BRATISLAVA 4. februára (WebNoviy.sk) – V prvý februárový pondelok odcestuje do dejiska ZOH 2018 v Pjongčangu (9. – 25. februára) aj prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel. Prvého muža slovenského olympizmu a jeho najbližších spolupracovníkov v epicentre najväčšieho zimného multišportového sviatku planéty okrem športových súťaží, ktoré chcú vidieť na vlastné oči, čakajú aj dôležité povinnosti na poli športovej diplomacie.
Množstvo diplomatickej agendy
„V Pjongčangu budem až do záverečného ceremoniálu. Počas nášho pobytu chceme navštíviť najmä tie dejiská, na ktorých sa predstavia naši športovci. Spolu s kolegami ich chceme podporiť priamo z hľadiska, chceme im prejaviť podporu a povzbudiť ich,“ reagoval Anton Siekel na otázku agentúry SITA a pokračoval:
„Samozrejme, v Kórei nebudeme vystupovať iba ako fanúšikovia športu a priaznivci našich športovcov. Okrem toho budeme v Pjongčangu riešiť aj množstvo diplomatickej agendy. Máme naplánované stretnutia s mnohými športovými a funkcionármi. Chceme rokovať s vedením a členmi Medzinárodného olympijského výboru. Do Pjongčangu ideme aj pracovať. Riešiť veci, ktoré sú pre nás dôležité aj v súvislosti s ďalším smerovaním olympijského hnutia a šírením olympizmu na území Slovenska.“
Slovenský olympijský výbor
Skutočnosť, že na zimnej olympiáde v Pjongčangu bude mať Slovensko v hre viac ako päťdesiat športovcov, je podľa šéfa SOV veľký úspech celého slovenského športu i Slovenského olympijského výboru. „Je to predovšetkým ich zásluha, že tam sú. Povinnosťou Slovenského olympijského výboru je pripraviť im v dejisku olympiády také podmienky a prostredie, aby sa mohli sústrediť iba na svoje športové súťaže, v ktorých budú štartovať. Aby sa mohli naplno koncentrovať iba na svoj športový výkon, aby nič nemuseli riešiť navyše,“ zdôraznil Anton Siekel.
Ako šéf SOV priznal, počas olympiády sa aj on zmení na obyčajného športového fanúšika, ktorý v hľadisku bude držať palce tak, ako ich budú doma držať diváci pred televíznymi obrazovkami.
Silná medzinárodná konkurencia
„Je to veľký záväzok, ktorý majú momentálne na pleciach. V Pjongčangu, v silnej medzinárodnej konkurencii, predsa nebudú reprezentovať iba seba, nebudú súťažiť iba za klub, ktorý ich vychoval, či národný športový zväz, ktorý im umožnil štartovať na veľkých medzinárodných pretekoch.
Foto: Olympionici a paralympionici zložili sľub do rúk prezidenta Kisku (aktualizované)
Na vrchole celej tej pyramídy je predsa Slovensko. Oni budú na olympiáde obhajovať farby Slovenska,“ pripomenul Siekel a zároveň si uvedomuje: „Zvíťaziť na olympiáde je snom mnohých športovcov, túto výsadu osud dožičí iba vyvoleným,“
Podpora športovcov
Podľa Antona Siekela reprezentanti SR prichádzajú na olympiádu s poznaním, že všetci od rodičov v ranom detstve až po súčasných trénerov stoja za ich chrbtom, za ich športovou históriou. Teraz je na nich, aby sa im za to všetko, čo pre nich urobili, odvďačili.
„Teraz budú môcť ukázať, že celá tá energia, ktorú v živote dostali, ako aj tá podpora stáli za to,“ pokračoval Anton Siekel, ktorý si veľmi dobre uvedomuje, že konkurencia pod piatimi kruhmi každým rokom rastie.
Na záver Siekel odpovedal na otázku, s čím bude spokojný pri návrate z Pjongčangu. „Pre mňa je dôležité, že v našej výprave sú až na malé výnimky, ktorým to nedovolil zdravotný stav, všetci športovci, ktorí tam majú byť. Sú v nej všetci, ktorí splnili kritéria, ktoré určil Medzinárodný olympijský výbor, splnili požiadavky, ktoré vytýčili medzinárodné športové federácie. Som absolútne presvedčený, že nech bude ich športový výsledok akýkoľvek, nech budú ich medailové sny naplnené, alebo nebudú, v prvom rade samotní športovci musia byť spokojní so svojimi výsledkami. Musia sa z dejiska vracať s poznaním, že na olympiáde predviedli výkon na hranici svojich síl a možností.“