsobí luxusným dojmom a čoraz obľúbenejšou sa stáva aj jej kontrastná verzia matného prevedenia. Nad povrchovým spracovaním materiálov je dobré sa zamyslieť, najmä kvôli praktickosti a ich údržbe. Dizajn v žiadnom prípade netreba opomenúť, avšak v prípade rozmerných kuchýň môže nepraktickosť pokaziť celkový dojem.

Kuchyne s ostrovčekom a obývačkou sú dlhodobým trendom

Kuchynský ostrovček sa stáva v podstate bežnou súčasťou kuchýň, teda v prípade, že to priestor dovoľuje. Rovnakej obľube sa teší taktiež otvorený koncept prepojenia obývačky s kuchyňou. Inšpirácie, ako aj bližšie informácie si môžete pozrieť v článkoch:

Kuchyňa bez úchytiek?

Na prvý pohľad zaujímavé alebo nenápadné. Estetická funkcia úchytiek je rôznorodá, avšak v súčasných moderných kuchyniach majú úchytky prívlastok „neviditeľné“. Aj keď mnohé roky pôsobili ako dekoratívny prvok, súčasné trendy hovoria o ich „zabudovaní“ a zameriavajú sa skôr na samotný dekor kuchynských dvierok a skriniek. Úchytky môžu na kráse kuchyne pridať, no aj ich absenciou sa dizajn môže stať atraktívnym. Nielen pre minimalistov…

Stlačenie alebo „uchopenie“ – to sú môžnosti tzv. bezúchytkových dvierok moderných kuchýň. Spôsob otvárania skrniek dotykom alebo jemným stlačením funguje vďaka špeciálnemu uvoľňovaciemu systému a tlmiču nárazu. Tento systém zaručí, že sa dvierka nielen ľahko otvárajú, ale tiež zatvárajú, a to bez prítomnosti nárazu a hluku.

Pozrite si ďalšie kuchynské linky v týchto e-shopoch:

Úchytky môžu byť taktiež integrované v podobe zápustnej lišty do hrany alebo vyfrézovanej hornej časti dvierok. V tomto prípade ide o „klasický“ typ otvárania dvierok, pretože ich uchopíte za vytvorený „žľab“ v dvierkach či zásuvkách a jednoduchým bežným spôsobom vysuniete alebo otvoríte.

Kuchyne s oknom

Okno v kuchyni nie je žiadnou novinkou. Presvetlí miestnosť a slúži aj ako vetranie, ktoré je, okrem iného, tak potrebné pri varení. Moderné kuchyne s oknami sa však od tých tradičných odlišujú najmä jeho veľkosťou a spôsobom umiestnenia. V mnohých prípadoch zastupujú takmer celú stenu od vrchnej časti dolných kuchynských skriniek až po strop.

Ďalším variantom moderných kuchýň s oknom je jeho umiestnenie v časti medzi dolnými a hornými skrinkami. Klasická zástena, tvorená napríklad obkladom, absentuje. Mnohé gazdinky môžu namietať na takýto moderný dizajn, najmä kvôli pravidelnejšej údržbe a čisteniu. Pravdou však zostáva, že okrem atraktivity má tento variant aj dostatok prirodzeného svetla a aj jednoduchú kuchyňu premení na štýlovú.

Kuchyňa, ktorá má okno v strope? Prečo nie. Opäť sa bavíme o prirodzenom svetle a modernom dizajne. Ten získate napríklad veľkým oknom od podlahy k stropu, ktoré oceníte najmä v prípade zaujímavého výhľadu. Ďalším zaujímavým riešením kuchyne s oknom môže byť aj jeho rohový variant alebo tzv. presklená strecha. Tento typ sa vyslovene hodí do moderných domov, ktorých návrh je potrebné vytvoriť pri stavebnom projekte.

Pozrite si kuchynské linky:

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: