Horúčavy sú preč a vy si môžete konečne so svojimi psími kamarátmi naplno užívať dlhšie prechádzky a pobyt v prírode. Ani v chladnejších mesiacoch ale nesmiete zabúdať na ochranu pred parazitmi. Blchy a kliešte totiž zostávajú aktívne, kým teploty trvalo neklesnú pod bod mrazu, a vlhké mierne jesenné počasie im teda poskytuje ideálne podmienky na prežitie. Poradíme vám, ako najlepšie chrániť vašich štvornohých parťákov pred vonkajšími parazitmi aj na jeseň.
Aké druhy parazitov poznáme u psa
Psie parazity delíme na vonkajšie a vnútorné. Medzi tie vnútorné patria pásomnice a škrkavky, ktoré žijú v tráviacom trakte psa a prevenciou je pravidelné odčervovanie. Medzi vonkajšie parazity patria blchy a kliešte, ďalej všenky, komáre, krv sajúci muchy a ďalšie. Na nasledujúcich riadkoch sa podrobne pozrieme na najbežnejšie vonkajšie parazity u psov, a to na blchy a kliešte.
Blchy a kliešte u psov
Medzi najbežnejšie vonkajšie parazity u psov radíme blchy a kliešte. Okrem nepríjemného svrbenia môžu títo paraziti prenášať rad vážnych ochorení.
Vonkajšie parazity spôsobujú psom značné nepohodlie – svrbenie, zápaly kože či infekčné choroby prenášané parazitmi môžu viesť k závažným zdravotným problémom. Moderná a účinná antiparazitárna ochrana pomôže zaistiť, aby váš pes bol zdravý a spokojný a aby ste spolu mohli tráviť čo najviac radostných chvíľ. Navyše vám investícia do pravidelnej antiparazitárnej ochrany okrem spokojnosti vášho maznáčika pomôže ušetriť peniaze za nákladnú veterinárnu starostlivosť.
Prípravky proti parazitom
Existuje niekoľko typov prípravkov proti vonkajším parazitom, ktoré vášho štvornohého kamaráta a poťažmo aj vás a vašu domácnosť spoľahlivo ochránia pred nevítanými návštevníkmi:
Tablety
Perorálne prípravky, ktoré rýchlo pôsobia zvnútra tela a zabíja blchy a kliešte.
Spot-on prípravky/pipety
Jedná sa o kvapky aplikované na kožu medzi lopatkami, ktoré sa vstrebávajú a ničí parazitmi po dobu niekoľkých týždňov.
Obojok
Uvoľňuje účinné látky proti blchám a kliešťom.
Šampóny
Prípravky používané pri kúpaní, ktoré okamžite ničia parazity na srsti, ale majú skôr krátkodobý účinok.
preje
Pri aplikácii priamo na srsť a kožu, účinne ničí blchy a kliešte a poskytujú niekoľkodňovú ochranu.
Insekticídne spreje do domácnosti
Prejavy parazitov u psa
Prítomnosť parazitov
Jedným z nápadných príznakov zablšenia je prítomnosť blšieho trusu v srsti. Ide o natrávenú krv, ktorá vzhľadom pripomína namletú kávu. Okrem trusu sa objavia aj blšie vajíčka, čo sú oválne biele guličky veľké asi pol milimetra. Spozorovať môžete aj dospelú živú blchu.
Blšie uhryznutie má za následok silné svrbenie, ktoré núti psa, aby sa neustále drbal a olizoval. U zvieraťa precitliveného na blšie uhryznutie sa môže objaviť začervenanie, strata osrstenia, chrasty a sekundárne kožné infekcie. Niektoré precitlivené zvieratá sa nadmerne drbú už po jednom blšom uhryznutí.
Príznaky infekčného ochorenia prenášaného parazitmi
Ak váš pes ochorie, má horúčku, je letargický, stratí chuť do jedla, objavia sa u neho opuchy kĺbov, krvácanie z nosa, tráviace ťažkosti či ďalšie celkové príznaky, treba myslieť aj na infekčné ochorenie prenášané parazitmi. Zviera napadnuté vonkajšími parazitmi môže vykazovať aj zmeny správania, ako je nepokoj, nervozita, citlivosť na pohladenie a niekedy dokonca až agresivita. V týchto prípadoch je nutná návšteva veterinárneho lekára, ktorý stanoví diagnózu a nastaví potrebnú liečbu.