Po zasadnutí vrcholných orgánov strán SaS a Za ľudí sa vládna kríza dostáva pravdepodobne do finále. Jednoznačná požiadavka odchodu Igora Matoviča z funkcie premiéra mu nedávajú možnosť kľučkovať. Okrem toho uznajme, že on kľučkovať v politike ani nikdy nevedel.
Uvidíme, čo nakoniec u neho zvíťazí – pochopenie zodpovednosti za budúcnosť krajiny alebo urazené ego. Za dobrú vec sa podľa vlastných slov obetoval aj minister Milan Krajniak.
Matovič ťažko vyrastie v zodpovedného štátnika
Výzva dvoch koaličných strán iste bude v strede pozornosti aj samotných poslancov najsilnejšej vládnej strany OĽaNO. Udrží ich pokope osobnosť ich lídra, alebo začnú uvažovať o tom, čo je najlepšie pre Slovensko?
Jasné je, že takto to už ďalej nejde a preto by si mali spomenúť, čo sľúbili občanom pred voľbami. Sľúbili, že je koniec s predošlým spôsobom vládnutia. Ak by podporili Matoviča, aby zotrval na premiérskej stoličke, v značnej miere by dopomohli k tomu, aby sme sa vrátili najmenej o rok späť. Voliči by im to neodpustili.
Koaličná kríza: Sulík a Remišová chcú koniec Matoviča, minister Krajniak odstupuje z funkcie (online)
Od samotného Matoviča neočakávam, že sa dobrovoľne vzdá premiérskeho postu. Jeho doterajšie vystúpenia ukazujú, že mentálne nie je pripravený uznať porážku. Musel by byť predovšetkým politikom, aby sa v politike vedel pohybovať a nepodliehať chvíľkovým emóciám.
Uvidíme, čo nám prinesú najbližšie hodiny alebo dni. Zmena musí nastať, premiér musí povedať, aká. Či to bude menšinová vláda s ním na čele alebo pre Slovensko potrebná plne funkčná vláda bez neho.
Menšinová vláda nie je novinkou
Dve najmenšie koaličné strany dali jasne najavo, že si želajú pokračovať v súčasnej vládnej koalícii. V prípade, že ale premiér neodstúpi, sú pripravené odísť z vlády. Zdôraznili pritom, že za predčasné voľby nezahlasujú.
Nasledovala by pravdepodobne menšinová vláda na čele s Igorom Matovičom. Nešlo by pritom o ojedinelý prípad, od druhej svetovej vojny do konca 80. rokov až tretina vlád v západnej Európe bolo menšinových. Ani v novej histórii nie sú zriedkavosťou, napríklad aj u našich západných susedov v Česku. Viesť by ju však musel ozajstný, skúsený politik, ktorý vie vyjednávať.
Odchod Matoviča sa nesmie odkladať o ďalšie dva týždne, vyhlásila Remišová (video)
V Česku mali Miloša Zemana a Václava Klausa, na Slovensku Mikuláša Dzurindu, s ktorým sa Matovič nemôže v žiadnom prípade porovnávať. Jeho márnomyseľnosť, urážlivosť a pomstychtivosť by takúto vládu veľmi rýchlo priviedli ku krachu.
Neviem si predstaviť, ako by kabinet fungoval, ak by premiér presadzoval iba svoje názory a nedal šancu aj ostatným, aby niečo navrhli. Takto sa menšinová vláda nedá viesť.
Predčasné voľby nie sú riešením
Opozícia sa, samozrejme, dožaduje predčasných volieb. Sama nech sa však pozrie do vlastných radov. Desaťtisíce ľudí na námestiach v roku 2018 žiadalo demisiu premiéra a koniec vládnutia Smer-u. Urobili však presne to, čo po Matovičovi teraz žiadajú dve koaličné strany – vymenili iba premiéra.
Pre súčasného premiéra by to mal byť príklad, aby nezvrátil smerovanie krajiny. Nové voľby by v čase pandémie priniesli ešte väčší chaos a takmer iste návrat tých, ktorých ľudia pred rokom drvivou väčšinou odmietli.
Kotlebovci by sa do parlamentu nedostali, OĽaNO stráca na SaS vyše percento
Predčasné voľby si zatiaľ reálne možno ťažko predstaviť. Schváliť by ich musel parlament a na to treba minimálne 90 hlasov. SaS a Za ľudí už odmietli, že by za takýto návrh zahlasovali. Sme rodina je nevyspytateľná, čo ukázali aj jej posledné kroky.
Demisia ich ministra Milana Krajniaka prekvapila a zvlášť jeho vysvetlenie, že to vníma ako krok k najskoršiemu ukončeniu koaličnej krízy. Neviem, ako to pomôže, ale možno aj sám vidí, že takto sa vládnuť nemôže. A na ťahu zasa bude OĽaNO.
Určite si to mnohí poslanci z tohto hnutia dobre rozmyslia, kým stlačia hlasovacie tlačidlo. Všetci sú si vedomí, že by vo voľbách nezopakovali výsledok z minulého roku a väčšina z nich by si znovu do poslaneckých lavíc nesadla. Podporia preto radšej Matovičovo urazené ego alebo vlastný osud a osud krajiny?