Obklady do kuchyne podľa štýlu kuchynskej linky

Obklady do kuchyne
zdroj: gettyimages.com

Na celkovom dizajne kuchynskej linky sa podieľajú aj obklady do kuchyne. Štýlovo alebo nenápadne prepájajú horné a dolné skrinky, prípadne zdobia priestor celej steny. Malé aj veľké, neutrálne aj farebné, lesklé aj matné – ponuka je naozaj obrovská, len to správne zladenie býva niekedy problém…

...

Kuchynský obklad – obkladačky do kuchyne

Pri výbere obkladov do kuchyne je dobré zodpovedať otázku, akú funkciu bude mať obloženie stien. Je cieľom, aby kuchynské kachličky podtrhli a zvýraznili celkový dizajn linky? Alebo majú výhradne praktickú funkciu, a teda účelom je nenápadné splynutie s linkou?

Tradičné vzory, patchwork, jemná modrotlač, patina, metalický lesk, imitácia kameňa, tehlový obklad, vzor rybia kosť, atypické tvary, mozaikové, sklenené a 3D obklady – to všetko a ešte omnoho viac sa vám ponúka ako možnosť výberu pre obklady stien do kuchyne. Farebná súhra, harmónia materiálov a celkové zladenie je základ!

Pozrite si tieto krásne obklady na stenu:

Veľkoformátové obklady do kuchyne alebo klasika?

Faktorom, ktorý určuje veľkosť obkladačiek je štýl kuchynskej linky. Veľkoformátové obklady na stenu sa jednoznačne hodia do moderných kuchýň. Menší počet škár medzi jednotlivými kusmi obkladačiek totiž podtrhne minimalistický dizajn. Veľkoplošné obklady do kuchyne pôsobia tiež nadčasovým dojmom, a to v keramickom aj sklenom prevedení.

Kuchynský obklad mozaika patrí medzi obľúbené typy obloženia stien a hodí sa do tradičných aj moderných kuchýň. Farebná zladenosť, rovnako aj povrchová úprava a kvalitná práca majstrov hrá hlavnú rolu. V množstve škár by sa pri nedôslednej práci mohla udržiavať mastnota. Záleží preto aj na druhu škárovacej hmoty a jej farebnom odtieni.

Obklady s rozmermi 10 x 10 cm, sa hodia najmä do rustikálnych kuchýň. Je to kvôli členitosti a ozdobnosti tohto štýlu. Existuje aj možnosť kombinovania obkladačiek rôznych veľkostí. Rustikálne aj vintage obklady do kuchyne tak vyniknú hlavne v priestore za kuchynským sporákom.

Obklady do kuchyne
zdroj: gettyimages.com

Retro, vintage, rustikálne aj moderné kachličky do kuchyne – vyberajte podľa štýlu

Neuponáhľať výber obkladov do kuchyne má svoje opodstatnenie. Široký sortiment z kategórie produktov obkladačiek totiž môže zapríčiniť, že zvolený obklad je síce krásny, no do danej kuchyne sa vôbec nehodí. Kuchynský obklad by mal korešpondovať so štýlom interiéru a jeho farebné prevedenie by malo ladiť s kuchynskou linkou.

Pokiaľ ste zástancami skôr tradičnejších štýlov bývania, pravdepodobne vás budú lákať aj obklady na stenu so vzorom. S tým však opatrne, pretože v rustikálnej zdobenej kuchyni by mohli vzorované kachličky vyzerať skôr gýčovo. Tu zvoľte radšej nenápadnosť kuchynskej zásteny, prípadne jednofarebné obklady doplnené o obkladačkový pásik s dekorom.

Paradoxom je, že vzory sa často hodia práve jednoduchým kuchyniam zariadeným v modernom duchu. Oživia čisté línie kuchynskej linky a jej neutrálne farby. Modernému aj retro prevedeniu pasujú najmä jednofarebné obdĺžnikové obklady či kachličky atypických tvarov v odtieňoch bielej. Lesklé obklady do kuchyne sú v tomto prípade správnou voľbou, rovnako ako stále trendovejšie matné povrchy.

Keramické či sklenené kuchynské obklady? Kameň alebo tehla?

Dlhá životnosť, nadčasový dizajn a jednoduchá údržba sú vlastnosti charakteristické iba pre niektoré typy obkladov do kuchyne. Kamenné obklady vďaka ich drsnému povrchu môžu byť náročnejšie na čistenie, ich imitácie je zase nutné prispôsobiť určitému typu varnej dosky. Nech vás však neodrádza tento typ obloženia kuchynských stien. Špeciálny náter a konzultácia v odbornej predajni vás možno presvedčí o tomto výbere.

Keramické obklady do kuchyne si stále držia prvenstvo. Obľúbené sú najmä tie talianske, hlavne čo sa kvality týka. Moderné 3D obklady na stenu skvele doplnia moderný interiér kuchyne. Tieto, ale aj mnohé ďalšie, nájdete v dobre známych obchodoch Merkury Market, Hornbach, Obi, Siko a pod., ako aj v iných špecializovaných predajniach a eshopoch.

Obklady do kuchyne – alternatíva kuchynskej zásteny

✅ Umývateľná farba = okrem toho, že takéto riešenie je výrazne lacnejšie, pravdepodobne zvládnete „maľovku“ aj sami. Výhodou nepochybne zostáva aj široké spektrum farieb, ktoré si môžete nechať namiešať podľa vlastných predstáv. Pri jej výbere je dôležité uistiť sa, že zvolená farba nie je iba čiastočne umývateľná. Ak by sa vám cnelo za vzormi, stačí nalepiť pásku na stenu do rôznych tvarov, následne vymaľovať a potom iba strhnúť…

✅ Pracovná doska na stene = ak sa stále neviete rozhodnúť pre ideálny obklad na stenu kuchyne, čo tak porozmýšľať nad „pretiahnutím“ pracovnej dosky? Takýto variant nemusí byť najlacnejší, najmä v prípade výberu pracovnej dosky z kameňa. Čo sa týka drevených materiálov, opatrnosť sa oplatí pri plynových sporákoch.

✅ Tapeta s umývateľným povrchom = lacnejšia alternatíva, ktorá vďaka možnosti akejkoľvek potlače, farebnosti a vzorov môže byť súčasťou kuchynskej linky zariadenej v ktoromkoľvek štýle. Navrhnúť sa dá aj vlastný motív, prípadne môžete siahnuť po imitácách prírodných kameňov či drevín. Uprednostnite kvalitné vinylové tapety, ktoré pre ešte dlhšiu životnosť môžete prekryť sklenenou doskou z kaleného skla.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: