BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Brusel schválil veľký vodárenský projekt v Bytči za viac ako 62 miliónov eur. Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano, Európska komisia posúdila a schválila v poradí už siedmy veľký vodárenský projekt s názvom Zásobovanie vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd v okrese Bytča. Príspevok Európskej únie z Kohézneho fondu predstavuje 27,6 milióna eur, ďalších 4,9 milióna eur pribudne zo štátneho rozpočtu SR.
„V rámci projektu vybudujú takmer 65 kilometrov kanalizačných a 52 kilometrov vodovodných sietí, počet obyvateľov zásobených pitnou vodou z verejných vodovodov sa zvýši približne o 8,5-tisíca,“ poznamenal. Ako dodal, taktiež zrekonštruujú čistiareň odpadových vôd Bytča na kapacitu 28-tisíc obyvateľov.
Na verejný vodovod bude napojených šesť obcí
Hlavným cieľom projektu v oblasti odkanalizovania a čistenia povrchových vôd je zvýšenie počtu obyvateľov napojených na verejnú kanalizáciu v aglomerácii Bytča a Hvozdnica približne o 11 tisíc. Projekt takisto zabezpečí odvádzanie a čistenie odpadových vôd v súlade s požiadavkami smernice EÚ o čistení komunálnych odpadových vôd a záväzkami Slovenska voči EÚ.
Na verejný vodovod by tak mali byť napojené obce Kotešová, Veľké Rovné, Petrovice, Kolárovice, Štiavnik a Hvozdnica. Tým bude podľa Stana zabezpečené bezproblémové zásobovanie obyvateľov pitnou vodou bez negatívnych dopadov na životné prostredie v okrese Bytča.
Brusel odsúhlasil viaceré vodárenské projekty
Projekt pomôže dosiahnuť súlad so smernicou Rady o čistení komunálnych odpadových vôd a zároveň bude zabezpečené napojenie na zrekonštruovanú čistiareň odpadových vôd (ČOV) v Bytči približne 23 320 obyvateľov. Projekt je súčasťou Operačného programu Životné prostredie v rámci prioritnej osi 1 Ochrana a racionálne využívanie vôd v cieli Konvergencia.
Brusel už v uplynulom období odsúhlasil viaceré vodárenské projekty. Išlo o projekt na Orave za viac ako 87 miliónov eur, projekt Bratislavskej vodárenskej spoločnosti – odkanalizovanie podunajskej časti Bratislavského regiónu za 50,4 milióna eur, vodárenský projekt na hornej Nitre za 102 miliónov eur, projekt trenčianskych vodárov za viac ako 83 miliónov eur, projekt Považskej vodárenskej spoločnosti za 66 miliónov eur, ako aj projekt skupinovej kanalizácie Ružomberok a ČOV Liptovské Sliače. Ten predložila Vodárenská spoločnosť Ružomberok v celkovej hodnote 26,7 milióna eur.