Brusel Ahmadínedžádovi nezablahoželal a ani to nem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AKTUALIZOVANÉ

TEHERÁN 6. augusta (WEBNOVINY) –

Európska komisia (EK) do dnešného dňa nezablahoželala staronovému iránskemu prezidentovi Mahmúdovi Ahmadínedžádovi k júnovému víťazstvu ani k stredajšiemu zloženiu prezidentskej prísahy. Informoval o tom vo štvrtok hovorca výkonného orgánu Európskej únie (EÚ), ktorý zároveň dodal, že EK ani nemá v úmysle tak učiniť. Postoj Bruselu sa tak zhoduje s postojom Washingtonu, ktorý rovnako odmietol pogratulovať kontroverznému iránskemu lídrovi. Okrem oficiálneho stanoviska EK odmietli zaslať blahoželania do Teheránu aj samotné vplyvné členské krajiny EÚ ako Veľká Británia či Francúzsko. Napriek odmietavému postoju EK k znovuzvolenému prezidentovi islamskej republiky, niektorí veľvyslanci európskych krajín v Iráne sa na stredajšej slávnostnej inaugurácií 52-ročného Ahmadínedžáda zúčastnili – vrátane britského, francúzskeho či švédskeho, no tí EK nezastupovali.

Ahmadínedžád zložil v stredu pred poslancami prezidentskú prísahu a stal sa tak iránskym prezidentom na ďalšie štyri roky. Ceremónii predsedal šéf parlamentu Alí Laridžání. Na slávnostnom akte sa nezúčastnili členovia opozície vrátane vplyvného duchovného a exprezidenta Akbara Hašímího Rafsandžáního. Ako poznamenal Ahmadínedžád vo svojom inauguračnom prejave na margo odmietnutia USA zablahoželať mu k víťazstvu, na ich gratulácie nikto v Iráne nečaká.

V Ahmadínedžádovej novej vláde by mala byť aj žena

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád začal vo štvrtok intenzívne pracovať na zložení svojho nového vládneho kabinetu, ktorý by mal predstaviť do dvoch týždňov. Kontroverzný líder, ktorý v stredu zložil prezidentskú prísahu a oficiálne tak začal svoje druhé funkčné obdobie, na margo zloženia vlády poznamenal, že chystá niekoľko zmien, všetky však dobre zváži. Súčasťou jeho vlády by podľa dostupných informácií mala byť aj žena, stalo by sa tak po prvý raz v histórii islamskej republiky.

Formovanie Ahmadínedžádovho nové kabinetu je ostro sledované najmä po tom, ako svoj post nedávno opustil kritizovaný viceprezident Ráhim Mašáí a neskôr líder islamskej republiky odvolal ministra s kompetenciou pre spravodajské služby Gholáma-Hosejna Mohseního Ežeheího. Ich nástupcov spolu s ďalšími úpravami musí po ich oficiálnom oznámení schváliť iránsky parlament.

Ahmadínedžád zložil v stredu pred poslancami prezidentskú prísahu a stal sa tak iránskym prezidentom na druhé štvorročné obdobie. Ceremónii predsedal šéf parlamentu Alí Laridžání. Na slávnostnom akte sa nezúčastnili členovia opozície vrátane vplyvného duchovného a exprezidenta Akbara Hašímího Rafsandžáního. Staronový líder islamskej republiky zvíťazil v prezidentských voľbách 12. júna, jeho víťazstvo však viedlo k masovým protivládnym nepokojom, ktoré boli najväčšie od islamskej revolúcie v roku 1979.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alí LaridžáníMahmúd Ahmadínedžád