Ako prvý ste v decembri začali hovoriť o potrebe vytvoriť spoločnú alternatívu opozičných strán k súčasnej vláde. Prešli dva mesiace. Vízia sa nenaplnila. Ste sklamaný?
Samozrejme som. Na stretnutí v decembri, ktoré zvolal Mikuláš Dzurinda každý povedal svoju predstavu, ako by to malo fungovať. Ja som navrhoval minimálne dohodu na programovej alternatíve. To označili ako najslabší signál pre voličov. Dnes vidíme, že dokonca ani to nie je možné.
Prečo sa to nepodarilo?
Strany sú zahľadené do seba. Riešia vlastné problémy. Keď vzniká možnosť užšej spolupráce, prípadne vytvorenia vlastnej kandidátky, vznikajú osobné ambície, čo je na škodu veci. Niektorí politici a tvrdím to aj o sebe, by mali hľadať svojich nástupcov a ak sa naskytne možnosť, odovzdať štafetu. Za dvadsať rokov máte vyšliapané chodníčky, mám na mysli mozgové pochody, ale mladší to vidia inak. Absolútne inak rozmýšľajú. V tomto vidím budúcnosť. Týmto ľuďom prenechať štafetu a nech robia.
Myslíte tým napríklad Mikuláša Dzurindu?
Platí to nielen na Dzurindu. Jeho problém je však v súčasnosti najmä v tom, že sa objavili informácie, ktoré sa týkajú financovania SDKÚ-DS. To mu môže zlomiť krk. Nemám na mysli, že len ako predsedovi, ale aj SDKÚ-DS. Pokiaľ sa tieto veci nevysvetlia, do volieb to bude dennodenný útok proti nim.
Rokovali ste o vytvorení predvolebnej koalície so stranou Sloboda a solidarita (SaS). Nedohodli ste sa však.
Je to škoda. Táto alternatíva by bola minimálne dobrým signálom pre občanov. Možno by to vnímali ako alternatívu. Možno by to bol náznak toho, že sa vedia dohodnúť tí, ktorí majú určité riešenia bez toho, aby sme rokovali, kto bude lídrom. Žiaľ výsledok je taký, aký je. My sme mohli len akceptovať rozhodnutie SaS po zisteniach, že 30 percent ich voličov by nerado volilo takúto koalíciu. Nemali sme inú možnosť, ako to akceptovať. Aj keď si nemyslíme, že treba sa riadiť jediným prieskumom verejnej mienky.
Ide z ich strany o vypočítavosť?
Na to nech odpovedajú oni. Mohol do toho zasiahnuť výsledok toho prieskumu, tých vyše deväť percent pre SaS. Podľa prieskumu agentúry Focus, ktorej sme zadali otázku, by takúto koalíciu volilo viac ako 12 percent voličov. Takže ľudia to vnímajú ako alternatívu.
Bola koalícia s SaS pre vás akousi poistkou, že sa dostanete do parlamentu?
Bolo by to pre obe strany prínosom. Rovnako ako si Richard Sulík myslí, že oni nebudú mať problémy, rovnako aj ja si myslím, že ak sa vzchopíme, určitým spôsobom vyburcujeme, môžeme získať osem percent. Táto strana má na osem percent, ale musíme makať. Ale koalícia bola možnosťou získať oveľa viac. Ak koalícia, ktorá by musela byť koalíciou aj po voľbách, mohla byť v budúcnosti alternatívou štýlu súčasného vládnutia.
Zamerali ste sa teraz na spoluprácu s OKS. Tá však nemá vo verejnosti popularitu.
Minimálne medzi intelektuálmi majú určitú podporu. Videli sme to v regionálnych voľbách, alebo aj v minulosti. Tvrdím, že škoda každého človeka, ktorý môže byť cenný.
Snažíme sa dohodnúť, aby sa na našej kandidátke mohli volieb zúčastniť ľudia, ktorí nie sú od nás. Budúci týždeň by sme tieto rokovania mali uzavrieť.Béla Bugár
Znamená to, že niekto z lídrov OKS bude na kandidátke vašej strany?
Snažíme sa dohodnúť, aby sa na našej kandidátke mohli volieb zúčastniť ľudia, ktorí nie sú od nás. Budúci týždeň by sme tieto rokovania mali uzavrieť.
A čo napríklad Konzervatívni demokrati Slovenska?
Je to otázka, či sa vieme dohodnúť. Už sme raz rokovali. Musia sa rozhodnúť, lebo máme obmedzené možnosti. Musíme brať do úvahy aj to, že niektorí členovia z iných strán sú povedzme neprijateľní pre niektoré naše štruktúry. Nemôžme obetovať štruktúru na východe, len preto, že postavíme niekoho z inej strany na našu kandidátku.
Takže dajme tomu, že Vladimír Palko nie, ale František Mikloško áno?
Áno, aj takto rozmýšľame, ale nebolo by to dobré rozoberať cez médiá.
Začal sa volebný rok, v ktorom tvrdá predvolebná kampaň začala príliš skoro. Viacerí upozorňujú, že sa bude hrať maďarskou kartou. Tá už zarezonovala pri kandidatúre nášho Maroša Šefčoviča na post eurokomisára. Najskôr jeho kritika zo strany maďarských poslancov Európskeho parlamentu a následne tvrdá odpoveď premiéra Roberta Fica.
Útok premiéra bol obyčajný sprostý krok z jeho strany, pretože to fakt nebola slovensko-maďarská záležitosť. Samozrejme tam vystupovali poslanci FIDESZ, ale bola to záležitosť ľudovcov. Urobiť z toho slovensko-maďarský problém je nezodpovedné. To je minimálne tak nezodpovedné ako futbalový zápas v Dunajskej Strede, alebo Hedvigu Malinovú zneužiť na vyburcovanie slovensko-maďarského napätia. Je to nezodpovedné. Toto určitým spôsobom naznačuje, čo bude v predvolebnej kampani. Vieme, že v Maďarsku sú voľby 11. a 25. apríla, teda minimálne už v marci budú určité témy na maďarskej politickej scéne, ale budú prebraté aj na Slovensko. Budú zneužívané tieto témy v Maďarsku aj na Slovensku.
FIDESZ sa jednoznačne postavil na stranu SMK, z toho vyplýva, že naše vzťahy sú fakticky nulové.Béla Bugár
Aké vzťahy máte s FIDESZ, ktorého už dnes možno označiť za víťaza volieb v Maďarsku?
FIDESZ sa jednoznačne postavil na stranu SMK, z toho vyplýva, že naše vzťahy sú fakticky nulové. Predpokladám, že aj pred voľbami bude snaha zo strany FIDESZ na Slovensko odkazovať v prospech SMK.
Premiér Robert Fico najnovšie zaútočil na financovanie SDKÚ-DS. Ako to vnímate?
Dalo sa s tým počítať. Ak máte v politickom boji nevysvetlenú vec, určite sa to pred voľbami vytiahne. A bude sa to aj zveličovať. Toto sa stalo aj v tomto prípade. SDKÚ-DS to nevie vysvetliť a Smer-SD v tom bude pokračovať. Ak to SDKÚ-DS nebude vedieť vysvetliť, určite jej to zoberie percentá a to je v neprospech opozície.
Vy sa Dzurindu na to budete pýtať?
Ak to nedokážu vysvetliť, tak by to bolo v neprospech tých, ktorí by chceli spolupracovať. Bude kanonáda počas volebnej kampane. Po voľbách to tiež neprestane. Každá strana si musí byť vedomá, že okrem percent má aj minulosť. Ak v minulosti sú veci, ktoré môžu škodiť strane, môžu škodiť aj koaličným partnerom. Ak by po voľbách vznikla situácia, že by sa dala nejakým spôsobom vyskladať vláda, treba do vlády poslať takých ľudí, ktorí nie sú napadnuteľní, takými vecami s akými momentálne zápasí Dzurinda.
U vás je to s financovaním ako? Reči sa šíria všelijaké. Teraz koluje aj vtip o vašom názve, že Híd je v ňom preto, lebo Hideghéty (šéf SPF za ministrovania Z. Simona) by sa tam celé nevmestilo.
Bol by som rád, keby som mohol povedať, že je to v pohode, teda, že nemáme finančné problémy. Máme. Rokujeme o pôžičke. Možnože si ja ako osoba zoberiem pôžičku a tú potom požičiam strane. Dnes je ťažké zbierať peniaze, pretože je kríza, to poznačilo rôznych ľudí. Na druhej strane nechceme mať veľkých sponzorov. Takých, ktorí by boli dvaja, alebo traja. To by potom mohli diktovať strane. Všetko čo pozbierame, musí byť podpísané pred notárom. Keď nám prídu peniaze na účet, zverejňujeme ich na internete. Ale aj tak to nebude stačiť. Rokujeme o pôžičkách. Strana, ktorá nemá ani budovu, oveľa ťažšie môže dostať pôžičku, alebo nedostane vôbec nič, preto uvažujem o pôžičke pre seba.
Bola by to pôžička od banky, slovenskej banky?
Áno, rokujeme s bankami.
Predstavitelia SMK nás berú ako nepriateľov.Béla Bugár
Aké sú dnes vzťahy medzi vami a SMK?
Problém je v tom, že predstavitelia SMK nás berú ako nepriateľov. Všade rozširujú, že sme zradcovia. Ja sa pýtam, čo sme zradili? Dá sa povedať, že hodnoty sme zobrali do našej strany. Oni dnes nechcú spolupracovať. Otvorene v Želiezovciach hovorili ich miestni predstavitelia, že chcú len hlasy Maďarov. To je segregácia. To nepotrebujeme. Problém je v inom. SMK fakticky týmto štýlom rozdeľuje spoločnosť. Už sme zažili v niektorých lokalitách aj to, že v rodinách sa hádajú o podpore Mostu, alebo SMK. To je zlé. To, čo sa urobilo v Maďarsku, že je tam polarizovaná spoločnosť, to SMK robí tu. To je nebezpečná cesta.
Hovorili ste, že v regionálnych voľbách ste urobili chybu, keď ste neodpovedali na útoky SMK.
Budeme odpovedať. Mysleli sme si, že keď nebudeme odpovedať, nebudú ľudia vedieť, že sa hádame. Ľudia však začali veriť lžiam. Napríklad o Bugárovom kaštieli, o sponzoroch strany. Nie je to pravda, ale ľudia tomu veria. Teraz už každý útok odvraciame oveľa tvrdšou reakciou.
To však môže znechutiť voličov.
Bohužiaľ. Preto na juhu Slovenska budeme musieť viesť inú kampaň ako na severe. Budeme musieť na juhu odpovedať na útoky, na severe pôjde o program. Myslel som si, že to bude tvrdé, ale myslel som si, že pôjde o program. Veril som, že máme iné programy, ale ciele máme spoločné. Vidíme, že ani ciele nie sú spoločné a nejde o programy, ale o útoky a to je zle.
Zhováral sa Radovan Pavlík