BUKUREŠŤ/BUDAPEŠŤ 18. októbra (WEBNOVINY) – Rumunsko podporuje maďarský zákon o dvojakom občianstve, ktorý vyvolal ostré spory medzi Maďarskom a Slovenskom. „Nemáme žiadne námietky voči tomu, že maďarská vláda a parlament prijali zákon, ktorý uľahčuje Maďarom žijúcim za hranicami získanie maďarského občianstva,“ vyhlásil dnes na spoločnej tlačovej konferencii s maďarskou hlavou štátu Pálom Schmittom rumunský prezident Traian.
Zákon o dvojakom občianstve, ktorý maďarský parlament prijal v máji, sa týka asi 3,5 milióna Maďarov žijúcich predovšetkým v Rumunsku a na Slovensku, ale aj v Srbsku, Chorvátsku, Rakúsku a na Ukrajine. Basescu pripomenul, že podobný zákon má už dlhšie aj jeho krajina. „My sme spravili to isté už niekoľko rokov dozadu. Som presvedčený, že je povinnosťou štátu, aby príslušníkom svojho etnika žijúcim v zahraničí umožnil získať štátne občianstvo materskej krajiny,“ tvrdí Basescu.
Maďarská vláda uvažovala o zoštátnení súkromných dôchodkových fondov, od tejto myšlienky však upustila. Počas parlamentnej rozpravy to vyhlásil v pondelok maďarský premiér Viktor Orbán. „Vravíte, že keď štát prinútil ľudí, aby vstúpili do (súkromného) systému, tak by mal štát uplatniť svoju moc a priviesť ľudí späť„, povedal Orbán v reakcii na vystúpenie lídra krajnej pravice Gábora Vónu. „Myslím si, že je to návrh, ktorý stojí za zváženie. Uvažovali sme o tom a zamietli sme to,“ povedal maďarský premiér.
Zámer pozastaviť s účinnosťou od 1. novembra 2010 do 31. decembra 2011 v prospech štátu platby do súkromných dôchodkových fondov zverejnil Viktor Orbán minulý týždeň ako jedno z opatrení na zníženie rozpočtového deficitu. Maďarská asociácia súkromných dôchodkových fondov kritizovala plány vlády ako pokus o „skryté znárodnenie„.
Pozastavenie platieb do súkromných dôchodkových fondov v pondelok obhajoval predseda parlamentného klubu Fideszu János Lázár. Podľa neho súkromné dôchodkové fondy v Maďarsku boli v posledných rokoch stratové a sporiteľov zaťažovali vysokými prevádzkovými nákladmi. Štát a štátne investície znamenajú v súčasnosti väčšiu záruku ako súkromné dôchodkové fondy, povedal Lázár. „Neberieme ľuďom peniaze, nebudeme ale odvádzať platby do súkromných penzijných fondov,“ povedal predstaviteľ vládnej strany. Maďarsko zaviedlo sporivý dôchodkový pilier, ktorý dopĺňa štátny priebežný penzijný systém, v roku 1997.
SITA/AFP/Reuters