Výzva na dizajn: obývačka v paneláku

Dizajn obývačky v paneláku
zdroj: gettyimages.com

Najväčším problémom pri samotnom zariaďovaní bude, ako inak, priestor. Obývačka v paneláku má buď príliš malé rozmery, alebo je jej súčasťou veľké množstvo dverí a izbových prechodov. Aj keď sa možno trochu potrápite s návrhom, nič to nemení na tom, že vytvoríte štýlové zariadenie interiéru.

Moderná obývačka v paneláku

Ak hovoríme o modernom štýle, na mysli máme najmä čisté línie a jednoduché tvary. Skúste sa zahľadieť na vašu obývačku a zamyslite sa, či je jej zariadenie naozaj moderné a koľko z tých vecí a predmetov, ktoré sa v nej nachádzajú, naozaj potrebujete. Jednoducho sa skúste odosobniť od všetkého, čo ste za tie roky nahromadili. Pokojne, nemusíte všetky veci vyhodiť, mnohé z nich sa vám budú možno do novej obývačky hodiť, no je dôležité, aby ste zariadenie neprispôsobovali starému zariadeniu, najmä pokiaľ chcete zmenu a moderný dizajn.

Je naozaj nutné použiť tú starú obývaciu stenu? Netvrdíme, že steny a zostavy vyšli úplne z módy. To nie, ale nahradili ich nové skrinky a komody, ktoré sa „tvária“ skôr ako samostatné kusy nábytku. Ak ide o malú obývačku, mali by ste predsa len zvážiť skôr zavesenie TV na stenu, pričom úložný priestor poskytne komoda, vitrína a dizajnové police. Miesto tak okrem samotnej sedačky zostane aj originálnym kreslám. Ide najmä o to, aby ste dosiahli optické zväčšenie miestnosti a aj jej svetlosť a vzdušnosť.

...

Dôležité je preto aj paleta farieb. Tie pastelové odporúčame použiť buď na jednom výraznom kuse nábytku (napríklad na sedačke, kresle, taburetoch, prípadne jednej skrinke), alebo na dekoráciách, doplnkoch a bytovom textile. Farby znesie aj koberec alebo obrazy na stenu, na ktoré by ste určite nemali zabudnúť. Boli by ste prekvapení, ako dokážu dodať obývačke šmrnc. Ak máte radšej neutrálne a prírodné farby, odtiene bielej, sivej a hnedej budú taktiež dobrou voľbou. Brániť sa nemusíte ani lesklým materiálom a farbám, sú totiž znakom luxusu. Pristanú najmä konferenčným a príručným stolíkom, ktoré môžete povýšiť na hlavný dizajnový kúsok miestnosti, najmä ak sa jedná o „sterilné“ farby. Krok vedľa neurobíte ani stolíkom z masívu.

Dôležité je však osvetlenie. Či už samotného stredu izby, a teda väčšinou konferenčného stolíka, alebo aj ďalších častí obývačky, a to napríklad v podobe sekundárnych lámp a svietidiel, ktoré zútulnia miestnosť a podčiarknu jej „charakter“.

Pozrite si nábytok do obývačky v týchto e-shopoch:

Otvorený priestor – obývačka  s kuchyňou v paneláku

Otvorený priestor bytov či domov nie je žiadnou novinkou. Už typicky učebnicovým príkladom naň je prepojenie obývačky s kuchyňou. Aj keď v nie všetkých panelákových bytoch je takáto rekonštrukcia možná, nájdu sa aj také, ktorých bytové jadro ponúkne priestor aj na takéto „spojenie“ miestností. Potrebujete k tomu značný obnos peňazí, chuť a trpezlivosť, no a tolerantní susedia by taktiež neboli na škodu…

Bez odborníkov sa, samozrejme, ťažko zaobídete. Ak však podstúpite takúto „prerábku“ bytu, vedzte, že obývačka v paneláku sa zmení na nepoznanie. Nejde len o dispozičné riešenie, ale tiež o niekoľko možností zariadenia interiéru naviac, pretože priestor ich predtým obmedzil iba na určité množstvo. Konečne sa budete môcť cítiť ako v obývačke rodinného domu. Takýto moderný priestor zútulní a zatraktívni vaše bývanie.

Pekná obývačka v paneláku, to je najmä jednotný štýl zariadenia, farebné zladenie a harmónia dizajnu s ďalšími miestnosťami. Najmä ak sa bavíme o prepojení obývačky a kuchyne. Ich návrh netreba podceniť. Zachované by mali byť aj jednotlivé zóny na prípravu jedál, ich konzumovanie, ako aj na odpočinok. Aj s moderným dizajnom môžete urobiť krok vedľa. Mixovanie materiálov sa nemusí vždy podariť. Ak však máte aspoň malé estetické cítenie, pustite sa do zmeny! Aj my máme pre vás niekoľko inšpirácií.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: