Interiér domu aj bytu - dizajnér môže byť aj z vás

Zariadenie malého bytu
zdroj: gettyimages.com
...

Niektorí ľudia majú ten dar, že dokážu bez problémov a úplne prirodzene zariadiť svoj interiér tak, že vyzerá dokonale. Väčšina z nás sa však musí naučiť, ako na to. Tieto základné pravidlá pri zariaďovaní interiéru vám uľahčia prácu a výsledok bude taký, aký si želáte.

Zariaďte si interiér ako architekti

Ak túžite po tom, aby ste mali interiér zariadený vkusne, nápadito a príjemne, skúste sa riadiť týmito tipmi. Dodržte základné pravidlá pri zariaďovaní interiéru a vytvorte z vášho domova miesto, kde sa budete cítiť dobre nie len vy, ale aj vaši hostia.

Pravidlo nepárnych čísel

Základom tohto pravidla je, že sú dekorácie a objekty naaranžované alebo zoskupené v nepárnom počte. To spôsobuje, že sú viditeľnejšie a vyznejú omnoho lepšie ako dekorácie v párnom počte. Pomáha tiež umiestnenie dekorácií v rôznych výškach, prípadne dekorácií rôznych tvarov (napr. rôzne veľké a rôzne zdobené rámy na fotografiách). Nezabudnite, že ak siahnete po dekoráciách rôznych tvarov a veľkostí, malo by byť medzi nimi nejaké spojivo.

Ohniskové miesto

Ohniskové miesto je miesto v izbe, ktoré na seba okamžite prirodzene púta pozornosť. Ak ste stratený v tom, ako máte zariadiť svoj interiér, nájsť takéto miesto je dobrý začiatok. Môže to byť napríklad veľké okno s výhľadom alebo krb. Ak si myslíte, že takýto bod vo vašom interiéri nemáte, môžete si ho ľahko vytvoriť napríklad tak, že jednu stenu natriete inou farbou alebo na ňu dáte výraznú tapetu. Prípadne použite veľký kus nábytku, napríklad gauč či knižnicu a urobte z neho ohniskové miesto v izbe. Podobne poslúžia aj veľké obrazy či zrkadlo. Keď už ste našli ohniskové miesto, sústreďte dekorácie okolo neho.

Dbajte na proporcie a presné miery

Mnohí z nás sa pri kúpe nábytku či závesov a záclon riadia odhadom namiesto toho, aby si presne vymerali rozmery. To je častá chyba pri zariaďovaní interiéru, pretože keď si všetko presne vymeriate, výsledok bude neporovnateľne lepší. Tu je niekoľko pravidiel týkajúcich sa mier, ktorých by ste sa pri zariaďovaní mali držať:

  • Medzi konferenčným stolíkom a gaučom by malo byť minimálne 30 centimetrov
  • Keď chcete zavesiť obrazy alebo fotky na stenu, mali by byť v úrovni očí. To znamená, že približne 150 centimetrov od podlahy
  • Koberec má správnu veľkosť vtedy, keď na ňom stojí nábytok všetkými štyrmi nohami

Správne rozmiestnite osvetlenie

Existuje viacero typov osvetlenia – od tlmeného, cez jemné svetelné akcenty až po hlavné a silné zdroje svetla. Základné pravidlá pri zariaďovaní interiéru hovoria, že tým, že do miestnosti umiestnite viacero typov osvetlenia, jej dodáte zaujímavý rozmer.

Vyhnite sa nasledujúcim chybám

Ak nie ste profesionál, ľahko sa môže stať, že sa pri zariaďovaní svojho domova nechtiac dopustíte viacerých chýb. Vyhnite sa tým najčastejším:

  • Nezariaďte izbu len v jednej farbe. Vyberte hlavnú farbu, ktorá bude tvoriť 60 percent izby, druhá farba by mala byť 30 percent a tretia, ktorá je svetlejšia ako predchádzajúce dve, by mala tvoriť zvyšných 10 percent
  • Nekupujte malý ani veľký konferenčný stolík. Stolík by mal mať šírku dvoch tretín sedačky či gauča a mal by byť aspoň o 20 centimetrov nižší ako výška sedenia
  • Neumiestňujte koberec do stredu izby

Zariaďovanie interiéru sa však netýka len veľkých a priestranných rodinných domov, ale aj stiesnenejších bytov, ktoré sú v tomto kontexte o niečo zložitejšie. Prinášame vám desať pravidiel, s ktorými túto úlohu hravo zvládnete. Sprevádza ich povesť „problémových typov“, ktoré nie je jednoduché zariadiť tak, aby sa v nich každý člen domácnosti cítil pohodlne. Neprávom. Či už na malej ploche bývate z pragmatických dôvodov alebo ju jednoducho milujete, pomocou jednoduchých trikov a pri dodržaní niekoľkých základných pravidiel z nej môžete vyčarovať príjemný a vzdušný domov.

Pozrite si dekorácie v týchto e-shopoch:

1. Čarovanie s farbami

Všeobecné pravidlo pre malé byty znie: tmavé farby radšej nie. Voľte bielu alebo svetlé odtiene. Inšpirujte sa v prírode – svetlohnedá alebo žltá, béžová, či blankytná modrá interiér rozsvietia. Ak sa vám tieto farby zdajú nudné, oživte ich kontrastným tónom podlahy alebo výraznými doplnkami: vankúšmi, vázami či závesmi.

  • Strop: V menšom priestore je ideálne ponechať strop biely, prípadne ho vymaľovať farbou, ktorá je o odtieň svetlejšia než tá na stenách. Opticky sa tým priestor zvýši
  • Steny: Ak zvolíte viac umiernených tónov, jednu zo stien si môžete dovoliť rozveseliť výraznejšou farbou alebo tapetou. Prípadne si vyberte tapetu svetlejšiu a s drobnejším vzorom. Opticky rozšíriť miestnosť vám pomôžu vodorovné pásy, zvýšia ju zas pásy zvislé
  • Podlaha: Opäť je lepšie voliť svetlejšie farby, predovšetkým však uložiť jednotnú krytinu od steny k stene. Ak zvolíte rovnaký typ v celom byte, opticky ho prepojíte a vytvoríte tak dojem väčšieho priestoru. S kobercom v chladných tónoch alebo s neutrálnou farebnosťou drevenej či laminátovej podlahy alebo podlahy z PVC dokážete zázraky. Malým koberčekom sa radšej vyhnite

2. Kúzelné zrkadlo

Tento trik nie je žiadna novinka, ale stále funguje. Zrkadlo miestnosť opticky zdvojnásobí. Nie vždy je však tento efekt príjemný. Podobný výsledok docielite aj pomocou lesklých povrchov – na nábytku, obkladoch či na stenách vymaľovaných špeciálnymi metalickými farbami. Lesklé povrchy odrážajú svetlo rovnako ako zrkadlo, ale výsledný dojem nie je taký násilný.

3. Ľahko a vzdušne

Masívny drevený nábytok, ťažké tmavé textílie a robustné dekorácie nie sú do malého bytu to pravé orechové. Omnoho lepšie budú v priestore pôsobiť ľahké kovové konštrukcie alebo kúsky zo skla, prípadne priehľadných plastov. Prepúšťajú totiž svetlo, takže dodajú interiéru dojem otvoreného a vzdušného priestoru. Rovnako ako pri stenách a podlahe, aj pri nábytku platí, že lepšie je poobzerať sa po svetlých farbách a lesklých povrchoch.

4. Dôvtipný nábytok

Keď sa nedostáva priestoru, treba dôkladne zvážiť každý kus, ktorý si chcete zaobstarať. Na čo všetko vám bude slúžiť? Problém s nedostatkom centimetrov pomôže vyriešiť stohovateľný nábytok, napríklad stoličky pre návštevy alebo viacúčelové kúsky. Rozkladacie kreslo, stolička a odkladací stolík v jednom, polica, ktorá je zároveň pracovnou plochou – to všetko vám ušetrí veľa miesta. Často pritom ide aj o zaujímavé dizajnové kúsky, ktoré sa stanú dominantou interiéru. Majstrovské diela predstavujú aj nábytkové steny, ktoré sa v okamihu premenia na pohodlnú posteľ alebo konferenčné stolíky, z ktorých za pár sekúnd vytvoríte priestorný jedálenský stôl.

5. Steny to znesú

Plochu vášho bytu netvorí len podlaha – dosť veľa miesta sa dá nájsť aj na stenách. Využitie stien na ukladanie vecí je v malých bytoch takmer nevyhnutnosťou. Pomôžu vám pri tom najrôznejšie policové a ukladacie diely, prípadne nábytkové steny vyrobené na mieru. Tabu nemusia byť ani steny okolo okien. Ak chcete, aby všetko pôsobilo uprataným dojmom, doprajte policiam dvierka.

6. Ani škáročka nazmar

Koľko miesta sa skrýva v zádverí, pod posteľou alebo napríklad pod schodmi? A kto hovorí, že šikmé steny musia ostať prázdne? Dnešná ponuka úložných priestorov je taká široká, že nájdete riešenie takmer pre čokoľvek. A tam, kde sú aj obchody krátke, pomôže zručný stolár. Pod schodmi vyčaruje komôrku na upratovacie náradie alebo dokonca počítačový kútik. Pod posteľ sa zasa vojdú náhradné obliečky a uteráky, sezónne oblečenie a ďalšie veci, ktoré tak často nepoužívate – na lepšiu organizáciu využite plastové alebo textilné boxy, prípadne úložné vákuové vaky. Dostať ich v mnohých rozmeroch a vyhotoveniach.

7. Preč s prekážkami!

Keď je malý byt rozdelený na viaceré miestnosti, dojem stiesnenosti sa ešte zvyšuje. Ak je to vo vašich silách, pokúste sa priestor čo najviac otvoriť. Nechajte vybúrať nadbytočné priečky a spojte napríklad obývaciu izbu s kuchyňou. Prípadne jednotlivé zóny oddeľte stenami len z nábytku alebo napríklad paravánom. Keď sa už pustíte do takejto rozsiahlej rekonštrukcie, môžete sa zbaviť aj klasických dverí a vymeniť ich za komfortnejšie posuvné. Alebo ich zrušte úplne a nahraďte voľným vstupom – do miestnosti tak prenikne viac svetla. A ak predsa len chcete priestor občas rozdeliť, celkom dobre na to poslúži napríklad aj ľahký záves.

8. Obyčajné veci povýšené na dekorácie

Aj keď byt plánujete čo najstarostlivejšie, občas sa jednoducho môže nájsť vec, s ktorou si neviete rady. „Vypasené“ violončelo, drahý horský bicykel alebo len príliš veľká vášeň pre topánky môžu predstavovať zásadný problém: kam s tým? Môžete sa pokúsiť nájsť pre ne nejaký ten úkryt alebo ich, skrátka, pasovať na netradičné doplnky a hrdo ich priznať ako súčasť interiéru. Vstupnej hale tak môže dominovať bicykel zavesený na stene (samozrejme, starostlivo umytý) alebo basa stojaca v kúte.

9. Dômyselné vstavanie

Vstavané spotrebiče zapadnú presne na svoje miesto a zaberú len toľko, koľko je nevyhnutné. Okrem toho pôsobia úhľadne a nenarúšajú celkový dojem. Z rovnakého dôvodu sú praktické aj vstavané skrine navrhované na mieru konkrétnemu interiéru – dokážu si poradiť s atypickými prvkami a využiť priestor do posledného milimetra.

10. Pozvanie do vyšších sfér

Ak to výška vašich izieb dovolí, umiestnite niektoré zóny k stropu. Najmä byty v starých domoch ponúkajú nad vašimi hlavami ešte množstvo priestoru, ktorý stojí za to využiť.

  • Ukladanie: Vysoké stropy pôsobia impozantným dojmom a v prípade menších bytov uberajú na pocite stiesnenosti. Inak však nie sú príliš praktické – sťažujú upratovanie a znamenajú viac energie potrebnej na vykurovanie. Nad niektorými miestnosťami, kde sa bez vysokých stropov celkom dobre zaobídete (napríklad v kúpeľni), môžete dať vybudovať špeciálne úložné priestory na sezónnu výbavu: v lete tu nájdu útočisko lyže, zimné bundy a topánky, naopak, v zime napríklad stan, kolieskové korčule či veslá
  • Spanie: Ak si práve netrúfate vybudovať spálňu na „poschodí“, pouvažujte nad vysokou posteľou. Dokáže totiž ušetriť veľa miesta a vďaka nej zvýši viac priestoru na pracovný kútik alebo pre návštevy

Univerzálne platné základné pravidlá pri zariaďovaní interiéru síce neexistujú, no priniesli sme vám niekoľko oporných bodov. Ak sa ich pri zariaďovaní svojej domácnosti budete pridŕžať, vyhnete sa tomu, aby bol váš domov preplnený zbytočnosťami a pôsobil neútulne a rušivo. Nebojte sa však popustiť uzdu fantázie a nenechajte sa zviazať pravidlami, pretože v prvom rade ide o to, aby ste sa cítili dobre vy.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať