Brusel vidí SR stále medzi najrýchlejšími v únii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EÚ, únia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 5. mája (WEBNOVINY) – Rast slovenského hospodárstva má byť podľa jarnej prognózy Európskej komisie jeden z najrýchlejších v rámci celej Európskej únie. Brusel totiž Slovensku pre rok 2010 predpovedá hospodársky rast na úrovni 2,7 %, čo je spolu s Poľskom vôbec najvyšší rast v celej Európskej únii.

V roku 2011 by podľa predpokladov komisie mala ekonomika Slovenska stúpnuť o ďalších 3,6 %. Rýchlejší rast Brusel predikuje iba Estónsku na úrovni 3,8 %. Estónsky rast je však zásadne ovplyvnený bázickým efektom v súvislosti s výrazným prepadom hospodárstva krajiny v roku 2009, ktorý dosiahol až 14,1 %. Priemerný hospodársky rast únie by mal pritom podľa očakávaní komisie dosiahnuť v roku 2010 úroveň 1 % a budúci rok 1,7 %. Eurozóna by mala v tomto roku stúpnuť o 0,9 % a v roku 2011 o 1,5 %.

Slovensko by tak malo byť lídrom aj v rámci Visegrádskej štvorky. V tomto roku by totiž hospodárstvo Maďarska malo stagnovať, česká ekonomika by mala stúpnuť o 1,6 % a poľská o 2,7 %. V roku 2011 Európska komisia Maďarsku prognózuje hospodársky rast na úrovni 2,8 %, Českej republike vo výške 2,4 % a Poľsku 3,3 %.

Čo sa týka rozpočtovej disciplíny, Brusel síce plánom vlády na významnú konsolidáciu úplne nedôveruje, napriek tomu by však hospodárenie verejnej správy na Slovensku malo byť o niečo lepšie, ako priemer Európskej únie a eurozóny. Kým únia by mala v tomto roku ako celok vykázať deficit 7,2 % hrubého domáceho produktu a eurozóna 6,6 %, Slovensku komisia predikuje 6-percentný schodok. Pre rok 2011 schodok únie odhaduje na 6,5 %, eurozóny na 6,2 % a Slovenska na 5,4 % hrubého domáceho produktu.

V rámci regiónu by v tomto roku malo lepšie hospodáriť Maďarsko s deficitom 4,1 % a Česká republika so schodkom 5,7 % hrubého domáceho produktu. Deficit Poľska by mal dosiahnuť 7,2 % výkonu ekonomiky krajiny. V roku 2011 Brusel predpovedá nižší schodok Maďarsku vo výške 4 % hrubého domáceho produktu. Schodok českých verejných financií by mal zostať na 5,7-percentnej úrovni, poľský deficit by mal mierne klesnúť na 7 % hrubého domáceho produktu.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia