POZSONY február 8. (WEBNOVINY) –Bugár Béla, a Híd elnöke szerint az államnyelvről rendelkező törvény nem lendíti előre a szlovák-magyar viszonyt. A Knut Vollebaekkal, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet kisebbségi főbiztosával ma délelőtt folytatott megbeszéléseket követően Bugár újságírók előtt azt mondta, hogy a törvény a Marek Maďarič kulturális miniszternek az alkalmazási irányelvekben eszközölt engedményei ellenére továbbra is aggodalmat kelt. Említést tett például arról a községről, ahol úgy határoztak, hogy nem készítenek márványtáblát államnyelvü felirattal, hanem inkább eltávolítják az emlékműről a magyar nyelvű feliratot. is. „A törvény olyan területeket is érint, ahol semmi keresni valója. Ha nem akarja megszabni, hogy milyen nyelvet használjanak az egészségügyben, akkor miért tesz róla gyáltalán említést“ tette fel a kérdést Bugár. „Nem hisszük, hogy bele kellene szólni mondjuk abba, milyen nyelven beszéljenek egymással munka köben a tűzoltók vagy a községi rendőrök“ – mondta a pártelnök. Szerinte ugyanis a tűzoltók és a községi rendőrök szolgálati nyelvét jelenti az is, ha szolgálatban egymás mellett ülnek az autóban és egbeszélik a tennivalókat.. Most tehát beszéljenek államnyelven akkor is, ha magyar nemzetiségűek? „Ez olyan dolog, aminek a 21. században semmi keresni valója. A legnagyobb aggodalom abból származik, hogy az irányelv csak irányelv, a törvény meg törvény. A bíróságnak tehát a törvény és nem az irányelv betartását kell majd elbírálnia. Nagyon fontos lesz látni azt, hogyan jár majd el a bíróság.
Bugár szerint a főbiztos kiváncsi volt arra is, egyensúlyban van-e az államnyelről szóló és a kisebbségi nyelvhasználati törvény. „Nem feltételezzük, hogy a választásokig sikerülne módosítani a törvényt, hiszen a legiszlatív eljárás értelmében erre már nincs elegendő idő“ – tájékoztatott Bugár. Hozzátette azt is, hogy a főbiztos azt igérte, hivatala hat hónapon belül ellenőrizni fogja a törvény gyakorlati alkalmazását.
Vollebaek kiváncsi volt arra is, mi a véleményük a Magyarország által létrehozott segélyalapról, amelyből a törvényt megszegő magyar nemzetiségű polgárokra kirótt bírságot fedeznék. „A magyar fél részéről gesztusnak tekintjük a kezdeményezést, de a szlovákiai magyar közösségnek eléggé erősnek kell maradnia ahhozA, hogy jogilag és pénzügyileg is képes legyen önállóan kezelni a problémáit“ – jelentette ki a Híd elnöke.
SITA